Przesąd z dawnych lat: zegarek na prezent

Wiele ważnych momentów w życiu chcemy upamiętnić szczególnymi podarunkami. Zegarek wydaje się być wówczas idealnym wyborem. Przywołuje skojarzenia z elegancją i prestiżem. Dawny przesąd głosi, aby zrezygnować z tego podarunku. Historia zwyczaju, aby nie kupować zegarków na prezent, narodziła się w Chinach. Tamtejsza ludność uważała, że taki prezent odliczał czas do śmierci osoby, która przyjęła zegarek. Na utrwaleniu tego zwyczaju wpłynął fakt, że chiński znak zhong tłumaczony jako zegarek jest bliski innemu song zhong o znaczeniu – życzenie końca, uczęszczać na pogrzeb. Zwyczaj z odległych stron świata rozszerzył swój zasięg i przywędrował również do Europy. Wiele osób do dziś doskonale pamięta o tym zabobonie i zastanawia się, czy kupuje się zegarek na prezent, czy może przesąd jest nadal aktualny. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Dla niektórych może to okazać się zbyt dużym ryzykiem i zamiast zegarka wybiorą na przykład krawat, bransoletkę lub inny element biżuterii. 

Zegarek na prezent: co oznacza? Wyjaśnienie przesądu

Oprócz wpływów tradycji chińskiej, istnieje również inne wytłumaczenie przesądu z zegarkiem. Według dawnych europejskich zwyczajów, taki upominek świadczył o odmierzaniu czasu do rozstania z ukochaną osobą. Dlatego wiele osób poważnie zastanawia się nad tym, czy tak elegancki podarunek będzie wyrazem uczuć i przywiązania, czy też doprowadzi do zerwania relacji. Takie rozważania w szczególności dotyczą pary zakochanych. 

Zegarek jest również obecny w przesądach pogrzebowych. Jest zaliczany do grupy przedmiotów, które wkładane są do trumny zmarłego, jako wyraz jego osobowości. Zwyczaj ten jest praktykowany, jeśli zmarły był szczególnie związany z zegarkiem, a za życia nosił go codziennie. Innym znanym przesądem jest zatrzymywanie wszystkich zegarów w domu – aż do pogrzebu mają one wskazywać na godzinę śmierci osoby nieżyjącej. 

Zobacz także: 

Przesądy: zegarek na urodziny 

Na przestrzeni lat wykształcił się jeszcze jeden zabobon związany z zegarkami. Mianowicie zegarek na prezent urodzinowy to prosta droga do kłótni i pogorszenia stosunków z bliską osobą, która upominek otrzymała. To zły omen, który zaprasza niezgodę i inne złe uczucia do relacji. 

Zegarek dla mężczyzny: przesąd miłosny 

Zegarek dla chłopaka do dziś wzbudza pewne wątpliwości. Z jednej strony to gustowny i zwykle drogocenny podarunek, ale w niektórych społecznych kręgach wciąż jest niemożliwy do zaakceptowania. Potwierdzeniem tej tezy wydaje się być powiedzenie o tym, że szczęśliwi czasu nie liczą. Dlatego złym pomysłem jest zegarek na prezent dla chłopaka. Przesąd głosi, że niedługo po wręczeniu podarunku ukochany odejdzie, a po miłości pozostanie jedynie wspomnienie. 

Zobacz także:

Zegarek na prezent: przesądy i ich wytłumaczenie

Chociaż wiele osób sądzi, że w każdym przesądzie jest ziarenko prawdy, większość z nich da się wytłumaczyć z dosyć racjonalny sposób. To samo dotyczy zabobonów związanych z zegarkiem. W czasach, kiedy narodził się ten przesąd, przedmiot ten był niezwykle cenny i nie każdy mógł pozwolić sobie na jego posiadanie. Był swojego rodzaju wyznacznikiem statusu społecznego i symbolizował prestiż i bogactwo. Tylko nieliczne osoby posiadały zegarki, dlatego narosły wokół nich pewne tajemnicze historie, zwyczaje i przesądy, które miały nadać zegarkom wyjątkowy i magiczny status. Przyczynił się do tego również sam mechanizm odliczania czasu i zachodzące od czasu do czasu techniczne anomalie. Kiedy wskazówki zatrzymywały się na chwilę lub wskazywały niewłaściwą godzinę, budziło to przestrach i skojarzenia ze śmiercią i przemijaniem. 

Zobacz także: 

Czego nie dawać w prezencie: przesądy z innymi przedmiotami

Czego nie kupować na prezent oprócz zegarków? Pecha mogą przynieść również: