Motywacja do treningu to klucz do wyników. Kiedy mija pierwszy entuzjazm do nowego typu aktywności, wkrada się rutyna i pokusy, by przerwać regularne ćwiczenia. Jeśli w tym momencie zabraknie motywacji, plany treningowe prawdopodobnie upadną. Zanim zaczniesz realizować swoje postanowienia na siłowni, zastanów się, co cię motywuje i do czego odwołasz się, gdy motywacja do treningu osłabnie.

Motywacja do treningu na siłowni - co motywuje kobiety?

Motywacja do treningu nie działa tak samo u każdego. Niektóre kobiety kochają rywalizację, wyznaczanie sobie celów i porównywanie swoich wyników z wynikami innych ćwiczących. Inne na samą myśl o takiej formie motywowania czują się przytłoczone i przestają mieć ochotę na wyjście z domu. Dlatego warto dobrze zastanowić się, co właściwie motywuje ludzi do regularnych ćwiczeń i które z tych motywatorów zadziałają na ciebie.

1. motywacja do treningu: małe i duże nagrody

Popularną metodą motywacji jest wyznaczanie sobie małych nagród za osiągnięcie celu. Pobicie rekordu spalonych kalorii, centymetr mniej w talii, a może dwa kilogramy w dół? To dobre okazje do świętowania! Ważne jest, by nagrody wyznaczać sobie odpowiednio często, tak by wydawały się w zasięgu wzroku i rzeczywiście motywowały. Jeśli częścią planu treningowego jest zdrowa dieta, lepiej nie nagradzać się chipsami czy ciastkiem. Takie "małe grzeszki" potęgują tylko poczucie wyrzekania się przyjemności na co dzień  - a nie o to chodzi w treningu! Mogą też zbyt łatwo wymknąć się spod kontroli i zamiast nagrodą, stać się poczuciem winy. Co będzie lepszym motywatorem? Wyjście do kina, książka, nowa szminka, drobiazg, który chciałaś mieć od zawsze - możliwości jest mnóstwo!

2. motywacja do treningu: dobre towarzystwo

Czynnikiem, który wiele z nas motywuje do działania i ćwiczeń jest dobre towarzystwo. Być może samotne wylewanie potów na siłowni nie jest dla ciebie i lepiej odnajdziesz się na grupowych zajęciach? Możesz też zacząć umawiać się na wspólne ćwiczenia ze znajomymi.

3. motywacja do treningu: wyznaczanie sobie celów

Dla wielu osób najlepsza motywacja do treningu to poczucie realizowania planu krok po kroku, z osiąganiem po drodze wielu małych celów. Ściśle rozpisany i dookreślony plan treningowy to jeden z ważnych etapów wcielania intencji w życie. Trudno przecenić motywacyjną moc wykreślania z listy wykonanych zadań.

4. motywacja do treningu: porównywanie efektu przed i po

Aby zyskać wewnętrzną, solidną motywację do treningu, warto jest mieć możliwość zaobserwowania efektów. Jeśli chcesz osiągnąć konkretną sylwetkę, rób sobie regularnie zdjęcia. Jeśli marzysz o poprawie wydolności, notuj swoje wyniki. Widoczna poprawa dodaje energii do działania.

5. motywacja do treningu: porównywanie się z innymi

Choć mogłoby się wydawać, że porównywanie się z innymi osobami to nie najlepsza motywacja do treningu, takie porównania mogą zdziałać cuda. Trzeba tylko wiedzieć, jak się porównywać. Dobrą praktyką są tak zwane porównania w górę - do osób, które ci imponują, które podziwiasz za wytrwałość czy efekty treningowe. Motywujące porównywanie się powinno być pozbawione zawiści i poczucia wyższości.

Zobacz także:

Najlepsza motywacja do treningu, czyli jak się samemu zmotywować?

Motywacja do treningu to niełatwy temat. Każda z nas, ćwicząc i wyrabiając w sobie nowe nawyki, odkrywa stopniowo czynniki które najskuteczniej ją motywują. Ważne jest, by stawiać sobie osiągalne cele i nie wymagać od siebie cudów. Nadmierna samokrytyka, żelazny reżim narzucony od pierwszego dnia i wypominanie sobie własnych braków to prosta droga do porażki i fatalnego samopoczucia.

Motywacja do treningu - muzyka

Motywacja do treningu to także jego odpowiednia otoczka. Odpowiednia muzyka pozwala zapomnieć o wysiłku i skupić się na dźwiękach. Jaka powinna być? Może być nasza ulubiona, ale dobrą opcją są również gotowe playlisty, które dostępne są na Spotify czy Apple Music. Dzięki nim zechcesz kontynuować trening choćby do końca utworu, który ci się podoba. Alternatywą dla muzyki, szczególnie godną polecenia osobom łatwo się nudzącym i o podzielnej uwadze, są audiobooki. Nie masz czasu czytać? Zanurz się w literacki świat w czasie treningu, a nawet nie zauważysz, jak zleci czas.

Motywacja do treningu: jaki sprzęt i strój kupić na początek?

Kupno stroju i sprzętu również może być świetną motywacją, by zacząć regularnie trenować. Jak zbudować swój treningowy starter pack? Instrukcję znajdziesz poniżej.

1. Biustonosz i legginsy do ćwiczeń

Zestawy idealne dla początkujących na fitness, siłownię czy do ćwiczeń w domowym zaciszu kupisz nie tylko w sklepach z profesjonalną (i raczej drogą) odzieżą. Na start zawarto zaopatrzyć w strój kupiony np. w Lidlu. Zapłacisz za niego zdecydowanie mniej, a będzie równie stylowy. W końcu, nic tak nie motywuje do wyjścia jak nowy strój!

2. Buty do ćwiczeń

Będziesz trenować na siłowni lub w domu na macie? Pamiętaj, że bardzo ważna będzie precyzja ruchów i kontrola ciała, dlatego najlepiej sprawdzą się tu sztywniejsze buty na stabilnej podeszwie bez przesadnej amortyzacji.

Stawiasz na jogging? Wybierz modele z większym poziomem amortyzacji, która zmniejsza wstrząsy powstałe podczas uderzeń o podłoże, chroniąc jednocześnie stawy kolanowe, skokowe, mięśnie oraz ścięgna.

3. Butelka filtrująca wodę

Butelka wielokrotnego użytku filtrująca wodę jest bardzo przydatnym gadżetem, jeśli chcesz wyrobić w sobie nawyk picia większych ilości wody (zalecane przy regularnym trenowaniu). Co ważne, nie zużywasz wówczas tyle plastiku, ile pijąc codziennie butelkowaną wodę.

4. Mata do ćwiczeń

Maty do ćwiczeń dostępne w różnych grubościach. Warto, abyś ją miała, jeśli zdecydujesz się na ćwiczenia w domu. Naprawdę dobrą matę kupisz już za ok. 30 zł.

5. Gadżety do ćwiczeń

Te tańsze to skakanka i hantle, droższą opcją jest zegarek lub opaska do mierzenia twojej aktywności fizycznej. Choć zdecydowanie droższa, z pewnością będzie motywować cię przypomnieniami o regularnym ruchu. 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: