Wisielec w tarocie jest dwunastą kartą. Widniejący na niej człowiek jest zawieszony za jedną nogę, w pozycji głową w dół. Na jego twarzy maluje się uczucie zrezygnowania i częściowo także - upokorzenia. Warto jednak zauważyć, że jego dłonie nie są skrępowane sznurem. Wisielec w każdej chwili może się uwolnić, jednak tego nie robi. Oznacza to, że w tej niekomfortowej pozycji tkwi z własnej woli. Być może znalazł się w tym nienaturalnym położeniu tylko po to, by spojrzeć na otaczający go świat z innej perspektywy? To prawdopodobne, bowiem karta wisielca symbolizuje stan zawieszenia, w którym nie da się określić, która decyzja będzie jednoznacznie słuszna. Wygląda więc na to, że ten pozornie złowrogi symbol skrywa w sobie także pozytywne znaczenie i nie zawsze należy obawiać się wisielca, gdy wystąpi w rozkładzie kart. 

Spis treści:

 1. Wisielec tarot - jak odczytywać kartę?
 2. Wisielec tarot - czas
 3. Wisielec tarot - osoba
 4. Wisielec tarot – uczucia, miłość, związek
 5. Wisielec tarot – finanse, praca
 6. Wisielec tarot – zdrowie
 7. Wisielec tarot – rada, przeznaczenie, wydarzenia
 8. Wisielec tarot - karta dnia

Wisielec tarot – jak odczytywać kartę?

Karta tarota wisielec jest symbolem mentalnego zawieszenia. W takim stanie może znaleźć się dosłownie każdy z nas. Gdy do tego dojdzie, całkowicie zmieni się perspektywa, z której postrzegamy świat. Tkwiąc w stanie zawieszenia, zatrzymujemy nie tylko swoje działania, ale także czas. Warto jednak spojrzeć na to z pozytywnej strony, bo zawieszenie to najbardziej dogodny moment, by przyjrzeć się bliżej własnemu wnętrzu, zmienić punkt widzenia i poświęcić się rozmyślaniu

W niektórych taliach wisielec występuje pod postacią nagiego, łysego mężczyzny. To sprawia, że spoglądamy na ten symbol z innej perspektywy. W tym przypadku, nagość odnosi się do uczciwości. Nagi człowiek odsłania wszystkie swoje lęki, obawy i słabości. Znaczenie kart tarota pozwala na różnorodną interpretację w zależności od zadanego pytania - nie można ich oceniać dość powierzchownie i płytko.

W interpretacji znaczenia symbolu wisielca, dużą rolę odgrywa pozycja karty. Zawieszony w pozycji prostej, w pozytywnym kontekście, odnosi się do gotowości do poświęceń, kontemplacji na temat własnej tożsamości, wyrzeczenia się wszystkiego, co jest złe i niegodne i pogodzenia się z własnym losem.

Co oznacza odwrócony wisielec? W tej pozycji, symbol przestaje wisieć, a przechodzi w pozycję stojącą. Wisielec odwrócony odnosi się zatem do wymuszonego poświęcenia

Wisielec tarot – czas

Każda karta w wielkich arkanach ma przypisany czas i wisielec nie stanowi wyjątku od tej reguły. Ten symbol jest przypisany do zodiakalnych ryb, więc dotyczy go przedział 20.02-20.03. Obecność wisielca w układzie sugeruje jednak, że sprawa, której dotyczy przepowiednia, może utknąć w martwym punkcie na dość długi czas, nawet na 12 miesięcy. 

Zobacz także:

Wisielec tarot – osoba

Karta wisielec odnosi się do osoby, która dużą uwagę przywiązuje do rozwoju duchowego. Może też dotyczyć człowieka zamyślonego, pełnego powściągliwości i dystansu. Taka osoba zwykle jest zamknięta w sobie, nie ufa innym ludziom, brakuje jej energii, ale jest też skora do poświęceń, nawet tych najtrudniejszych (mimo że zwykle brakuje jej chęci do działania). Zawody, których dotyczy karta wisielec, to przede wszystkim:

 • malarz,
 • pisarz,
 • poeta,
 • filozof,
 • kaskader. 

