Kiedy jest większa szansa na bliźniaki?

Bliźniaki częściej rodzą się, gdy w rodzinie przyszłej mamy zdarzały się ciąże bliźniacze. Występowanie bliźniąt w rodzinie taty nie ma znaczenia. „Winę” za ciążę mnogą ponosi kobieca zdolność do „hiperowulacji”, czyli wyprodukowania w czasie jednego cyklu owulacyjnego więcej niż jednej komórki jajowej. I prawdopodobnie to jest cecha dziedziczna.

Chcesz mieć bliźniaki - pij mleko

Znacznie mniejszą szansę na bliźniaki mają kobiety, które są wegankami (czyli nie jedzą mięsa, ryb, jaj i produktów mlecznych). Nowojorski badacz Gary Steinman obliczył, że weganki pięć razy rzadziej zachodzą w ciąże bliźniacze. Dlaczego? Prawdopodobnie brakuje im występującej w mleku i mięsie substancji IGF (Insulin like Growth Factor), która stymuluje zarodki do wzrostu w pierwszych tygodniach ciąży i sprawia, że oba zarodki mogą się rozwijać.

Planujesz bliźnięta? Wstrzymaj się z ciążą

Przyjrzyj się uważnie twarzom kobiet, które spacerują po parku z podwójnymi wózkami. Mają już drobne siateczki zmarszczek wokół oczu, prawda? Organizm trzydziestoparolatek zdaje sobie sprawę z tego, że w ich wypadku przedłużenie gatunku staje się coraz mniej prawdopodobne. Dlatego u dojrzałych kobiet częściej zdarza się uwalnianie nie jednej, lecz kilku komórek jajowych w trakcie jednego cyklu miesiączkowego.

Pigułki antykoncepcyjne czasem skutkują... ciążą mnogą 

Dają one prawie 99,9 proc. pewności, że nie zostaniesz mamą, ale ten 0,1 proc. często kończy się... ciążą bliźniaczą. Dlaczego? Czasami dlatego, że pigułki były zażywane nieregularnie. Wtedy mieszanka hormonów w tabletce nie stanowi całkowitego zabezpieczenia i może stymulować hiperowulację. Szansa na bliźniaki wzrasta też, gdy do ciąży doszło w pierwszym miesiącu po odstawieniu tabletek.

Bliźniaki często mają starsze rodzeństwo

Masz większą szansę urodzenia bliźniaków, jeżeli rodzisz po raz trzeci i następny. A jeśli już jesteś mamą bliźniaków, nikt nie zagwarantuje ci, że nie urodzisz nawet trzech i więcej par bliźniąt...

Leczysz niepłodność? Możesz mieć bliźniaki

Leki hormonalne, np. gonadotropina stosowana w leczeniu niepłodności, wpływają na stymulację owulacji. Organizm kobiety wytwarza wtedy więcej niż jedną komórkę jajową. Wiele ciąż bliźniaczych powstaje też wskutek zapłodnienia in vitro, gdy do macicy wszczepia się więcej zarodków w nadziei, że choć jeden z nich prawidłowo się rozwinie.