Masaż głowy: dlaczego warto?

Masaż głowy to relaksujący zabieg, bez którego żadna włosomaniaczka nie wyobraża sobie swojej pielęgnacji. Kojarzony jest przede wszystkim, jako praktyka stymulująca porost włosów, wzmacniająca cebulki i zagęszczająca naszą fryzurę, która może nawet rozprawić się z łysiną. Wszystko to dzięki jego złuszczającym i pobudzającym krążenie właściwościom. Warto wiedzieć jednak, że dobrze wykonany masaż głowy spełnia też szereg innych funkcji. Może przede wszystkim okazać się zbawienny dla osób cierpiących na migrenę. Jeśli zdarza Ci się namierzyć niepotrzebne napięcie w okolicy szyi lub szczęki, ten prosty zabieg może okazać się rozwiązaniem. Dodatkowo pomoże on rozluźnić mięśnie w barkach i w karku. Wykonując masaż skóry głowy regularnie, nie tylko zagęścisz włosy, ale też pozbędziesz się częstych bólów głowy. Wiele osób przyznaje również, że jest to świetny pomysł na relaks po długim dniu w pracy.

Masaż skóry głowy możesz wykonać w gabinecie fryzjerskim, w salonie spa lub u kosmetyczki. Może być elementem intensywnego zabiegu regenerującego lub samodzielną praktyką. Pamiętaj też, że z łatwością wykonasz go sama. Możesz sięgnąć po specjalne gadżety i masażery przeznaczone do tego celu, ale równie dobrze sprawdzą się Twoje własne palce. 

Jeżeli zależy Wam zwłaszcza na zagęszczeniu włosów, warto połączyć masaż ze wcierką.

Przeciwwskazania do masażu skóry głowy są czymś, co koniecznie powinnaś wziąć pod uwagę, zanim wdrożysz tę praktykę do swojej rutyny. Są to przede wszystkim zadrapania, stany zapalne i podrażnienia na skórze głowy. W takim wypadku, najlepiej zaczekać do wygojenia. Jeśli jesteś w ciąży, przed wykonaniem masażu skonsultuj się z lekarzem.

Masaż skóry głowy na porost włosów

Masaż skóry głowy możesz wykonać z pomocą gadżetów przeznaczonych specjalnie do tego celu. Jednym z najpopularniejszych jest prosty masażer składający się z delikatnych drucików. Masaż skóry głowy wykonany z jego pomocą jest niezwykle przyjemny. Do jego największych zalet należy przede wszystkim to, że dzięki malutkim wypustom, zabieg można wykonać bardzo precyzyjnie. Niestety, niektóre posiadaczki cienkich lub przesuszonych włosów mogą narzekać na nadmierne splatanie kosmyków bezpośrednio po masażu. Dlatego ważne, aby każdy ruch był wolny i dokładny.

Niepozornym gadżetem, który doskonale sprawdzi się przy masażu głowy, są zwykłe grabki. Możesz zaopatrzyć się w specjalne grabki do masażu lub poza sezonem na piaskownicę pożyczyć je od swojego dziecka. Wiele włosomanniaczek jest zwolenniczkami tej metody, ponieważ znacznie mniej plącze ona włosy. Masaż nie jest jednak tak przyjemny, jak w przypadku narzędzia opisanego powyżej. Jeśli zdecydujesz się na grabki, koniecznie wybierz te wykonane z plastiku lub z zaokrąglonymi końcami, aby uniknąć pojawienia się zadrapań na skórze.

Masaż skóry głowy masażerem z rzędem igieł może brzmieć groźnie, jednak nie daj się zwieść pozorom. Aplikator wieloigłowy jest świetnym narzędziem, które przyda się nam, zwłaszcza jeśli chcemy połączyć masaż z nałożeniem wcierki. Nie tylko świetnie pobudza krążenie, ale też jak nic innego pozwala składnikom aktywnym zawartym w kosmetyku wniknąć w głębsze warstwy skóry. Wszystko dzięki drobnym, niewidocznym gołym okiem nakłuciom. Musisz jednak liczyć się z tym, że nie jest on tak delikatny, jak wspomniane wyżej metody, a uczucie, które mu towarzyszy albo się kocha, albo nienawidzi.

Masaż głowy możesz jednak z powodzeniem wykonać też swoimi własnymi palcami. To metoda, którą z pewnością polubią wszystkie kosmetyczne minimalistki. Pamiętaj też, że doskonale sprawdzą się palce bliskiej osoby. Nic nie relaksuje bardziej niż masaż wykonany przez partnera, partnerkę lub podczas domowego spa z przyjaciółką.

f7d4d1848adcadb05f09e0ef9da5c6c921b59e1c2

Masaż skóry głowy, podobnie jak każdy inny zabieg, aby był skuteczny, powinien być wykonywany regularnie. Jak często? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Niektórzy polecają masować skalp nawet dwa razy dziennie, inni twierdzą, że wystarczy raz w tygodniu. Jednorazowy zabieg powinien trwać od około 3 do 10 minut. Wprowadzając masaż głowy do swojej rutyny pielęgnacyjnej, staraj się metodą prób i błędów dopasować jego częstotliwość do swoich potrzeb.

