Julia Kolberger udzieliła szczerego wywiadu o ojcu Krzysztofie Kolbergerze

Julia Kolberger to córka znanego aktora i reżysera Krzysztofa Kolbergera, który zmarł ponad dziesięć lat temu po latach walki z nowotworem. Mamą Julii Kolberger jest aktorka Anna Romantowska. Julia poszła w ślady rodziców i ukończyła studia na Wydziale Reżyserii w PWSFTviT w Łodzi. Reżyserka i aktorka filmowa udzieliła ostatnio bardzo szczerego wywiadu o ojcu dla magazynu "Replika". Jak przyznaje zrobiła wyjątek, ponieważ nie rozmawia na temat swojego życia prywatnego. "Dużo mnie ta rozmowa kosztuje, bo z zasady nie rozmawiam publicznie o moich prywatnych sprawach. Jestem córką dwojga znanych rodziców, ale bardzo chronię swoją prywatność. To moja pierwsza i ostatnia rozmowa na ten temat." Dlaczego zdobyła się na szczerość?

Po nienawistnym projekcie ustawy Kai Godek, po wyznaczaniu stref wolnych od LGBT czuję, że muszę zabrać głoś. W normalnym kraju nie musiałabym takiego wywiadu udzielać. Dlaczego w XXI w. w mojej ojczyźnie ludzie LGBT nie cieszą się pełnią praw? Dlaczego prawa kobiet są ograniczane? Dlaczego nie ma edukacji obywatelskiej, seksualnej? Dlaczego w nieludzki sposób traktujemy emigrantów i uchodźców? - mówi w wywiadzie dla "Repliki".

Córka Krzysztofa Kolbergera w rozmowie o ojcu odniosła się do niedawnej wypowiedzi Jarosława Jakimowicza. Prezenter TVP Info ujawnił szerszej publiczności orientację Kolbergera, komentując Marsz Równości w Częstochowie: "Po takim Marszu Równości, gdzie wiemy, kto idzie, jak się zachowuje, to pełna deratyzacja powinna być. (...) Naszym gościem bardzo często był znany aktor Krzysztof Kolberger. Przyjeżdżał ze swoim partnerem. (...) Kulturalni, mili, grzeczni, wychowani".

Uderzająca jest hipokryzja prowadzącego program w TVP, który najpierw zaproponował „deratyzację” po Marszu Równości, po czym próbował przykryć swoją homofobię ciepłym wspomnieniem o moim ojcu - skomentowała ówczesną wypowiedź Jakimowicza aktorka i reżyserka.

"Mój ojciec był wyjątkowym człowiekiem. Miał atencję i szacunek dla każdego człowieka, nad każdym się pochylał, każdemu poświęcał czas i uwagę. Byłam z nim bardzo blisko. Był introwertykiem, bardzo chronił swoją prywatność. Był pięknym i dobrym człowiekiem, łączył ludzi będących na co dzień po różnych stronach barykady w tak podzielonym kraju jak nasz" - dodaje.

Julia Kolberger o ojcu: "Jest OK być dzieckiem geja"

Julia Kolberger wyznała, że orientacja ojca nigdy nie była dla niej problemem. Podkreśla, że jeśli rodzic kocha swoje dziecko, to jego orientacja też nie powinna stanowić tutaj przeszkody. Córka Krzysztofa Kolbergera zaapelowała do wszystkich.

Jeśli się jest dzieckiem kochającego rodzica, to naprawdę orientacja rodzica jest bez znaczenia. I w drugą stronę: jeśli się kocha swoje dziecko, to orientacja dziecka też nie ma znaczenia. Jest OK być dzieckiem geja, dzieckiem lesbijki czy osoby transpłciowej… OK jest też być rodzicem geja, lesbijki i całego spektrum osób LGBT+, wszelkich seksualności i tożsamości płciowych. Przestańmy mieć z tym problem.

Aktorka i reżyserka po dziś dzień przyjaźni się z partnerem ojca, który jest częścią jej rodziny i dziadkiem dla jej synka.

Jestem do dziś zaprzyjaźniona z partnerem taty, wspaniałym człowiekiem. To jest dziadek dla mojego syna.

Kolberger ma nadzieję, że ta rozmowa przyniesie coś dobrego: szacunek i zrozumienie dla osób o innej orientacji seksualnej.

Może ten wywiad przeczyta jakaś mama geja, która kochała się w moim tacie, a teraz jest przeświadczona, że ma problem z synem. I po przeczytaniu może inaczej spojrzy na własne dziecko. Dla takich mam, ojców, dla takich synów i córek zgodziłam się na ten wywiad - dodaje Julia Kolberger.

Tydzień temu w naszym serwisie pisałyśmy o wyznaniu aktora Jacka Braciaka, który w wywiadzie dla magazynu "Zwierciadło" przyznał, że jest ojcem transpłciowego dziecka. "Jestem ojcem dwóch córek i syna. Dlatego że moja córka okazała się mężczyzną w swojej istocie, w swoim wnętrzu, myśleniu, więc w tej chwili mam syna. Miałem kiedyś córkę Jadwigę, a teraz mam syna Konrada." To kolejna znana osoba publiczna, która otworzyła się na ten temat.

Zobacz także:

Przeczytajcie poruszające słowa Jacka Braciaka w naszym artykule: