Układanie kart tarota kiedyś było zarezerwowane dla osób wybranych. Talie tworzyli okultyści i sprzedawali je w wąskim, hermetycznym gronie. Mówiąc wprost, osoby niegodne nie mogły posiąść wiedzy, którą skrywa tarot. Takie podejście wynikało z faktu, że w nieodpowiednich rękach, karty mogły wyrządzić ogromną krzywdę. Dziś talię tarota może kupić każdy. Nie oznacza to jednak, że kartami można dysponować w sposób dowolny. Aby rozdanie tarota miało jakikolwiek sens, należy kierować się czystymi intencjami. Wbrew obiegowej opinii, od wieków rozpowszechnianej przez przeciwników praktyk ezoterycznych, tarot nie służy czarnej magii i czynieniu zła, a duchowemu rozwojowi.  

Jak stawiać tarota krok po kroku?

Zacznijmy od podstawowej kwestii - kto może stawiać tarota? Dosłownie każdy! Nie trzeba być wróżką, aby móc odczytać zawarte w kartach informacje. Wskazane jest jednak, aby osoba układająca tarota charakteryzowała się wewnętrzną wrażliwością na sprawy duchowe, dzięki której lepiej zrozumie przekaz zawarty w każdym rozkładzie. Nie czujesz w sobie tej wrażliwości? Nic straconego, bo często jest tak, że to przychodzi z czasem. Po prostu, zacznij to robić, a wkrótce dostrzeżesz, że twoje duchowe horyzonty stają się coraz szersze.

Jak rozkładać tarota? Należy zdać się na ślepy los. Absolutnie nie można w żaden sposób próbować wpłynąć na wróżbę, "losując" te karty, które akurat nam pasują - to przynosi pecha. Wszechświat w swojej nieskończonej mądrości doskonale wie, skąd przyszliśmy, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy. Tarot jest łącznikiem, który łączy świat fizyczny ze światem niematerialnym. Wróżba oparta na jakiejkolwiek manipulacji jest zatem pozbawiona sensu. 

Równie istotna jest interpretacja samej wróżby. Jak wyżej, zdajemy się na to, co zgotowały nam karty. Znaczenia poszczególnych symboli nie można poddawać nadinterpretacji. Nawet jeżeli karty nie ułożyły się po naszej myśli, musimy przyjąć to do świadomości, ale spokojnie - poza informacjami, w kartach zawarte są też cenne wskazówki, pozwalające unikać nam szeregu nieprzyjemnych zdarzeń.

Jak często można stawiać tarota? Najbardziej doświadczone wróżki, które w środowisku ezoterycznym cieszą się największym poważaniem, rozkładają karty nawet kilka razy dziennie. Nie ma w tym nic złego, bo ogrom doświadczenia i wysoce rozwinięta strona duchowa pozwala im gromadzić w sobie ogromne pokłady energii. Ty, jako początkująca tarocistka, nie powinnaś układać kart częściej niż raz w tygodniu. Wynika to z tego, że aby móc skontaktować się z żywymi, strona duchowa musi skorzystać z ich energii. Nie należy jej nadmiernie eksploatować. Dopiero gdy zwiększy się twoja wrażliwość, będziesz mogła częściej sięgać po karty. 

Rozkłady tarota dla początkujących

Czas odpowiedzieć na kolejne ważne pytanie - jak rozkładać tarota, czyli jakie układy stosować na początku swojej drogi? W pierwszej kolejności, warto skupić się na najprostszych rozkładach, składających się z kilku kart. Pozwoli to łatwiej zinterpretować wróżbę i nabrać doświadczenia w czytaniu symboli i pojmowaniu kontekstu.

Rolę podstawowego układu pełni rozkład na 3 karty. Jest łatwy w interpretacji i pozwala zadać kartom praktycznie dowolne pytanie - o miłość, relację przyjacielską, zdrowie, decyzję czy rozwój sytuacji. W tym rozkładzie korzystamy tylko z wielkich wtajemniczeń. Zaczynamy od zadania pytania. Następnie tasujemy talię i losujemy 3 przypadkowe karty. Układamy je na stole w pozycji spodem do góry, najpierw dwie obok siebie, następnie - trzecią (pod spodem, między dwiema powyższymi). Układ powinien wyglądać jak trójkąt odwrócony podstawą do góry

Zobacz także:

Teraz pozostaje nam odwrócić karty, przez cały czas mając w myślach swoją intencję. Zależnie od kontekstu wróżby, karty mogą oznaczać wydarzenia przeszłe, teraźniejsze i przyszłe, wskazywać wybór, możliwości i radę, pokazywać twoją więź z daną osobą, twoje prawdziwe intencje i przyszłe wydarzenia. Wszystko zależy od zadanego pytania. 

