Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to organiczny związek, występujący naturalnie we wszystkich organizmach żywych. W ciele człowieka występuje on pod postacią soli sodowej, czyli hialuronianu sodu, a najwięcej znajdziemy go w skórze właściwej, mazi stawowej, oraz ciele szklistym oka. Podstawową funkcją kwasu hialuronowego jest doskonała zdolność wiązania wody – dlatego też, zdobył takie uznanie w kosmetyce, a konkretnie nawilżaniu skóry. Z wiekiem, stężenie kwasu hialuronowego w organizmie spada, dlatego im jesteśmy starsze, tym skóra jest bardziej wiotka , sucha i podatna na powstawanie zmarszczek. Kwas hialuronowy występuje w trzech formach – usieciowanej, którą stosuje się jako wypełniacz do ust, bruzd i zmarszczek, częściowo usieciowany i nieusieciowany – wykorzystywany w zabiegach mających poprawić kondycję cery.

Kwas hialuronowy w kosmetykach - czy to działa?

Krem z kwasem hialuronowym to jeden z najpopularniejszych kosmetyków nawilżających, ale czy naprawdę działa? Produkty z zawartością kwasu hialuronowego, bazują na dwóch rozmiarach cząsteczek tego związku, a informację o rodzaju kwasu zawartego w danym kosmetyku, producent powinien umieścić na etykiecie. Postać wielkocząsteczkowa kwasu hialuronowego, nie jest w stanie wniknąć w głąb skóry – co wcale nie oznacza, że nie działa. Tworzy na powierzchni skóry film, który zapobiega utracie wody z naskórka, a także chroni mikrouszkodzenia i podrażnienia. Kwas hialuronowy małocząsteczkowy to taki, który penetruje warstwę rogową naskórka, pomaga substancjom czynnym przenikać wgłąb skóry, oraz zapewnia długotrwałe i dogłębne nawilżenie. To właśnie ta ostatnia postać kwasu hialuronowego, jest najbardziej pożądanym składnikiem kremów nawilżających. Można również suplementować kwas hialuronowy w postaci tabletek - zalecane jest to szczególnie osobom, które przebyły kontuzję, lub narzekają na problemy ze stawami. 

Efekty stosowania kwasu hialuronowego

Ilość kwasu hialuronowego w organizmie drastycznie spada już po 25 roku życia, dlatego serum, bądź krem z tym związkiem, powinno zajmować stałe miejsce w naszej codziennej pielęgnacji. Stosowanie kwasu hialuronowego jest szczególnie polecane dla osób ze skórą odwodnioną, która objawia się wiotkością, ziemistą barwą i podatnością na infekcje. Dobre serum z kwasem hialuronowym pomoże odzyskać skórze prawidłowy poziom nawodnienia, cera stanie się sprężysta. Kwas hialuronowy sprawdza się również w zapobieganiu przedwczesnego starzenia się skóry – z wiekiem, włókna kolagenowe tracą gęstość, a co za tym idzie skóra staje się bardziej podatna na powstawanie zmarszczek – „zagninająca się” pod wpływem ruchów mięśni twarzy, nie ma dość sprężystości, by szybko powrócić do pierwotnego położenia. Oprócz tego, prawidłowe nawilżenie skóry dzięki obecności w niej kwasu hialuronowego, gwarantuje usprawnienie procesów jej regeneracji, oraz usuwania toksyn z organizmu.

Zabiegi z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy wykorzystywany jest z powodzeniem w medycynie estetycznej. Jego usieciowana postać idealnie sprawdza się przy poprawie owalu twarzy, powiększaniu ust, oraz wypełnianiu drobnych zmarszczek. Kwas hialuronowy używany jest również w szeregu zabiegów pielęgnacyjnych, jako główny składnik koktajli – na przykład do mezoterapii, czy zabiegu dermaroller. Dzięki wykorzystaniu małych igiełek, kwas hialuronowy, wraz z innymi, cennymi dla skóry substancjami (np. witaminą C), może być wprowadzony w głębokie warstwy skóry tam, gdzie jego działanie przyniesie najlepsze efekty w postaci odmłodzonej, odżywionej skóry.

Sprawdzone produkty z kwasem hialuronowym

Krem intensywnie nawilżający Norel Dr Wilsz - Hyaluron Plus

Serum The Ordinary - Buffet, zawierające kwas hialuronowy, oraz kompleks 11 aminokwasów

GlamGlow Thirsty Mud - intensywnie nawilżająca maseczka firmy, której nie trzeba przedstawiać żadnej fance tematów beauty. Uwielbiane przez gwiazdy!