O tym, że o pępek noworodka trzeba dbać w szczególny sposób, wiedzą wszyscy - nawet ci, którzy nie mają jeszcze dzieci. Ale gdy maleństwo pojawia się na świecie, zaczynają się "schody". Jeśli ty także masz wątpliwości jak go prawidłowo pielęgnować, nie martw się - nauczysz się tego bez trudu.

Blizna po przewodzie życia

Właśnie tym jest pępek. W brzuszku mamy od pępka do łożyska biegła pępowina, a w niej trzy naczynia, czyli "przewody", którymi płynąca krew dostarczała dziecku pożywienie i tlen, a odbierała zbędne produkty przemiany materii. Po jej przecięciu po porodzie został tzw. kikut pępowiny. I właśnie o niego chodzi...

Kolory pępka

Na początku kikut pępowiny maluszka jest niebieskobiaławy. Przez kolejne dni wysycha ciemniejąc, aż wreszcie staje się zupełnie czarny i sztywny.

Pępuszkowi rekordziści

Zazwyczaj resztka pępowiny odpada po 10-14 dniach od porodu. Ale wśród malców są prawdziwi rekordziści: mojemu synowi odpadła już w trzecim dniu po porodzie. U małych spóźnialskich ostateczne pożegnanie z pępowiną następuje dopiero w 3. tygodniu życia.

Słówko o pielęgnacji

Kilka razy dziennie dokładnie wymywaj wszystkie fałdki wokół pępka 70-proc. spirytusem. W aptece są dostępne jednorazowe gaziki nasączone spirytusem (np. Leko). Możesz sama przygotować roztwór do przemywania z 2 łyżek 96-proc. spirytusu salicylowego i 1 łyżki wody. Im częściej będziesz osuszała pozostałość po pępowinie, tym szybciej odpadnie. Przemywanie wybija też zarazki wokół niego. Utrzymywanie w czystości pępuszka jest bardzo ważne, ponieważ infekcja pępka jest niebezpieczna: błyskawicznie, nawet w ciągu kilku godzin, może doprowadzić do zakażenia całego organizmu dziecka. Przez cały czas kikut pępowiny powinien być suchy! Unikaj zamoczenia go w trakcie kąpieli. Jeśli będziesz często odkrywała brzuszek malca (warto wywijać brzeg pieluszki), to świeże powietrze przyspieszy gojenie.

Lekarstwo na lęk

Bez obaw możesz przesuwać, odciągać i unosić kikut pępowiny. Wydaje ci się, że to musi być dla dziecka nieprzyjemne? Nic podobnego, malec wcale tego nie czuje. Dokładne oczyszczanie wszystkich zakamarków pępka spirytusem uniemożliwia zadomowienie się tam groźnych dla malucha bakterii.

UWAGA!

PĘDŹ DO LEKARZA, GDY PĘPEK BRZYDKO PACHNIE, SKÓRA WOKÓŁ NIEGO STAJE SIĘ ZACZERWIENIONA, JEST WILGOTNY LUB ZACZYNA SIĘ Z NIEGO COŚ SĄCZYĆ!