Metamorfoza Adele: na czym polega dieta Sirt?

To zdjęcie Adele obiegło cały świat: 6 maja artystka zamieściła je na Instagramie z okazji swoich 32-gich urodzin. Piosenkarka pozuje na nim w krótkiej czarnej sukience, odsłaniającej nogi. To, co jednak najbardziej przykuwa uwagę to nienaganna, szczupła sylwetka, jakiej mogłaby jej pozazdrościć niejedna z nas. Metamorfoza Adele z pewnością należy do jednej z najbardziej spektakularnych przemian w historii show biznesu. Według niepotwierdzonych doniesień Adele schudła ponad 45 kilogramów, zmieniając się nie do poznania. Jak zdradza mediom jej były trener, artystka wykonała ogromną pracę, żeby dojść do tego punktu, a jej główną motywacją nie było odchudzanie, tylko zadbanie o zdrowie. To właśnie dlatego wokalistka postawiła na program żywieniowy, uważany za jedną z najzdrowszych diet na świecie. Mowa oczywiście o diecie sirt. Na czym polega fenomen diety Adele - i czemu zawdzięcza swoją skuteczność?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Adele (@adele) Maj 5, 2020 o 9:38 PDT

Dieta Adele: co to są sirtuiny i z czym to się je?

Białka Sir (Silent information regulator) należą do specyficznych enzymów występujących w prawie wszystkich organizmach żywych i mają duże znaczenie dla długości i jakości życia. Potocznie zwane genem długowieczności i genem szczupłości są ważnym obiektem badań gerontologów, ale również obiecującym odkryciem w kontekście skutecznego odchudzania.

Mówiąc najprościej, sirtuiny to białka wytwarzane w organizmie, które mają pozytywny wpływ na zdrowie, długowieczność i proces chudnięcia.

Sirtuiny występują w jądrze komórkowym, cytoplazmie i mitochondriach. Oznaczane są u ssaków skrótami od SIRT1 do SIRT7. Odgrywają istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Świat dowiedział się o nich w 2003 roku, kiedy odkryto, że resweratrol – substancja przeciwutleniająca znajdująca się w skórce czerwonych i czarnych winogron – znacznie wydłuża życie drożdży. Idąc tym tropem, zaczęto bardzo dokładnie badać i szukać innych związków, które mogą wpływać tak korzystnie również i na nasze zdrowie.

Dieta sirt: działanie sirtuin na organizm

Z wielu badań wynika, że sirtuiny odgrywają ważną rolę w regulacji długości życia, ale również mogą być wykorzystywane w terapii wielu chorób związanych z podeszłym wiekiem i otyłością. Naukowcy odkryli, że niektóre produkty pobudzają działanie sirtuin – nazywamy je aktywatorami sirtuin. Odpowiednia dieta z wysoką zawartością aktywatorów sirtuin może wpływać na metabolizm tłuszczów, węglowodanów, opóźnić starzenie i wydłużyć życie. Taką dietę nazywamy dietą sirtuinową, w skrócie – dietą sirt.

Dieta Adele: aktywatory sirtuin

Najsilniejszymi aktywatorami sirtuin są: papryczka chili, kapary, kakao, kawa, oliwa z oliwek, zielona herbata, jarmuż, lubczyk, daktyle, czerwona cebula, czerwone wino, rukola, soja, truskawki, kurkuma czy orzechy włoskie. Warto, aby na stałe zagościły w twojej diecie.

Trzeba jednak podkreślić, że badania te dotychczas były wykonywane głównie na gryzoniach, więc dobroczynny wpływ takiej diety na ludzki organizm nie został jeszcze naukowo potwierdzony. Niektórzy badacze uważają nawet, że rola i działanie sirtuin zostały mocno przecenione. Inni twierdzą, że nadal bez odpowiedzi pozostaje wiele pytań, które wymagają intensywnych badań nad właściwościami i możliwościami zastosowania sirtuin. Dotychczasowe badania wykazały jednak korzystny wpływ sirtuin na procesy zachodzące w organizmie.

Zobacz także:

Dieta sirt: wpływ sirtuin

Do tej pory ustalono, że poszczególne sirtuiny:

 • spowalniają procesy starzenia (na poziomie komórkowym)
 • dezaktywują wolne rodniki, które są główną przyczyną wielu schorzeń: nowotworów, chorób układu krążenia czy skóry
 • biorą udział w procesach naprawczych uszkodzonego materiału genetycznego
 • pozytywnie wpływają na metabolizm
 • przyspieszają spalanie tłuszczu
 • regulują poziom glukozy i insuliny w organizmie
 • korzystnie wpływają na aktywność hormonów tarczycy

Dieta sirt: główne założenia

Dieta sirt została opracowana przez Aidana Gogginsa i Glena Mattena – naukowców z Uniwersytetu w Surrey w Anglii. W 2016 roku dietę tę opisali w książce The SirtFood Diet (wydanie pol. patrz Bibliografia). Dieta sirt łączy ograniczenie kaloryczne ze spożyciem specjalnych zielonych koktajli, które są bogate w aktywatory sirtuin.

Najważniejsze w diecie sirt są produkty, które należy włączyć do codziennego jadłospisu, a nie te, które trzeba wyeliminować. Na pierwszym etapie powinniśmy wykluczyć jedynie produkty przetworzone i niezdrowe (np. fast food, instant) oraz te z białej mąki. W porównaniu z innymi dietami nie są to duże restrykcje, a na początku stosowania diety sirt można schudnąć nawet trzy kilogramy tygodniowo! W pierwszych dwóch etapach dieta zakłada znaczne ograniczenie kalorii, ale trwa ono tylko przez kilka dni.

Dieta sirt to nie tylko dieta odchudzająca, ale przede wszystkim sposób odżywiania, który warto stosować przez całe życie.

Dieta sirt: fazy diety sirt

Goggins i Matten, autorzy diety sirt, dzielą jej wprowadzenie na cztery etapy, które w skrócie przedstawiłyśmy poniżej i omówiłyśmy w kolejnych akapitach.

Faza 1

Etap I

Czas trwania: 1.–3. dzień

Kaloryczność: 1000 kcal 

Co spożywamy: 3 koktajle sirtuinowe + 1 posiłek sirtuinowy

Etap II

Czas trwania: 4.–7. dzień

Kaloryczność: 1500 kcal

Co spożywamy: 2 koktajle sirtuinowe + 2 posiłki sirtuinowe

Faza 2

Etap III

Czas trwania: 8.–14. dzień

Kaloryczność: brak konkretnych restrykcji kalorycznych

Co spożywamy: najlepiej 3 główne posiłki, 1–2 przekąski + 1 koktajl sirtuinowy

Etap IV

Czas trwania: od 15. dnia

Kaloryczność: brak konkretnych restrykcji kalorycznych

Co spożywamy: brak ścisłych zaleceń, ważne jest spożywanie produktów sirtuinowych i picie zielonych koktajli

Jak widzisz, największe wyzwanie stanowią pierwsze trzy dni, kiedy spożycie kalorii zostaje ograniczone do 1000 kcal, a całodzienne menu składa się z trzech porcji zielonego koktajlu sirtuinowego i jednego stałego posiłku.

Od 4. do 7. dnia wartość energetyczną posiłków należy zwiększyć do 1500 kcal, a w ciągu dnia wypić dwa koktajle i zjeść dwa stałe dania przygotowane na bazie produktów sirtuinowych.

W dniach od 8. do 14. brak konkretnych restrykcji kalorycznych, ale w jadłospisie musisz uwzględnić co najmniej jeden koktajl i trzy posiłki przygotowane na bazie produktów sirtuinowych.

Od 15. dnia zadbaj o jak największy udział w diecie produktów sirtfood – postaraj się jeść trzy posiłki sirtuinowe oraz jedną lub dwie przegryzki.

