Co ważne, SIBO, czyli rozrost bakteryjny jelit, jest tylko konsekwencją innych problemów zdrowotnych - nie tylko na poziomie przewodu pokarmowego. Nierzadko jest efektem bardzo dużych zaburzeń w organizmie, których „naprawa” wymaga dużego nakładu czasu i zaangażowania oraz bardzo wielu badań. Co oznacza, że aby doprowadzić do całkowitej remisji objawów, musimy w pierwszej kolejności zastanowić się nad potencjalnymi przyczynami rozrostu bakteryjnego w jelicie. Ale to tylko jeden z problemów, z którymi należy się zmierzyć. Kolejne - to nawracające objawy czy też ścisła współpraca dietetyka, lekarza i pacjenta. Ta niekiedy także okazuje się niemałym wyzwaniem.

SIBO, to jednocześnie fatalne objawy (wzdęcia, gazy, biegunki, zaparcia, bóle brzucha, zgaga) i samopoczucie (zmęczenie, bóle głowy). Dlatego pacjenci na ogół wymagają od specjalisty jak najszybszej pomocy i pozbycia się przynajmniej części z nich. Leczenie SIBO, to tak naprawdę kilka elementów, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Nie ma elementu mniej czy bardziej ważnego. Jeśli mówimy o skutecznej i trwałej walce z SIBO, to musimy mieć na uwadze, że każdy z nich jest równie istotny i na każdym powinnismy skupić swoją uwagę w odpowiednim momencie.

Edukacja pacjenta i odpowiednie przygotowanie do badań

To pierwszy krok, na który dietetyk powinien zwrócić uwagę. Pacjent nie musi wiedzieć, jakie badanie wykonać i w jaki sposób. Najlepszym badaniem jest oddechowy test wodorowo-metanowy, a odpowiednie przygotowanie do niego jest kluczowe, żeby wyniki w 100% odwzorowały rzeczywistą sytuację. Niestety, nieodpowiednie przygotowanie do badań, to często nieprawidłowe wyniki. Co dla nas oznacza zatrzymanie w martwym punkcie, bo nieprawidłowe wyniki, to brak rzetelnej diagnozy i skutecznego leczenia.

Prawidłowa analiza wyników

To jeden z większych problemów i jedna z przyczyn braku efektów w trakcie leczenia. Sam test wodorowo-metanowy pokazuje nam bardzo wiele! Na podstawie jego i objawów, jesteśmy w stanie analizować potencjalne przyczyny SIBO i walczyć z nim w prawidłowy sposób. Ile razy widziałam wyniki, które jednoznacznie wskazywały na IMO (przerost metanogenów), a pacjent na pierwszej konsultacji informował mnie o postawionej diagnozie - SIBO. Co to dla nas oznacza? Bardzo prosty schemat: nieprawidłowa analiza testów —> nieprawidłowa diagnoza —> (prawdopodobnie) nieprawidłowo dobrane leczenie farmakologiczne —> brak efektów.

Dodatkowe badania i szukanie potencjalnych przyczyn SIBO

To jeden z trudniejszych, i jednocześnie, najważniejszych elementów całego leczenia. Niezwykle ważna jest tu analiza historii chorobowej i wszystkich objawów. Na tej podstawie można wywnioskować, jakie badania dodatkowo wykonać i co może być głównym problemem. Aby doprowadzić do remisji SIBO, konieczne jest rozwiązanie dodatkowych problemów, które mogą być jego przyczyną. To bardzo obszerny temat, a przyczyn SIBO mogą być dziesiątki. Jednocześnie, to zdecydowanie najtrudniejszy element i czasem dodatkowe badania pod kątem ewentualnych przyczyn potrafią zająć kilka miesięcy.

Stała współpraca z dobrym lekarzem gastrologiem…

który zna się na temacie SIBO! Świetnych lekarzy jest mnóstwo, ale niestety takich, którzy rozumieją temat SIBO lub IMO i podchodzą do pacjenta w 100% indywidualnie - ze świecą szukać. Skuteczne leczenie przerostu bakteryjnego, to stała współpraca dietetyka, lekarza oraz pacjenta. Każde ogniwo jest tak samo ważne i każde odpowiada za inny aspekt leczenia. Jednocześnie, u większości pacjentów, całkowite pozbycie się objawów bez wstępnego, dobrze dobranego leczenia farmakologicznego, jest nierealne. Oczywiście, są takie sytuacje, w których antybiotykoterapia nie jest potrzebna, ale to nadal kropla w morzu. Zdecydowana większość pacjentów wymaga wprowadzenia leczenia farmakologicznego i dietetycznego. Nierzadko połączeniem kilku preparatów, a nie tylko najpopularniejszym Xifaxanem.

Prawidłowo dobrana dieta

To kolejny, bardzo ważny element, za który w 100% odpowiedzialny jest dietetyk. Zawsze powtarzam, że to nieodłączna część skutecznego leczenia i uważam, że odpowiednio dobrane żywienie potrafi zdziałać cuda. Z tematem SIBO natychmiast kojarzy się dieta low fodmap, która z założenia wyklucza produkty wysoko fermentujące. Warto zastanowić się czy problemem jest SIBO wodorowe, wodorowo-metanowe czy może IMO, i na tej podstawie przygotować odpowiedni jadłospis. Będzie się on różnił w zależności od diagnozy, objawów, wstępnego leczenia czy chorób towarzyszących. Trochę inaczej wygląda jadłospis dla pacjenta z typowym IMO i przewlekłymi zaparciami. Inaczej dla pacjenta z przerostem metanu, bez zaparć, a inaczej dla osoby z przerostem wodoru i przewlekłymi biegunkami. Dlatego, tak bardzo ważne jest tutaj indywidualne podejście i dobranie jadłospisu w 100% do pacjenta, a nie bazowanie na schematycznej diecie low fodmap.

Zobacz także:

Stały kontakt pacjenta z dietetykiem

Nie wyobrażam sobie współpracy z osobą borykającą się z SIBO, nie mając z nią stałego kontaktu, prowadząc tylko konsultacje raz na 2-3 tygodnie. W moim odczuciu jest to nierealne. Z takimi pacjentami jestem w stałym kontakcie i codziennie odpowiadam na ich pytania. Analizujemy, co mogło zaszkodzić, co zmienić, jakie zasady wprowadzić, co mogło wywołać ewentualne objawy. Kontakt z pacjentem jest dla mnie bardzo ważny, ale w przypadku problemów jelitowych - wchodzi na jeszcze wyższy poziom.

SIBO, to temat rzeka, o którym można by rozmawiać godzinami, poruszając jego kolejne zagadnienia. Niemniej, warto mieć na uwadze, że to zaburzenie (nie choroba), które dopiero się rozwija. Mam takie poczucie, że z każdym miesiącem będziemy o nim słyszeć więcej i więcej. I to bardzo mnie cieszy!
Więcej informacji na temat Roksany znajdziesz w jej SM: https://www.facebook.com/dietetykroksana https://www.instagram.com/roksana_sroda/

Już 9 sierpnia dietetyk kliniczna, Roksana Środa, wystartuje z Projektem „Zdrowe jelita”. Wydarzenie potrwa aż 7 tygodni i będzie skierowane do osób, u których zdiagnozowano IBS/SIBO, które są w trakcie diagnozy lub po prostu mają przewlekłe problemy jelitowe, z którymi chcą się rozprawić. Celem projektu jest edukacja, wspólne budowanie motywacji i wsparcia, a także stała opieka dietetyka.

W ramach pakietu każdy otrzyma:

  • wybrany jadłospis tygodniowy ze sklepu www.majdiet.pl,
  • dodatkowe plany dietetyczne co 2 tygodnie,
  • dostęp do zamkniętej grupy wsparcia,
  • cotygodniową lekcję na wybrany temat w formie wideo,
  • dodatkowe case study - omówienie przypadków konkretnych osób, które będą zainteresowane przyjrzeniem się ich sytuacji z bliska.

Dostępny będzie też pakiet VIP, który obejmował będzie wszystkie ww. elementy + możliwość stałego kontaktu mailowego z Roksaną przez cały okres wyzwania.

Jeśli cierpisz z powodu problemów jelitowych (w tym IBS/SIBO), chcesz poprawić komfort swojego życia, szukasz motywacji i wsparcia w działaniu – dołącz do Projektu Roksany. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://majdiet.pl/product/projekt-zdrowe-jelita/.