Czym jest znak księżycowy? 

Znaki księżycowe odpowiadają na pytania dotyczące podświadomości. Energia Księżyca silnie oddziałuje na każdego człowieka i wzbogaca jego osobowość. Dotyka głębszej sfery uczuć i intymności. Księżycowy znak zodiaku jest jednym z najważniejszych składników horoskopu urodzeniowego. Jest odbiciem tego, w jakim położeniu znajdował się ziemski satelita w chwili Twojego przyjścia na świat. Księżycowy znak dookreśla to, czego nie dowiesz się z powszechnie znanego znaku słonecznego. To właśnie on podawany jest w popularnych horoskopach i na jego podstawie większość osób odczytuje swój charakter. Słońce odpowiada za kreatywność i siłę. Dotyczy tych cech osobowości, które chcesz przedstawić światu. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby lepiej poznać siebie, sprawdź, w jakim znaku masz Księżyc. 

W astrologii Luna rządzi podświadomością, intuicją i emocjami. Jest odbiciem tego, co ukryte za zasłoną tajemniczości. Reprezentuje Twój temperament i mówi wiele o wrażliwości. Dotyka duszy i schowanych w niej pragnień oraz rozterek, którymi nie chcesz dzielić się z innymi ludźmi. Księżyc jest więc przedstawieniem tego, co starasz się zachować wyłącznie dla siebie. Zaglądając w swój kosmogram, dowiesz się, jaki jest Twój znak księżycowy. To niezwykła wiedza, dzięki której lepiej poznasz siebie i zrozumiesz swoją emocjonalność.    

Znaki księżycowe: co mówią o Twojej osobowości?

Księżyc odpowiada za duchową stronę życia. To, w jakiej pozycji znajdował się w momencie narodzin człowieka, ma wielki wpływ na rozwijającą się potrzebę bliskości i ukryte pragnienia. W każdym znaku zodiaku naturalny satelita Ziemi przebywa średnio 2,5 dnia. A cykl przejścia przez wszystkie dwanaście gwiazdozbiorów trwa niecały miesiąc. Jego wędrówka jest więc dynamiczna. Ziemski satelita w horoskopie symbolizuje podświadomość i tajemniczość. Gdy połączy się z energią zodiakalną, wywiera wpływ na uczucia i kształtuje intymność. Wiedza na temat swojego znaku księżycowego pomoże Ci dotrzeć do zakamarków duszy i dowiedzieć się więcej na temat: 

 • budowania relacji i życia rodzinnego 
 • reakcji na uczucia swoje i innych osób 
 • podejścia do rodzicielstwa 
 • ukrytych potrzeb i pragnień 
 • sposobów radzenia sobie z przeciwnościami losu
 • temperamentu i emocjonalności

Jak obliczyć Księżyc w znaku zodiaku? 

Określenie pozycji urodzeniowego Księżyca opowie wiele na temat stanu duszy i głęboko ukrytych cech Twojego charakteru. W przypadku odczytania popularnego znaku słońca wystarczy znać jedynie datę urodzenia. Aby dowiedzieć się, jak obliczyć znak księżycowy potrzebujesz nieco więcej danych. Musisz znać dokładne miejsce i godzinę urodzenia. Warto poszukać tych informacji, ponieważ wiedza na temat znaku zodiaku w Księżycu pozwoli Ci lepiej poznać siebie i wyjaśnić pewne zachowania, potrzeby oraz emocje, których nie wyjaśni znak słoneczny. Luna da Ci odpowiedź na tematy związane z cechami osobowości, które na co dzień zachowujesz tylko dla siebie. 

Zobacz także: 

Kalkulator znaku księżycowego

Obecnie, aby sprawdzić, w jakim znaku zodiaku przebywał Księżyc w momencie Twojego przyjścia na świat, wystarczy skorzystać z prostych wyliczeń. Na stronach związanych z astrologią dowiesz się, jak przedstawia się Twój znak księżycowy. Kalkulator astrologiczny online to proste narzędzie, które na podstawie zebranych informacji wylicza i ustala, czy masz Księżyc w Wodniku, Koziorożcu, a może w Pannie. Kalkulator księżycowy działa intuicyjnie. W puste pola należy wpisać najważniejsze informacje, by po chwili dowiedzieć się więcej o sobie samym. Oprócz uzyskania informacji na temat znaku księżycowego, będziesz wiedzieć: 

Zobacz także:

