Przesąd z zegarkiem pochodzi z Chin, a z czasem rozprzestrzenił się na Europę i trafił do Polski. W pierwotnym znaczeniu zegarek na urodziny bądź na inną ważną okoliczność oznaczał nieszczęście, a nawet miał odliczać czas do śmierci. Dlaczego jeszcze nie kupuje się komuś zegarka? Innym wyjaśnieniem przesądu jest odmierzanie czasu do zerwania relacji. Jest to więc jeden z tych prezentów, które przynoszą pecha. Według dawnych podań przesąd z zegarkiem można obrócić w dobrą wróżbę. Podarowany przedmiot znów może stać się powodem radości oraz wyrazem dobrych uczuć i intencji. 

Jak odwrócić przesąd z zegarkiem?

Skoro już wiadomo dlaczego nie daje się zegarka, pora na to, aby wyjaśnić, w jaki sposób można odwrócić zły urok i pozbyć się pecha. Zegarek może być podarowany jako upominek pod jednym warunkiem. Osoba, która go przyjmuje, powinna zapłacić za niego symboliczny grosik. Kiedy odda pieniądze za podarunek, ten przestanie być symbolem nieszczęść, a jego zła moc ulotni się. Widmo zerwania kontaktu i zakończenia bliskiej relacji z obdarowaną osobą przestanie być ciężarem. Wystarczy więc uczynić z podarowanego zegarka transakcję, a wówczas wszystko, co złe zniknie i pozostaną wyłącznie miłe wspomnienia i radość z prezentu. 

Zobacz także: 

A więc sposób na  to, jak odwrócić przesąd z zegarkiem jest bardzo łatwy do wykonania. Wszystko polega na tym, aby oszukać los i zamienić podarunek w sprzedaż. Wystarczy kilka groszy i wszelka niepomyślność znika. Niezgoda, zazdrość i inne złe uczucia nie wkradną się do relacji i nie spowodują rozstania. 

Przesądy o zegarkach: czego jeszcze dotyczą?

Pecha i nieszczęście przynosi nie tylko zegarek na prezent. Zabobon związany z tym przedmiotem głosi również, aby nigdy nie zakładać go na lewą dłoń. Jest to związane z odczytywaniem świata i jego wartości według prostych konotacji. W niektórych kulturach oznacza to następujący podział: 

  • prawa strona: wskazuje na to, co lepsze, pełne i słuszne. Ma pozytywne skojarzenia;
  • lewa strona: symbolizuje niedostateczność i jest zabarwiona negatywnym skojarzeniem. 

Według dawnych przesądów zegarek na lewej dłoni zwiastował niepowodzenia i miał przyciągać pecha do osoby, która go nosiła. 

Zobacz także:

Zobacz także: 

W wielu społecznościach funkcjonuje także przesąd pogrzebowy, który głosi, aby zatrzymać działanie zegarów w domu, w którym zmarła dana osoba. Mają one wskazywać godzinę odejścia na tamten świat aż do dnia pogrzebu. Istnieje jeszcze jeden pogrzebowy przesąd. Zegarek można włożyć do trumny,  jeśli miał on miano przedmiotu osobistego, z którym bliscy utożsamiali zmarłą osobę.

Aby nie przyciągać do siebie pecha w chwilach, które decydują o tym, jak potoczy się przyszłość, nie należy mieć przy sobie zegarka. Dotyczy to następujących wydarzeń: 

  • zaślubin; 
  • egzaminów; 
  • rozmów o pracę; 
  • podpisania wiążących dokumentów; 
  • wyprowadzek i przeprowadzek.