Kolejnym ważnym elementem, o którym musimy zadbać, jest higiena. W miarę możliwości staraj się wykonywać masaż na oczyszczonej skórze głowy. Jeśli decydujesz się wykorzystać do niego gadżety, koniecznie umyj je lub zdezynfekuj po każdym użyciu. Jeśli planujesz poprzestać na opuszkach swoich placów, przed samym masażem umyj ręce. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które zmagają się z łupieżem lub nadmiernym przetłuszczaniem. Jeśli niechcący doprowadzimy do uszkodzenia skóry, dbając o higienę, zminimalizujemy ryzyko pojawienia się krostek i ułatwimy gojenie się ran.

Aby jednak uniknąć podobnych sytuacji, koniecznie zachowaj ostrożność. Jest to szczególnie ważne podczas wspólnej relaksacji, jeśli akurat jesteś osobą masującą. Zbyt gwałtownie wykonany masaż może doprowadzić do splatania się włosów i sprawić więcej dyskomfortu niż przyjemności. Jeśli decydujesz się nie sięgać po masażery, pamiętaj, by używać jedynie opuszków palców i unikać skrobania skóry głowy paznokciami. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się też ruchy okrężne.

Jeśli umyliśmy już włosy i mamy przygotowane czyste masażery to możemy zabierać się do dzieła! Pamiętaj, że przy okazji wykonywania masażu skóry głowy warto zaaplikować wcierkę. Doskonałym połączeniem będzie masaż i f7d4d1848adcadb05f09e0ef9da5c6c921b59e1c3. Ten duet pomoże nam widocznie zagęścić fryzurę już w kilka tygodni. Zależnie od osobistych preferencji możesz zaaplikować wcierkę przed lub po masażu. Oba sposoby sprawdzają się równie dobrze i dają wspaniałe efekty. Jeśli wykonujesz zabieg przed f7d4d1848adcadb05f09e0ef9da5c6c921b59e1c4, możesz sięgnąć też po olejek stymulujący porost, na przykład olej z kozieradki lub olejek rycynowy.

f7d4d1848adcadb05f09e0ef9da5c6c921b59e1c7

Masaż skóry głowy pobudza krążenie, dzięki czemu odżywcze składniki zawarte we wcierkach lub olejkach mają szanse szybciej wniknąć w głębsze warstwy skóry. Dodatkowo złuszcza on martwy naskórek i pobudza cebulki, dzięki czemu wiele osób już po kilku tygodniach regularnego masowania głowy zauważa znaczną poprawę, jeśli chodzi o wypadanie włosów. Natomiast po około 2 lub 3 miesiącach spodziewać można się pierwszych f7d4d1848adcadb05f09e0ef9da5c6c921b59e1c8. Jeśli na początku zauważysz odwrotny efekt, nie przejmuj się. Wzmożone wypadanie bezpośrednio po rozpoczęciu zabiegu jest naturalne. Masaż pomaga usunąć stare i osłabione włosy, które wkrótce i tak by wypadły.

Zagęszczenie włosów nie jest jednak jedynym z pożądanych efektów masażu głowy. Inne z nich to:

  • Odprężenie;
  • Redukcja stresu;
  • Rozluźnienie mięśni;
  • Ulga w bólach głowy lub karku.

Uwaga! Jeśli po regularnym stosowaniu masażu dolegliwości nie ustępują, a Ty wciąż zmagasz się z nadmiernym wypadaniem włosów, skonsultuj się z lekarzem i wykonaj badania okresowe.

Jak przyspieszyć porost włosów? Te szampony i odżywki działają jak booster!1

Ajurwedyjski masaż głowy jest jedną z najpopularniejszych technik wykorzystywanych nie tylko do zagęszczenia włosów, ale przede wszystkim do pozbycia się z ciała niepotrzebnego napięcia. Charakteryzuje się on przede wszystkim tym, że nie ogranicza się jedynie do skalpu. W tym wypadku masowana jest też twarz, barki, ramiona i górna cześć pleców.

Hinduski masaż głowy jest inną, nieco zbliżoną techniką, która łączy w sobie elementy masażu i akupresury. Może okazać się zbawienna szczególnie dla osób zmagających się z migreną, bólami przeciążeniowymi, zblokowanymi stawami i szumami usznymi.

Relaksujący masaż głowy wykonywany jest najczęściej w gabinecie fryzjerskim, jednak możemy go też z powodzeniem zrobić sami. Nie wymaga on specjalistycznej wiedzy. Jeśli będziemy przestrzegać kilku wspomnianych wyżej zasad, może on przynieść nam wiele korzyści.