 • w jakiej fazie był Księżyc w dniu Twoich narodzin
 • jaki był wiek Księżyca oraz jego widoczność na niebie 
 • jaka była odległość Ziemi od Księżyca 

Wizyta u astrologa a znak księżycowy

Możesz skorzystać z tabel astronomicznych i spróbować samodzielnie odczytać położenie Księżyca albo udać się do astrologa. Osoba, która profesjonalnie zajmuje się odczytem gwiazd przygotuje dla Ciebie kosmogram. Ustali i zinterpretuje Twój znak słoneczny, księżycowy, ascendent oraz układ innych, ważnych planet. Aby odnaleźć dokładne położenie Księżyca w dniu narodzin astrolog wykorzystuje efemerydy planet, czyli specjalne tablice bazujące na precyzyjnych obliczeniach. Dzięki nim można odczytać pozycje Księżyca na wiele lat wstecz oraz przewidywane pozycje ciał niebieskich na nieboskłonie w kontekście znaków zodiaku. 

Znaki księżycowe - jak je interpretować? 

Kiedy już znasz swój znak, pora na jego interpretację. Osoba z Księżycem w Skorpionie będzie wykazywała inny poziom emocjonalności niż ktoś, kto ma Księżyc w znaku Barana. Dotyczy to także kwestii związanych ze związkami, miłością oraz sposobów reagowania na trudności i stresujące sytuacje. Każdy z 12 znaków księżycowych inaczej zarządza intuicją i wykazuje różny poziom wrażliwości. Poznaj dokładne interpretacje i dowiedz się więcej na temat głęboko skrywanych cech osobowości. Podążanie za energią księżycową sprawi, że lepiej zrozumiesz swoje zachowania i sposób, w jaki podchodzisz do życia rodzinnego, rozwoju i zawodowych aspiracji. 

Księżyc w Baranie 

Osobę z Księżycem w Baranie cechuje wielka ekspresja i spontaniczność. Podejmowanie decyzji pod wpływem chwili to dla niej codzienność. Chce doświadczać życia i czerpać z niego pełnymi garściami. Zamiast logiki i analizy woli kierować się intuicją. Nagłe napady wielkiej radości są tu czymś zupełnie normalnym. Niestety to samo dotyczy też innych emocji. Księżycowy Baran szybko wybucha gniewem, ale nie lubi pielęgnować w sobie urazy. Jest namiętny i nie potrafi żyć bez doświadczania silnych uczuć. To napędza go do działania. Gdy stoi w miejscu, czuje, że się cofa. Jest buntownikiem, który twardo broni swoich przekonań. W związku jest opiekuńczy, ale lubi dominować.  

Księżyc w Byku 

Wyrazistą cechą osób z Księżycem w znaku Byka jest naturalna potrzeba otaczania się tym, co piękne i harmonijne. To urodzeni esteci, dla których w życiu liczy się spokój i stabilizacja. Nie dążą do skrajnych emocji, wolą utrzymywać je na stałym poziomie. Z natury są łagodni i życzliwi. Mają talent do tego, aby szybko zjednać do siebie ludzi. W życiu szukają komfortu i przyjemności. Trudno wyprowadzić ich z równowagi. Potrafią przebaczyć, ale są też pamiętliwi. Inni chcą przebywać w ich towarzystwie ze względu na przyjazną aurę, którą roztaczają dookoła siebie. W związku liczy się dla nich poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Chcą uwagi partnera, za co odpłacają się czułością. 

Księżyc w Bliźniętach

Kiedy urodzeniowy Księżyc pojawia się w znaku Bliźniąt, to komunikacja i chęć kontaktu z innymi ludźmi wyłania się na pierwszy plan. Osoby te szybko adaptują się do nowych warunków, uwielbiają przebywać w tłumie i angażować się społecznie. Niestety czasami, ze względu na chwiejność nastrojów, lubią zrzucać odpowiedzialność za własne czyny na innych. Ich uwaga skupia się na odczuwanych emocjach, które często i intensywnie interpretują. Bywa, że ciężko jest zrozumieć, czego oczekują od życia. Szczególnie widać to, gdy księżycowe Bliźnięta pozostają w związku. Ich uczucia często się zmieniają i trudno nadążyć za ich tokiem myślenia. Uwielbiają podróże – w szczególności w nieznane miejsca. To typowi odkrywcy, którzy nie boją się wyzwań. 