Wisielec tarot – uczucia, miłość, związek

W sferze uczuciowej i małżeńskiej, karta wisielec jest symbolem poświęcenia i skłonności do największych wyrzeczeń. Sugeruje, że prawdziwa miłość wymaga bezinteresowności. Chcąc kochać prawdziwie, należy kierować się nie logiką, a głosem serca. Najpierw trzeba jednak dokładnie poznać własne wnętrze i rozwiązać swoje wszystkie problemy. To warunek konieczny do spełnienia. 

Podczas stawiania tarota w przypadku osób początkujących, warto zaznaczyć, że należy uprzednio wyciszyć się. Negatywne i silne pozytywne emocje mogą zarówno wpłynąć na postrzeganie kart, jak i pokazać mylną interpretację. Warto oczyścić sferę wróżenia za pomocą kadzideł, światła świec oraz przy pomocy ziół czy kamieni szlachetnych.

Wisielec tarot – finanse, praca

W sferze zawodowej i finansowej, karta wisielec przepowiada spłatę wszystkich zaciągniętych zobowiązań oraz odnosi się do silnego poczucia obowiązku i cierpliwości. Zawieszony może jednak mieć tez mniej pozytywny wydźwięk. W niektórych rozkładach, ta karta symbolizuje bowiem zmaganie się z problemem niedocenienia w miejscu pracy lub braku zatrudnienia. Może też odnosić się do braku satysfakcji z wykonywanego zajęcia. 

Wisielec tarot – zdrowie

W kwestii zdrowia, karta wisielec odnosi się do wszelkich chorób duszy. Pojawienie się tego symbolu może sugerować chorobę psychiczną - depresję lub schizofrenię. Ten symbol odnosi się też do wszelkich uzależnień - od leków psychotropowych, alkoholu i narkotyków. W niektórych przypadkach, wisielec wskazuje na problemy z układem immunologicznym - daną osobę dopadają częste infekcje o najróżniejszym podłożu. Strona zdrowotna, na którą wskazuje wisielec, może być też ściśle powiązana ze stroną zawodową. Zdarza się bowiem, że karta przepowiada schorzenie, które skutecznie uniemożliwi dalsze wykonywanie pracy.

Wisielec tarot – rada, przeznaczenie, wydarzenia

Wisielec radzi nam, byśmy spróbowali spojrzeć na nasze sprawy z zupełnie innej perspektywy niż dotychczas. Być może rozwiązanie trapiących nas problemów jest dostępne na wyciągnięcie ręki, ale nie dostrzegamy tego. Warto spróbować otworzyć przed sobą nowe możliwości. Być może będzie to oznaczało konieczność zrezygnowania z pewnych wygód, ale taki ruch okaże się opłacalny.

Wisielec zapowiada też, że na jakiś czas będziemy musieli odłożyć pewne nasze działania i decyzje. To czas na zatrzymanie się i dokonanie chłodnej analizy. Warto to zrobić, bo pewne kwestie, które dotyczą nas w sposób bezpośredni, wymagają przewartościowania. 

Na niektóre rzeczy nie mamy jednak wpływu. Karta wisielec wskazuje, że może czekać nas dotkliwa strata. Nie musi to dotyczyć kwestii typowo materialnych. W tym przypadku zawieszony może wskazywać także na bliską nam osobę.

W rozkładzie tarota dotyczącego sfery przeznaczenia czy krótkich i konkretnych rad warto posiłkować się tarotem tak lub nie. To pomoże w podjęci szybkich decyzji i rozwieje wątpliwości, które nagromadzają się przy tego typu sytuacjach.

Wisielec tarot - karta dnia

Jako karta dnia, wisielec zapowiada, że nasza cierpliwość zostanie poddana ciężkiej próbie. Powody, których wcześniej nie braliśmy pod uwagę, doprowadzą do zatrzymania naszych działań. W takim momencie, warto poszukać nowych możliwości, ale żeby było to możliwe, należy zmienić swój punkt widzenia.

Zobacz też:

Karta Koło Fortuny - znaczenie w tarocie

Karta Rycerz Mieczy - znaczenie w tarocie