Dieta sirt - na czym to polega?

Temat diety sirtfood (SIRT) powrócił za sprawą Adele - i jej niezwykłej metamorfozy. Piosenkarka schudła ponad 45 kilogramów, przypisując sukces właśnie diecie opisanej przez Mattena i Gogginsa. Na czym dokładnie polega ten system żywienia? Dieta sirt opiera się o dwa filary: znaczne ograniczenie kaloryczności posiłków w pierwszej fazie i jedzenie produktów bogatych w sirtuiny. Te ostatnie to białka, które aktywują w naszych organizmach tzw. "gen szczupłości", a w wolnym tłumaczeniu - po prostu podkręcają metabolizm i pozytywnie wpływają na spalanie tłuszczu oraz zwiększanie masy mięśniowej. Zdaniem jej twórców, na diecie sirtfood można już w pierwszym tygodniu schudnąć około 2 kg, a w kolejnych około 1-3 kg na tydzień. 

To jednak nie tylko sposób na szybki spadek wagi. Jak czytamy w książce "Jedz i chudnij z dietą SIRT" Magdaleny Jarzynki-Jendrzejewskiej i Ewy Sypnik-Pogorzelskiej, sirtuiny odgrywają także ważną rolę w terapii wielu chorób związanych z podeszłym wiekiem i otyłością, a co więcej, mogą nawet wpływać na długość życia. Kluczem do sukcesu jest dostarczenie organizmowi produktów, które są tzw. aktywatorami sirtuin.

Dieta sirt przepisy - co można jeść na tej diecie?

Lista dozwolonych na diecie sirt (czy wręcz niezbędnych) składników powinna zadowolić każdego, kto nie lubi sobie odmawiać przyjemności. Wystarczy powiedzieć, że są na niej m.in. kakao lub gorzka czekolada, czerwone wino i kawa. Do najsilniejszych aktywatorów sirtuin należą także: papryczka chili, kapary, oliwa z oliwek, jarmuż, zielona herbata, lubczyk, daktyle, czerwona cebula, rukola, soja, truskawki, kurkuma czy orzechy włoskie. Te produkty powinny na stałe zagościć w twojej diecie. Wykluczamy natomiast produkty przetworzone, fast foody, produkty instant, wszystko co powstało z białej mąki, słodycze i cukier. Oprócz tego, dbamy o to, żeby jeść 4 posiłki dzienne, z czego ostatni o 19:00 - i nie zapominamy o aktywności fizycznej.

Getty Images

Dieta sirtfood - przepisy na tydzień [etapy odchudzania]

Dieta sirt dzieli się na dwie fazy, złożone z dwóch etapów. 

Faza 1

Etap I

Czas trwania: od 1 do 3 dnia

Kaloryczność: 1000 kcal

 Spożywamy 3 koktajle sirtuinowe i 1 posiłek sirtuinowy

Etap II

Czas trwania: od 4 do 7 dnia

Kaloryczność: 1500 kcal

Spożywamy 2 koktajle sirtuinowe i 2 posiłki sirtuinowe

Faza 2

Etap III

Czas trwania: od 8 do 14 dnia

Kaloryczność: brak konkretnych restrykcji kalorycznych

Spożywamy 3 główne posiłki, 1–2 przekąski  i 1 koktajl sirtuinowy

Etap IV

Czas trwania: od 15 dnia

Kaloryczność: brak konkretnych restrykcji kalorycznych

Spożywamy posiłki sirtuinowe i pijemy koktajle.

Dieta sirt przepisy - koktajle, gorzka czekolada, a nawet wino!

Dieta sirtfood daje mnóstwo możliwości w kwestii komponowania posiłków. Ilość i różnorodność produktów bogatych w sirtuiny zachęca do eksperymentów i pozwala wyczarować na talerzu niezwykle barwne i świeże dania. Ze względu na obecność orientalnych przypraw i pikantnych dodatków, dietę sirt docenią zwłaszcza miłośnicy azjatyckich smaków, zwłaszcza z kuchni tajskiej. W galerii znajdziecie m.in. przepis na curry i stir fry w duchu sirt. Jest też dobra wiadomość dla łasuchów. Na diecie sirt nie stosujemy cukru, ale nie musicie całkowicie odmawiać sobie przyjemności. Na diecie dozwolona jest gorzka czekolada, z której można przygotować wiele pysznych deserów. Bardzo ważną częścią diety sirtuinowej są też koktajle. 

Dieta sirtfood zobacz nasze propozycje na przepisy na tydzień