Księżyc w Raku 

Położenie Księżyca w Raku wskazuje na silne wartości rodzinne i potrzebę pielęgnowania domowego ogniska. Osoby te cenią przyjaźnie, ale nie nawiązują ich łatwo. Są nieufni i stronią od nieznajomych, więc aby zyskać ich przychylność, potrzebny jest czas. Bywają nazbyt opiekuńcze, przez co zapominają o własnych potrzebach. Ich bezpieczną przestrzenią jest dom. To w nim czują się najlepiej. Dążą do stabilizacji i nie przepadają za zmianami. Są empatyczni, ale od partnera oczekują wsparcia i utrzymania ciepła oraz bliskości. 

Księżyc w Lwie

Księżyc w tym znaku oznacza nastawienie na własne "ja". Osoby te liczą się przede wszystkim z własnymi potrzebami, pragnieniami i emocjami. Dążą do tego, aby zawsze być w centrum uwagi. Uwielbiają blichtr i mają skłonności do przesady. Gdy przebywają w grupie, są duszą towarzystwa. Potrafią rozluźnić atmosferę i rozkochać w sobie tłum. Źle reagują na niepowodzenia i są bardzo ambitni. Nie znoszą monotonii i na ogół są pomocni i hojni. Potrafią świetnie przewodzić grupą i chcą za wszelką cenę ochronić bliską sercu osobę. 

Księżyc w Pannie 

Księżycowa Panna jest perfekcjonistką w każdym calu. Zarówno w pracy, jak i życiu prywatnym chce sprawować nad wszystkim kontrolę. Źle znosi zmiany i wszelkie odstępstwa od normy. Jest analityczna i skrupulatna. Może mieć problemy z okazywaniem uczuć. Miłości nie wyraża za pomocą słów i czułych gestów. Stawia na konkretne działanie i codzienną pomoc. Potrafi rozwiązać każdą skomplikowaną sytuację, ale bywa oceniająca. Jest krytyczna nie tylko wobec siebie, ale też członków rodziny i przyjaciół. Księżycowa panna skupia się na logice bardziej niż na uczuciach. Chętnie pomaga, ale sama nie lubi być zależna od innych. 

Księżyc w Wadze

Księżycowe Wagi słyną z opanowania i zdolności dyplomatycznych. Są życzliwe, empatyczne, pomocne i cenią sobie życie w harmonii. Nie lubią konfrontacji i za wszelką cenę unikają sprzeczek, które wyczerpują ich energię. Źle się czują wśród ludzi krzykliwych i awanturniczych. W naturze księżycowej Wagi jest spokój i łagodność, dlatego często zdają się na los i nie podejmują ryzyka. Czasami unikają odpowiedzi na trudne pytania, co może być męczące dla drugiej strony. W życiu rodzinnym otaczają opieką dzieci i partnera. Wsłuchują się w ich potrzeby i polegają na intuicji. Dobrze wiedzą, co sprawi im przyjemność i przyniesie ukojenie w trudnych momentach.

Księżyc w Skorpionie

Kolejny znak księżycowy to Skorpion. Na ogół oznacza osoby skryte, które próbują ukryć swój temperament. Nieufność i pamiętliwość oraz nadmiernie rozwinięta potrzeba kontroli sprawiają, że ciężko jest im egzystować w grupie. Osoby z Księżycem w Skorpionie są wypełnione emocjami i wielkimi namiętnościami. Nie oznacza to jednak, że chętnie dzielą się nimi ze światem. Są też bardzo pracowici i zaradni. Potrafią wykazywać zaborczość wobec partnera, ale łagodzą to wrodzoną wrażliwością i cierpliwością. Są stałe w uczuciach, a rodzina jest dla nich priorytetem

Księżyc w Strzelcu 

Księżyc w znaku Strzelca oznacza silną potrzebę niezależności. Osoby te nie potrafią jednak żyć bez innych ludzi, którzy są dla nich motorem napędowym. Uwielbiają zabawę, a ich wnętrze wypełnia radość i optymizm. Nie wychodzi im nauka na błędach i są dosyć łatwowierne. Często stają w obronie słabszych i pokrzywdzonych. Są wspaniałymi opiekunami dla dzieci. Od partnera oczekują dużej dozy wolności. Nie lubią ograniczeń i rutyny. Ciągle ciągnie ich do wielu spraw i nowych wyzwań. Chcą czerpać z życia to, co najlepsze i dobrze się bawić. 

Księżyc w Koziorożcu

W przypadku Księżyca w znaku Koziorożca sprawy związane z rozwojem osobistym i zawodowym są priorytetem. To osoby bardzo ambitne oraz pracowite. Można powiedzieć, że są tytanami pracy. Potrafią świetnie zorganizować zadania dla siebie i innych, dlatego mają mocne predyspozycje na liderów. Powaga i dyscyplina to dla nich ważne wartości. Są też bardzo skryci. Za osłoną tajemniczości często ukryty jest lęk przed niepowodzeniem. Narzucają na siebie dużą presję. Dlatego ważna jest dla nich skrupulatność i dokładność. Lubią trzymać się zasad i niełatwo okazują uczucia. Ostrożnie wybierają ludzi, których dopuszczają do swojego serca. 

Księżyc w Wodniku 

Kiedy urodzeniowy Księżyc znajduje się w znaku Wodnika, oznacza to, że mamy do czynienia z osobą niezwykle kreatywną, pełną twórczej energii i chęci do działania. Dusza tych osób wypełniona jest pozytywnymi siłami, które pchają ją do zmiany świata na lepsze. Księżyc w Wodniku wpływa na odczuwanie wielu emocji, które potrafią zmienić się pod wpływem chwili. Dla otoczenia jest wielką zagadką odgadnąć myśli i uczucia takiej osoby. Księżycowy znak Wodnika nie znosi ograniczeń, słucha wyłącznie własnej intuicji. Tacy ludzie po prostu czują, że mają w sobie wiele mocy, by kreować rzeczywistość dookoła. 

Księżyc w Rybach 

Księżyc w tym znaku jest źródłem wewnętrznej łagodności, spokoju i serdeczności. To osoby, których serca są wyjątkowo wrażliwe i empatyczne. Są nastawieni na drugiego człowieka, wsłuchują się w jego potrzeby i chętnie niosą pomoc. Niestety ich anielskie usposobienie bywa wykorzystywane  przez innych. Osoby z Księżycem w Rybach muszą uważać na energetycznych wampirów, które karmią się ich dobrą energią. Przebaczenie krzywd przychodzi im z łatwością. Chcą otaczać się pięknem i dobrem. Do działania napędza ich przebywanie wśród natury i dzieł sztuki.  

Zobacz także: 

Księżyc w horoskopie urodzeniowym – co jeszcze mówi o Twoim wnętrzu? 

Znajomość księżycowego znaku zodiaku pomaga zajrzeć do własnej podświadomości i lepiej zrozumieć sposób, w jaki chłoniesz i oddajesz emocje. Wiedza ta uzupełni to, co już wiesz o sobie i pomoże wyjaśnić dlaczego w określonych sytuacjach zachowujesz się w konkretny sposób. Odczytanie pozycji Księżyca to swoista podróż po głębinach wewnętrznego "ja". Światło Księżyca oświetla wszystkie zakamarki duszy i dopełnia astrologiczny portret. Nie bez znaczenia pozostaje także to, w jakiej fazie srebrnego globu człowiek przyszedł na świat. Urodzeni w Nowiu są obdarzeni wyjątkowymi umiejętnościami i twórczą energią, która inspiruje innych. Z kolei dla osób, których urodziny zbiegły się w czasie z pełnią Księżyca oznacza to niesamowite pokłady mocy i świetlistą osobowość, która rozjaśnia ich drogę życia. 

Znaczenie Księżyca w wodnych znakach zodiaku 

W astrologii Luna odzwierciedla uczuciowość i instynkt. Jej niezwykłe działanie wykorzystywane jest w księżycowych rytuałach. Tutaj bardzo ważne jest odczytanie fazy Księżyca. Jego światło wysyła wibracje, dzięki którym przeprowadzane rytuały na szczęście, miłość czy zdrowie zadziałają ze wzmożoną mocą. W przypadku horoskopu urodzeniowego naturalny satelita Ziemi oddziałuje najsilniej na wodne znaki zodiaku. Zaliczają się do nich: 

 • Rak 
 • Skorpion 
 • Ryby 

Te trzy znaki zodiaku są najbardziej podatne na wpływy Księżyca. Wokół nich roztacza się tajemnicza aura, która fascynuje i przyciąga jak magnes. Znaki, którym patronuje żywioł wody, są wypełnione emocjami. Ich mistyczna energia pozwala im płynąć z prądem i zaufać własnej intuicji. Energia Księżyca umacnia ich tajemniczą naturę i rozbudowaną wyobraźnię.