Karta tarota koło fortuny przedstawia symbol mistycznego koła, decydującego o losach człowieka. Niektóre talie przedstawiają je w sposób dosłowny, w innych koło jest tworzone przez ludzkie postaci. To swoista metafora przeznaczenia i procesu, który od zawsze rządzi wszechświatem - każda akcja pociąga za sobą reakcję. Można zatem powiedzieć, że koło fortuny częściowo odnosi się do zagadnienia karmy - za każdy nasz czyn przyjdzie nam kiedyś zapłacić. Gdy w końcu docieramy na sam szczyt, mamy u stóp cały świat. Taka sytuacja nie będzie jednak trwać w nieskończoność. Koło zatacza obrót i prędzej czy później, znajdziemy się na dole, można powiedzieć - pod stopami kogoś innego. Dobre czasy powrócą, bo koło nigdy nie przestaje się kręcić. W ten sposób toczy się całe nasze życie - zgodnie z obrotem koła. 

Spis treści:

 1. Koło fortuny tarot – jak odczytywać kartę?
 2. Koło fortuny tarot – czas
 3. Koło fortuny tarot – uczucia, miłość, związek
 4. Koło fortuny tarot – finanse, praca
 5. Koło fortuny tarot – zdrowie
 6. Koło fortuny tarot – rada, przeznaczenie, wydarzenia
 7. Koło fortuny tarot – karta dnia

Koło fortuny tarot – jak odczytywać kartę?

Interpretacja kart tarota nie jest taka łatwa, jak może się wydawać. Pod uwagę musi być brana nie tylko pozycja karty, ale także symbole zawarte na kartach sąsiadujących w układzie. Kluczową rolę odgrywa zatem doświadczenie wróżki lub wróżbity. To przychodzi z czasem. W pierwszej kolejności trzeba poznać znaczenie kart tarota.

Karta koło fortuny to symbol kolejności zdarzeń, która pozostaje poza wpływem człowieka. W życiu każdego z nas pojawiają się okresy wielkiego szczęścia. To czas, w którym każda podejmowana przez nas decyzja okazuje się słuszna, pieniądze zdobywamy z łatwością i powodzi nam się w miłości. Prędzej czy później, po wzlocie następuje upadek. Wówczas pozostaje nam czekać, aż znów uśmiechnie się do nas fortuna. Koło fortuny zawsze dąży do utrzymania równowagi we wszechświecie. Nie może być tak, że jeden człowiek przez całą swoją egzystencję pozostaje wybrańcem losu. Po każdej burzy wychodzi jednak słońce i gdy koło wróci do właściwej pozycji, szczęście wróci do nas niczym bumerang. Ta karta uzmysławia nam, że wobec przeznaczenia jesteśmy bezsilni. Nie my kręcimy kołem fortuny. Nie my układamy jego pola. To wszystko robi za nas los, więc to on rządzi naszą egzystencją. Dobrym przykładem przy tej karcie jest również rozkład tak lub nie, w którym znajdzie się konkretna odpowiedź.

Poza elementem duchowym, dziesiąta karta tarota zawiera w sobie także cząstkę naukową. Wskazuje bowiem, że cały wszechświat jest determinowany ruchem cząstek składających się na materię. Zawiera w sobie także element religijny. Przecież w każdym wyznaniu jest mowa o tym, że człowiek, mimo że obdarzony wolną wolą, nie jest w stanie w stu procentach wpłynąć na swój los. Tę decyzję podejmuje za niego siła wyższa, bez względu na to, jak ją nazywa dana doktryna. 

Gdy w układzie pojawia się koło fortuny w pozycji prostej,  w pozytywnym ujęciu odnosi się do znaczących zmian, fortuny, przypływu mocy twórczej, samorealizacji, rozpoczęcia nowego cyklu w życiu i szeroko pojmowanego szczęścia. W negatywnym ujęciu, karta wskazuje na pech, nieszczęście, komplikacje, niełatwe zmiany i przedsięwzięcia kończące się fiaskiem.

Karta koło fortuny w pozycji odwróconej jest symbolem finansowych problemów, skrywanych w podświadomości lęków, braku powodzenia w miłości, strat finansowych i niewłaściwych decyzji.

Zobacz także:

Koło fortuny tarot – czas

Tak jak do każdej innej karty w talii tarota, do koła fortuny przypisany jest konkretny czas. Jako przedstawiciel wielkich arkan, dziesiąty symbol dotyczy znaku skorpiona, więc jego ramy czasowe to 23.10-21.11.

W przypadku tej karty, nie da się jednak precyzyjnie określić czasu, po upłynięciu którego spełni się przepowiednia. Każde przepowiedziane zdarzenie nastąpi niespodziewanie i będzie miało charakter losowy.

Koło fortuny w tarocie odnosi się do osoby, która jest obdarzona talentem przezwyciężania wszelkich przeciwności losu. Oznacza też osobę cieszącą się życiem, która potrafi dostrzec wszystkie jego jasne strony, pozytywnie usposobioną i potrafiącą wyciągać naukę z własnych porażek. Ta osoba zwykle jest autorytetem w danej dziedzinie. Zawody, które wykonuje, to:

 • ekonomista,
 • bankier,
 • właściciel firmy,
 • astrolog,
 • tzw. złota rączka.

Uwaga - w niektórych przypadkach koło fortuny wskazuje na oszusta lub osobę wykolejoną życiowo

Koło fortuny tarot – uczucia, miłość, związek

W sferze uczuciowej, karta koło fortuny symbolizuje dobre przemiany, zwiastuje otwarcie nowego rozdziału w życiu i zapowiada, że życiowa moneta obróci się na dobrą stronę. Karta odnosi się też do zapisanej w gwiazdach miłości, romansu lub nowego uczucia. W kwestii uczuć warto poznać różne formy wróżenia, które mogą dokładniej przybliżyć odpowiedź na zadane pytanie.

Koło fortuny tarot – finanse, praca

W sferze zawodowej i materialnej, koło fortuny przepowiada zdobycie nowego stanowiska, powodzenie zawartych kontraktów i dobre rozstrzygnięcia w kwestii decyzji urzędowych. W tej kwestii, koło szczęścia zawsze przepowiada zysk i dobrą zmianę, podobnie jak karta Gwiazdy.

Koło fortuny tarot – zdrowie

A co ze sferą zdrowotną? W tym przypadku, obecność koła fortuny w układzie jest zapowiedzią istotnego przełomu. Trzeba jednak pamiętać, że może to dotyczyć nie tylko poprawy, ale i pogorszenia stanu zdrowia. 

Koło fortuny tarot – rada, przeznaczenie, wydarzenia

Koło fortuny radzi nam, że każdą zmianę w życiu trzeba wprowadzać w sposób świadomy, mając na uwadze, że nasz los ma charakter cykliczny i każdy życiowy etap w końcu się powtórzy.

Gdy karta pojawia się w układzie, trzeba mieć świadomość, że na czekające nas wydarzenia nie mamy żadnego wpływu. Znaczenie karty ujawnia się również w taki sposób: niespodziewanie mogą otworzyć się przed nami nowe możliwości.

Koło fortuny tarot – karta dnia

Jako karta dnia, koło fortuny przepowiada, że staniemy w obliczu nieuchronnych wydarzeń. W tym dni, wszelkie możliwe sprawy będą toczyć się własnym rytmem, zupełnie poza naszą kontrolą. Los jednak okaże się przewrotny i to, co pozornie wydaje się złe, będzie miało szczęśliwe zakończenie. 

Sprawdź też: