Gorączka u dziecka - co może być powodem?

Powodów

gorączki u dziecka może być wiele. Oto najczęstsze z nich:

Trzydniówka

Dopada dzieci między 3. a 36. miesiącem życia. Wywołuje ją wirus z grupy Herpes, a po jej przejściu odporność zostaje do końca życia. Przy trzydniówce gorączka osiąga 39-40 st. C, po 3 dniach pojawia się wysypka. Pomagają leki z ibuprofenem lub paracetamolem.

Gorączka przy bólu brzuszka

Jeśli skurczowym bólom towarzyszą biegunka i wymioty, a temperatura rośnie powyżej 39 st. C, zwykle świadczy to o zakażeniu jelitowo-żołądkowym. Tzw. grypa żołądkowa często pojawia się jesienią i zimą. Trzeba podawać dziecku dużo płynów małymi łykami, najlepiej z elektrolitami, by nie dopuścić do odwodnienia.

Zapalenie ucha wiąże się z wysoką gorączką u dziecka

O zapaleniu ucha może świadczyć temperatura powyżej 38,5 st. C, ból uszu, nudności i wymioty. Na początku nie trzeba podawać antybiotyków, bo choroba zwykle mija sama i

wystarczą leki przeciwgorączkowe. Antybiotyki są konieczne, gdy dziecko jest bardzo małe (2 lata lub mniej) lub gorączka utrzymuje się dłużej niż 48 godzin.

Kłopoty z pęcherzem

Świadczy o tym ból przy siusianiu oraz wysoka gorączka u dziecka. Konieczne są wizyta u lekarza, badanie moczu i kuracja antybiotykami.

Ząbkowanie a gorączka

Gdy dziecku wyrzynają się zęby, może wystąpić stan podgorączkowy. Dziecko ma zaczerwienione, bolesne dziąsła i mocno się ślini. Nie ma potrzeby obniżania
temperatury, pomagają za to leki przeciwbólowe i preparaty łagodzące na dziąsła.

Jeden z objawów przeziębienia

Podczas przeziębienia zwykle temperatura nie przekracza 38 st. C. Przy katarze należy dbać o drożność nosa, pomaga dobre wietrzenie sypialni dziecka.

 

Kiedy należy obniżać temperaturę?

 

Prawidłowa ciepłota ciała waha się między 36,6 a 37 st. C. Gdy podnosi się o kilka kresek, do 37,8 st. C, mówimy o stanie podgorączkowym. Wyższe wartości
to już gorączka. Gdy nie jest zbyt wysoka, nie należy jej natychmiast obniżać. Niewielka pomaga bowiem organizmowi pokonać infekcję, dlatego zaczynamy
ją zbijać, dopiero gdy przekracza 38 st. C. Wtedy należy podać dziecku leki z paracetamolem lub ibuprofenem. Jeśli temperaturze towarzyszą drgawki lub gorączkuje niemowlę do 3. miesiąca życia, należy szybko jechać do lekarza.