Diabeł w tarocie najczęściej przedstawiany jest jako rogata bestia, często o nienaturalnych proporcjach, na której ciele można dostrzec niezrozumiałe znaki. Nie można zapominać, że szatan jest upadłym aniołem, więc jego wizualizacja zwykle prezentuje skrzydlatego potwora. Nie są to jednak anielskie skrzydła - śnieżnobiałe, najeżone miękkimi piórami. Te przytwierdzone do diabelskiego cielska bardziej przypominają skrzydła nietoperza - mają ostre kształty i błonę zamiast piór. Diabeł w kartach tarota zwykle prezentowany jest w towarzystwie innych czartów, którzy padają do jego stóp niczym wierni poddani, gotowi spełnić każdy rozkaz swojego pana. Właśnie tak większość osób wizualizuje w swojej głowie obraz szatana, będącego ucieleśnieniem zła. Warto jednak wspomnieć, że niektóre talie przedstawiają diabła inaczej. Na karcie z numerem XV prezentowany jest piękny stwór, który wydaje się być ucieleśnieniem doskonałości. Taki wizerunek odnosi się do gry pozorów, która wodzi na pokuszenie i prowadzi na manowce. W ten sposób diabeł zdobywa kolejne dusze, a że jego apetyt jest niewyczerpany, polowanie trwa przez cały czas. 

Spis treści:

 1. Diabeł tarot – jak odczytywać kartę?
 2. Diabeł tarot – czas
 3. Diabeł tarot – osoba
 4. Diabeł tarot – uczucia, miłość, związek
 5. Diabeł tarot – finanse, praca
 6. Diabeł tarot – zdrowie
 7. Diabeł tarot – rada, przeznaczenie, wydarzenia
 8. Diabeł tarot – karta dnia

Diabeł tarot – jak odczytywać kartę?

Prezentowany na karcie wizerunek, zarówno ten demoniczny, jak i piękny, sporo mówi na temat faktycznego znaczenia symbolu. Diabeł uosabia prymitywną stronę ludzkiej natury. W każdym z nas obecne są pierwotne instynkty - agresja, złość, żądza, obsesja. Czasami pozwalamy dochodzić im do głosu. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ nasze ciało jest zamieszkiwane przez istotę o nienasyconym apetycie, która nieustannie chce więcej i więcej. Ta toczy bój z istotą rozsądną, potrafiącą znaleźć umiar. Raz szala zwycięstwa przechyla się na jedną stronę, innym razem na drugą. 

Nie znamy dnia ani godziny, kiedy nasz wewnętrzny potwór przejmie stery i zacznie kierować naszymi poczynaniami. To dowodzi, że ludzka natura jest dzika i tylko pozornie możliwa do okiełznania. W obliczu potężnej siły, pozostajemy bezradni, a gdy ta dojdzie do głosu, normalne funkcjonowanie okazuje się niemożliwe.

Kierowany dziką żądzą, człowiek traci możliwość trzeźwej oceny sytuacji, w której się znalazł. Tkwiąc w świecie wykreowanym przez diabła, staje się niezdolny do wyciągania wniosków. Nie można jednak zapominać, że nasz wewnętrzny diabeł nie jest realnym bytem, a jedynie metaforą nas samych. Jeżeli postaramy się, będziemy mogli go pokonać. Trzeba bowiem wiedzieć, że to nasze wybory określają ścieżkę, którą podążamy. Nie mamy jednak pewności, że pierwotny instynkt nie poprowadzi nas na manowce.

Każdorazowo, interpretacja kart tarota wymaga uwzględnienia ważnego szczegółu, jakim jest pozycja karty w układzie. Zwłaszcza gdy stawia tarot początkujący, warto na początku oczyścić aurę, stosując kadzidła, zioła czy też mieć w pobliżu kamienie szlachetne. Diabeł w pozycji prostej odwołuje się do pokusy, strachu, niewiedzy, chciwości i zarozumiałości. Wskazuje też na możliwość przezwyciężenia wszystkiego, co jest w nas złe. W pozycji odwróconej wskazuje na niestabilność emocjonalną, uzależnienie od alkoholu i środków psychoaktywnych, symbolizuje czarną magię, złość, nieuzasadnioną agresję i lekkie obyczaje. 

Diabeł tarot – czas

Diabeł jest piętnastą kartą w wielkich arkanach, która odpowiada zodiakalnemu koziorożcowi. Jej czas zamyka się w przedziale od 22 grudnia do 20 stycznia. Spełnienie wróżby będzie miało charakter nagły i niespodziewany.

Zobacz także:

Diabeł tarot – osoba

Diabeł w kartach tarota symbolizuje osobę pewną siebie, o wyjątkowo silnym charakterze. To człowiek charyzmatyczny, który z łatwością skupia na sobie uwagę innych i wywiera na nich silny wpływ. Nie można nazwać go osobą tolerancyjną, liczącą się ze zdaniem swojego otoczenia. Zawody, na które wskazuje karta diabeł, to:

 • modelka,
 • adwokat,
 • prokurator,
 • biznesmen,
 • prezes,
 • dyrektor. 

Diabeł tarot – uczucia, miłość, związek

Karta diabeł w miłości wskazuje na silne uczucia, ale też na skomplikowany związek. W takim układzie, diabeł obnaża wszelkie słabości - uzależnienie, obsesję, niezdrowe pożądanie i nadmierną namiętność. Gdy pojawia się w rozkładzie tarota na miłość, może zwiastować zarówno zbyt gorące uczucie jak i ukazywać sprzeczność w związku.

Diabeł tarot – finanse, praca

Rozkład tarota na finanse, w którym obecna jest karta diabeł, wskazuje na dużą zależność od środków materialnych. Mówi o zobowiązaniach i o zyskach, które zostały osiągnięte kosztem innych osób.

Diabeł tarot – zdrowie

W kwestii zdrowia, diabeł wskazuje na problemy z narządem ruchu, układem krwionośnym i pokarmowym. Karta może też wskazywać na problemy ze strefami intymnymi, które są następstwem chorób przenoszonych drogą płciową. Zwłaszcza w rozkładzie tarota tak lub nie może pomóc odpowiedzieć na zwięzłe pytania, gdy wahamy się co do wykonania badań czy innych działań.

Diabeł tarot – rada, przeznaczenie, wydarzenia

Diabeł radzi nam, abyśmy poświęcili więcej czasu na zrozumienie swojej natury. Może przepowiadać walkę o władzę, manipulację i pokusy.

Diabeł tarot – karta dnia

Jako karta dnia, diabeł wskazuje, że najbliższe godziny będą trudne. Będziemy podatni na manipulację i łatwo ulegniemy destrukcyjnym instynktom

Zobacz też:

Karta Wisielec - znaczenie w tarocie

Karta Koło Fortuny - znaczenie w tarocie