Jacek Braciak ma transpłciowe dziecko

Jacek Braciak zaskoczył wszystkich ostatnim wyznaniem. W wywiadzie dla "Zwierciadła", aktor został zapytany między innymi o to, czy jego córki "są wolnymi kobietami". Jego odpowiedź zaskoczyła wszystkich.

Jestem ojcem dwóch córek i syna. Dlatego że moja córka okazała się mężczyzną w swojej istocie, w swoim wnętrzu, myśleniu, więc w tej chwili mam syna. Miałem kiedyś córkę Jadwigę, a teraz mam syna Konrada. I tak, myślę, że moje dzieci to ludzie wolni.

W dalszej części rozmowy Jacek Braciak dodaje, że starał się szanować wybory swoich dzieci i "oduczyć się myślenia typu: 'Byłoby lepiej, gdybyś…'. Nie, dla mnie byłoby lepiej, ale czy dla nich?"

Dla mnie byłoby lepiej, ale czy dla nich? Czasem trudno pogodzić się z wieloma rzeczami, ale należy to zrobić.

"Z tym, że ktoś chce żyć na swój rachunek, mimo że jest moim dzieckiem, dla którego chcę najlepiej, bardzo je kocham, także należy się pogodzić. Tu kłania się zasada, której ja już też hołduję, że miłość jest bezwarunkowa" - wyznał Braciak. 

"Panie Jacku, dziękujemy za ten coming out!"

Fragmenty wywiadu z Jackiem Braciakiem w miesięczniku "Zwierciadło" zacytował magazyn dla osób LGBT "Replika" w swoich mediach społecznościowych. "Panie Jacku, dziękujemy za ten coming out!" - czytamy na Facebooku.

Magazyn przypomina, że "w Polsce tylko 25 proc. matek i tylko 12 proc. ojców w pełni akceptuje swoje dzieci LGBT - tym bardziej potrzebny jest głos taki, jak Jacka Braciaka.

W ostatnim czasie również dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń na łamach magazynu "Replika" przyznał, że jest rodzicem transpłciowego dziecka.

Zobacz także:

"Latem ubiegłego roku moje dziecko zaczęło przebąkiwać, że robi jakieś badania i „o czymś musi nam powiedzieć”. Dopytywaliśmy z żoną, o co chodzi, ale słyszeliśmy, że „jeszcze jest za wcześnie” [...] Kluczowa rozmowa odbyła się przez telefon, na głośnomówiącym. Nie pamiętam dokładnie jej słów, ale musiała powiedzieć, że od dawna źle czuje się w swoim ciele. Musiała powiedzieć, że jest kobietą i używa imienia „Wiktoria”. Wspominała o terapii hormonalnej. Niemal automatycznie oboje z żoną od razu weszliśmy w tryb „pełna akceptacja”. Zapewniliśmy nasze dziecko o miłości i wsparciu. To była spokojna rozmowa. Gdy się skończyła, oboje się rozpłakaliśmy" — mówił dziennikarz.

Na początku to był szok, ale później poczuliśmy ulgę. Uświadomiliśmy sobie, że naszemu dziecku będzie trudno, ale to, co najgorsze ma już za sobą — podkreślił.

Piotr Jacoń wydał także książkę "My trans". To poruszający zbiór wywiadów z osobami transpłciowymi, a także z ich rodzicami, psycholożką, adwokatką, aktywistką i ... księdzem, przełamujący tabu i otwierający oczy na potrzeby drugiego człowieka.

Przeczytaj także:

Kim jest Jacek Braciak?

Jacek Braciak to ceniony polski aktor teatralny i filmowy. Ma na swoim koncie prestiżowe nagrody, w tym Orła w kategorii najlepsza główna rola męska za rok 2018 za kreację w filmie „Kler”. Grał m.in. w takich filmach i serialach jak: „Wołyń”, „Pod mocnym aniołem”, „Drogówka”, „Róża”, „Rodzinka.pl” czy „Katyń”.