Przed rozłożeniem kart oraz postawieniem najprostszego układu, warto oczyścić swoje myśli oraz otoczenie za pomocą świecy, kadzidła lub ziół, takich jak szałwia. To pozwala się wyciszyć i wprowadzić w odpowiedni stan do wróżenia.

Zasady wróżenia z tarota

Nauka wróżenia z kart tarota wymaga poczynienia odpowiednich przygotowań. W pierwszej kolejności, wybierz odpowiednią talię. Obecnie, z jej zakupem nie ma najmniejszego problemu. Karty tarota znajdziesz nie tylko w wyspecjalizowanych sklepach dla ezoteryków, ale także w punktach sprzedających gry planszowe, naziemnych i internetowych. Dla osoby początkującej, najlepsza będzie talia Rider Waite, w której każda z 78 kart została okraszona ilustracją. Nie sięgają po pierwszą talię z brzegu. Wróżkę i karty powinna łączyć więź duchowa. Przyjrzyj się poszczególnym taliom i weź tą, której nie będziesz mogła się oprzeć. Wówczas będziesz pewna, że to karty wybrały ciebie, nie odwrotnie.

Kolejny krok to przygotowanie kącika, w którym będziesz wróżyć z kart. Stawianie tarota zawsze powinno odbywać się w tym samym miejscu. To tam będzie kumulowała się cała energia. Ważne jest przygotowanie pomieszczenia. Nie powinno docierać do niego zbyt wiele światła. Na stole ustaw świece i kadzidła. Odpowiedni nastrój jest bardzo ważny. Kolejna istotna kwestia - oczyść całe pomieszczenie dymem białej szałwii. Złe moce nie cierpią tego zapachu, a jeżeli nie chcesz, by na karty wpływała jakakolwiek nieczysta siła, musisz wykonać ten rytuał i powtarzać go przynajmniej raz w miesiącu. 

Gdy zaczniesz już wróżyć z kart, nie zapomnij o głośnym zadawaniu swoich pytań. Tarot nie ma mocy wnikania w duszę człowieka. Powie nam wszystko, co chcemy wiedzieć, ale najpierw musimy ubrać swoje myśli w słowa. Bez tego, wróżba nie ma szans powodzenia.

Zachowaj otwartość umysłu i zdaj się na intuicję. Każdy symbol w talii tarota ma unikalne znaczenie, ale jednocześnie pozostawia szerokie pole do interpretacji. Pozwól, by z kart czytało twoje serce. Logika nie zawsze ma zastosowanie w ezoteryce. 

Jak czytać karty tarota?

Talia kart tarota dzieli się na wielkie i małe wtajemniczenia, zwane arkanami. Pierwsza grupa obejmuje 22 karty, z których każda odnosi się do drogi, którą w czasie swojej ziemskiej egzystencji przebywa każdy człowiek. Punktem wyjścia jest karta głupiec, która oznacza osobę dopiero poznającą świat i jego tajemnice. Ostatnią kartą wielkich arkan jest świat. To najbardziej oświecony ze wszystkich symboli, bo oznacza człowieka, który dotarł już do kresu swojej wędrówki, co pozwoliło mu wkroczyć na nowy poziom świadomości. 

Kolejną grupę kart stanowią małe arkana. Jest ich 56 i składają się z 4 grup kolorów, zwanych też żywiołami - pucharów, mieczy, buław i monet. Każdy żywioł jest podzielony na 10 kart, od asa do dziesiątki, oraz z czterech kart dworskich - króla, królowej, rycerza i pazia. Arkana małe służą ukazaniu codziennych spraw człowieka, trapiących go trosk i problemów oraz wyzwań, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć. Karty dworskie obrazują natomiast określone typy ludzi, o różnych cechach osobowości i różniących się pod względem pozycji zajmowanej w społeczeństwie.

Aby móc poznać znaczenie kart tarota w rozkładzie, pod uwagę należy wziąć nie tylko symbole, ale także pozycję każdej z nich. O ile karty w pozycji prostej charakteryzują się znaczeniem do nich przypisanym, to karty odwrócone należy odczytywać nieco inaczej. Czasami pozycja odwrócona stanowi negatyw prostej, więc sens karty staje się odwrotny. Innym razem, pozycja odwrócona potęguje proste znaczenie danego symbolu. Właściwą interpretację podpowie ci twoje intuicja, jak i sam kontekst układu. Trzeba bowiem pamiętać, że każda karta następująca po pierwszej powinna być czytana w oparciu o poprzedzającą. 

Zobacz też:

Czas w tarocie - jak odczytać znaki zodiaku i pory roku?

Czego można się dowiedzieć przy wróżeniu z kart?