Rozkłady tarota są tak liczne, że poznanie choćby części z nich wymaga wielu lat praktyki. Na szczęście nie oznacza to, że początkujące tarocistki są skazane na jeden układ, którego będą się trzymać do dnia wkroczenia na nowy poziom duchowego rozwoju. Istnieje wiele rozkładów określanych jako podstawowe, które pozwolą lepiej zrozumieć karty, poznać zawarte na nich symbole i nauczyć się celnej interpretacji ich znaczenia.

Spis treści:

  1. Rozkład tarota podstawowy
  2. Rozkład tarota na przeszłość
  3. Rozkład tarota na przyszłość
  4. Rozkłady tarota na kilka kart
  5. Tarot - rozkład partnerski

Rozkład tarota podstawowy

Za najłatwiejszy i jednocześnie najbardziej uniwersalny należy uznać rozkład tarota na 3 karty. To najbardziej znany układ w tarocie, z którym poradzi sobie każda osoba, nawet zdobywająca dopiero pierwsze szlify w dziedzinie wróżbiarstwa

Na jakie pytania w tym przypadku odpowie nam tarot? Rozkład z trzech kart należy stosować w sytuacji, w której chcemy poznać prostą i szybką odpowiedź na pytanie, którego nie trzeba poddawać głębokiej analizie. Sprawdzi się m.in. w prostych pytaniach miłosnych, finansowych i o zdrowie. Zwykle układa się go z kart reprezentujących arkana wielkie, ale skorzystanie z całej talii nie będzie błędem. 

W pierwszej kolejności dokładnie tasujemy talię i przekładamy ją 3 razy. Następnie, losujemy 3 karty. Układamy je na stole spodem do góry, w pozycji odwróconego trójkąta - dwie pierwsze karty stanowią odwróconą podstawę, a ostatnia odwrócony wierzchołek. 

Jak interpretować taki układ? To zależy od intencji. Z reguły jest tak, że 1. karta wskazuje na przeszłość, 2. - na teraźniejszość, a 3. - na przyszłość. 

Kolejny niezwykle popularny rozkład, po który sięgają także początkujące wróżki, to krzyż celtycki. Ten jest nieco bardziej skomplikowany od poprzedniego, bo wymaga zastosowania dziesięciu kart. To bardziej zaawansowany rodzaj wróżenia.

Zobacz także:

W pierwszej kolejności tasujemy talię (całą), przekładamy i wyciągamy 10 losowo wybranych kart. Najpierw układamy boki krzyża, zaczynając od strony lewej. Następnie, między nimi kładziemy 3. kartę, powyżej - 4., a poniżej - 5. 6. karta powinna znaleźć się na 3., ale w pozycji horyzontalnej. Po prawej stronie krzyża układamy kolumnę 4 kart, zaczynając od dołu. Pamiętaj, karty układaj symbolem do dołu i odsłaniaj  je kolejno dopiero w trakcie odczytywania wróżby.

Krzyż celtycki jest układem uniwersalnym, do którego można przypisać dowolną intencję. 1. karta, dotycząca teraźniejszości, to opis sedna problemu. 2. karta wymienia czynniki wpływające pozytywnie i negatywnie na nasze położenie. 3. karta wymienia przyczyny, które doprowadziły do wystąpienia określonej sytuacji. 4. karata pokazuje nam wszystko to, co wpłynęło na tę sytuację, a czego nie da się już odwrócić. 5. karta zawiera w sobie wszystko, do czego dążymy i czego oczekujemy. 6. karta pokaże nam naszą najbliższą przyszłość. 7. karta wskazuje na nasze podejście do sytuacji, w której tkwimy. 8. karta to opis oczekiwań, jakie inni mają w stosunku do naszej osoby. 9. karta obrazuje nasze obawy. 10. karta ostrzega nas przed tym, co niespodziewane.

Rozkład tarota na przeszłość

Często zdarza się tak, że rozwiązanie obecnej sytuacji wymaga dokonania analizy zdarzeń z przeszłości. Chcąc lepiej zrozumieć to, co jest za nami, warto posłużyć się jednym z poniższych układów. 

Prosty rozkład na przeszłość ułożymy ze wszystkich 22 kart wielkich wtajemniczeń. Najpierw tasujemy karty, przekładamy je trzykrotnie i wybieramy jedną losową kartę. Odkładamy ją na bok, koniecznie spodem do góry. Teraz jeszcze raz tasujemy pozostałe karty i układamy 3 poziome rzędy po 7 kart. W ten sposób powstaje tablica przeszłości. Karty czytamy w pionie (to ważne), od lewej strony pierwszego rzędu, odwracając każdą kolejną. Wielkie arkana ułożą się w historię (i właśnie w tym kontekście należy interpretować każdy symbol), w której zawarta jest odpowiedź na nurtujące nas pytanie. Na koniec odkrywamy kartę, którą na początku odłożyłyśmy na bok. Jej znaczenie kryje w sobie radę, dzięki której rozwiążemy problem.