Dieta sirt: jadłospis

Od kiedy Adele pochwaliła się swoją nową figurą, na rynku pojawiło się kilkanaście publikacji dotyczących diety sirt. Możecie w nich znaleźć mnóstwo przykładowych jadłospisów i przepisów stworzonych specjalnie na potrzeby tej diety. Jej ogromną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do większości innych diet, sirt wcale nie oznacza wielu wyrzeczeń. Wręcz przeciwnie. Co w takim razie można jeść będąc na diecie sirt?

Na śniadanie możemy zjeść owsiankę, komosankę na mleku migdałowym z orzechami nerkowca albo placki jogurtowe. Na drugie śniadanie polecane jest najczęściej zielone smoothie. Na obiad przygotowujemy risotto z kurczakiem i warzywami, bądź kaszę z fasolą i warzywami na ostro. Kolacja to zazwyczaj zupa np. chłodnik z jajkiem i botwinką, sałatka, albo omlet z oliwkami, pomidorem i bazylią.

Dieta sirt: efekty

Twórcy diety sirtuinowej obiecują:

 • duży spadek masy ciała w krótkim czasie (średnio 3,2 kg tygodniowo)
 • utratę wagi wynikającą ze zmniejszonej ilości tkanki tłuszczowej, a nie mięśniowej
 • brak uczucia głodu
 • wzrost poziomu energii życiowej i poprawę samopoczucia
 • brak konieczności wykonywania wyczerpujących ćwiczeń
 • ładniejszy wygląd

Dieta sirt: okiem dietetyka

A jak my, dietetyczki, oceniamy tę dietę? Ze względu na liczbę posiłków w ciągu dnia i ich niską kaloryczność (szczególnie w pierwszym etapie diety) taki spadek masy ciała, jaki obiecują twórcy diety sirt, jest możliwy. Redukcja energetyczności o 30–50% CPM (całkowitej przemiany materii) jest jednak dosyć drastyczna, dlatego diety tej nie może stosować każdy. Tak niska podaż energii zmusza organizm do korzystania z nagromadzonych zapasów, co zgodnie z teorią sirt może aktywować gen szczupłości i młodości (ale nie ma wystarczającej liczby badań na ludziach, aby potwierdzić wpływ sirtuin na masę ciała i wyciągnąć rzetelne wnioski). Zrzucenie trzech kilogramów w ciągu tygodnia to przede wszystkim efekt ograniczenia kaloryczności posiłków, a dobre samopoczucie i lepszy wygląd w dłuższej perspektywie to zasługa posiłków bogatych w witaminy, składniki mineralne i przeciwutleniacze.

Spożywanie ubogokalorycznych posiłków, nawet tylko przez 1–2 tygodnie, wywołuje uczucie głodu, drażliwość, zmęczenie i – mimo zapewnień autorów diety sirt – też zanik masy mięśniowej (przy źle dobranych proporcjach makroskładników diety). To nie są dobre efekty i nikt nie jest w stanie na tak ubogiej energetycznie diecie długo funkcjonować. Kolejnym negatywnym skutkiem takiego odżywiania są napady wilczego głodu, a w konsekwencji efekt jojo. Dlatego drastycznym cięciom energetycznym mówimy – nie! Inne założenia diety sirt są jednak jak najbardziej polecane, dlatego w dalszej części książki będziemy namawiać cię do wprowadzenia ich w nieco zmodyfikowanej, złagodzonej wersji.

Sirtuiny mają moc!

Nie szukajmy „cudownych” rozwiązań. Najważniejsze są zmiana myślenia i nawyków żywieniowych oraz zdrowe podejście do jedzenia. Mimo krytycznych uwag na temat diety sirt z poprzedniego akapitu uważamy, że sirtuiny i żywność sirtuinowa mogą mieć bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie, wygląd i samopoczucie.

--

Fragmenty książki "Jedz i chudnij z dietą SIRT" Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska i Ewa Sypnik-Pogorzelska