Niepłodność wśród mężczyzn i kobiet w Polsce – alarmujące dane

Wiek, w którym młodzi ludzie decydują się zostać rodzicami coraz bardziej się przesuwa i wcale nie wynika to z niechęci czy obawy przed podjęciem takiego wyzwania. Jednak najnowsze dane są alarmujące i brzmią bardzo niepokojąco: gotowość do powiększenia rodziny wcale nie oznacza, że marzenie o dziecku można zrealizować z automatu: w Polsce co szósta, a nawet, co piąta para, czyli 20% społeczeństwa w wieku reprodukcyjnym cierpi na problemy z płodnością. Ten kłopot najczęściej dotyczy obojga partnerów, a u co trzeciej pary nie udaje się dokładnie określić jej przyczyn (mówimy wtedy o niepłodności idiopatycznej) – szacuje Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii.

Nie jesteśmy jedynym krajem, który boryka się z tym problemem: dane WHO wskazują, że w krajach uprzemysłowionych niepłodność wśród mężczyzn i kobiet osiąga podobnie wysoki współczynnik.

Niepłodność u mężczyzn i kobiet w Polsce – przyczyny

Jeśli chodzi o przyczyny niepłodności, na jednych z pierwszych pozycji znajduje się niedrożność jajników i słabe parametry nasienia (spadek liczby plemników w nasieniu i ich jakości).

Lekarze jednak alarmują, że jednocześnie jedną z głównych przyczyn leżących u podstaw niepłodności jest silny stres, na który w codziennym życiu nieporównywalnie niż kiedykolwiek wcześniej narażeni są oboje potencjalni rodzice. Ten prowadzi nierzadko do głębszych zaburzeń i może wywoływać depresję czy stany lekowe wymagające włączenia do terapii niepłodności pomocy psychologicznej. Ważne, by potrzebę jej wdrożenia wyłapać w odpowiednim momencie, bo taka terapia wymaga czasu. Jak wskazują specjaliści, zbyt długie zwlekanie z zasięgnięciem pomocy psychologicznej może całkowicie  pozbawić parę szansy na macierzyństwo, bo może się okazać, że z biologicznego punktu widzenia jest na to po prostu za późno.

Żona Andrzeja Sołtysika wyznała że przez endometriozę długo nie mogła zajść w ciążę. To problem wielu kobiet

Który moment powinien być tym alarmowym? Jeśli para bezskutecznie stara się o dziecko przez rok, powinna zasięgnąć opinii ginekologa lub lekarza zajmującego się leczeniem niepłodności.

Gdy wszelkie inne metody zawodzą, parze proponuje się wykonanie zabiegu in vitro zwłaszcza, gdy u kobiety zdiagnozuje się niedrożność jajników. Zanim jednak to nastąpi lub w przypadku innej diagnozy stosuje się cały szereg prostszych procedur, w tym m.in. leczenie hormonalne czy inseminację.

Jedno jest pewne: nie ma co odkładać starań o dziecko zbyt długo zwłaszcza w obliczu faktu, że w przypadku kobiet po 30. szanse na dziecko drastycznie maleją oraz w świetle powyższych danych mówiących o tym, że niepłodność mężczyzn i kobiet w Polsce zbiera coraz większe żniwo.