Bardziej skomplikowany, ale za to niezwykle precyzyjny w określaniu przeszłości, jest układ znany jako tajemnica arcykapłanki. Po potasowaniu i przełożeniu kart, wybieramy 9 losowych. 8 układamy w pozycji odkrytej, 9. pozostaje zakryta aż do końca. Karty 1 i 2 to tzw. krzyż na piersiach arcykapłanki - drugą kładziemy poniżej pierwszej, po jej prawej stronie. Karty 3, 4 i 5 układamy powyżej, w formie łuku. Kartę 6 i 7 układamy na wysokości krzyża i na zewnątrz łuku (6. po lewej a 7. po prawej stronie. Karty 8 i 9 powinny znaleźć się poniżej krzyża, w układzie pionowym.

Karty 1 i 2 obrazują interesującą nas sprawę. 3, 4, i 5 ilustrują siły, które oddziaływały na dany temat. Karty 6 i 7 pokazują to, co znajdowało się w ciemności oraz to, co pozostawało w świetle. Karta 8 przedstawia kres, do którego miała zmierzać nasz podróż. Ostatnia powinna być odkryta tylko w sytuacji, gdy należy do wielkich arkan. Wówczas powie nam, jak rozwiązać problem. Jeżeli jest przedstawicielem małych wtajemniczeń, trzeba ją ponownie zakryć.

Należy pamiętać o tym, aby oczyścić umysł oraz swoje otoczenie, aby móc w pełni postawić karty tarota. Wpływanie myślami na karty może zaburzyć postrzeganie układu. najlepiej otoczyć się czerwonymi lub fioletowymi świecami. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w kamienie szlachetne, ułatwiające oczyszczanie aury. Do takich należą między innymi ametyst, turmalin czy rubin.

Rozkład tarota na przyszłość

Wiele spośród zadających kartom swoje pytania, robi to w intencji poznania przyszłości. Prezentujemy proste rozkłady, do których można dodać każdą intencję.

Pierwszy układ pozwala poznać ciąg zdarzeń na 4 lata. Składa się z 16 kart. Układamy je w 4 rzędach (w pozycji odkrytej), z których każdy reprezentuje jeden rok. Każda karta w rzędzie odpowiada jednej porze kalendarzowej. Odczytujemy je kolejno, poznając w ten sposób długi ciąg wydarzeń.

Kolejny rozkład na przyszłość, tym razem bez wskazania na konkretne lata, składa się z 13 kart, które wyciągamy losowo po przetasowaniu i przełożeniu całej talii. 6 kart układamy w łuk i poniżej tworzymy taki sam. Poniżej kładziemy ostatnią kartę, podobnie jak poprzednie - w pozycji otwartej.

1. karta wskazuje nam na przyszłe wydarzenia. 2. przestrzega przed tym, na co musimy uważać. 3. radzi, jak mamy działać. 4. mówi o wydarzeniach z przeszłości, które mogą kłaść cień na przyszłość. 5. wskazuje ludzi, którzy będą nam towarzyszyć w naszej podróży. 6. pokazuje końcowy rezultat tego, co już się dzieje. 7. nazywa niespodzianki, które szykuje dla nas los. 8. pokazuje rzeczy, które będziemy mogli zmienić. 9. ukazuje nam dziedziny, na których musimy się skupić. 10. maluje efekty, które nasze działanie przyniesie najbliższemu otoczeniu. 11. pokazuje nam szanse, których nie wykorzystamy. 12. podpowiada co zrobić, gdy dotrzemy do rozdroża. 13. pokazuje nam naszą najdalszą przyszłość.

Rozkłady tarota na kilka kart

Najprostsze rozkłady podstawowe stworzymy z kilku kart. Poznaliśmy już układ trójkowy, czas na rozkład z 6 kart.

W tym układzie tworzymy łuk składający się z 5 kart (po potasowaniu i przełożeniu). Ostatnią kładziemy tuż pod nim. Karty kładziemy w pozycji otwartej, poza ostatnią, która zawiera w sobie najcenniejszą wskazówkę. Interpretacja takiego układy zależy przede wszystkim od naszych pytań oraz znaczenia kart tarota, a możemy pytać dosłownie o wszystko - o finanse, zdrowie, uczucia, przyszłość, przeszłość czy teraźniejszość.

Tarot - rozkład partnerski

Na koniec pozostawiliśmy rozkład dedykowany osobom pozostającym w związkach. Po pewnym czasie, gdy przestają już szaleć motyle w brzuchu, pojawia się wiele pytań na temat naszej drugiej połówki. "Czy on naprawdę mnie kocha"? "Jaka czeka nas przyszłość"? "Czy doczekamy się dzieci"? Na każde z nich odpowie rozkład partnerski na miłość

Zaczynamy od potasowania i przełożenia kart tworzących arkana wielkie. Teraz losujemy 9 kart. Układamy je w dwóch rzędach, po 4 karty w każdym. 9. kartę kładziemy poniżej. Każda powinna znajdować się w pozycji zamkniętej. 1. karta mówi o twoim wkładzie w związek. 2. karta wskazuje na twoją opinię na temat partnera. 3. karta maluje prawdziwy obraz twoich uczuć. 4. karta wskazuje na twoje faktyczne podejście do związku. Kolejne 4 karty mówią dokładnie to samo, ale w odniesieniu do twojej drugiej połówki. Ostatnia karta pokaże ci wszystkie czynniki, które łączą was w jedność, ale także te, które mogą doprowadzić do rozpadu relacji.

Zobacz też:

Jak stawiać tarota - rady dla początkujących

Tarot - tak czy nie - jak interpretować?