300 plus wyprawka dla ucznia wraca

300 plus na wyprawkę dla ucznia zwany oficjalnie programem "Dobry Start" wrócił. Poinformowało o tym pod koniec kwietnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które opublikowało projekt ustawy. Do tej pory 300 plus na wyprawkę dla ucznia było jednorazowym świadczeniem wypłacanym rodzicom w 2018 roku. 

Elżbieta Rafalska w wywiadzie dla Polskiego Radia powiedziała: "Chcemy, żeby ten rządowy program nie był tylko i wyłącznie programem, więc mamy propozycję, żeby to była ustawa, która ma coroczne gwarancje finansowania tych wydatków, które wynoszą 1,4 miliarda złotych".

Wszystko wskazuje na to, że rodzice będą co roku dostawali 300 złotych na wyprawkę dla dziecka.

300 plus wyprawka dla dziecka: zasady

Wyprawka 300 plus będzie przyznawana na każde dziecko w wieku szkolnym do ukończenia 20. roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych - do ukończenia 24. roku życia. Pieniądze będą wypłacane jednorazowo, niezależnie od kryterium dochodowego

Wyprawka 300 plus na dziecko nie będzie przyznawana na dzieci, które uczęszczają do przedszkola oraz do zerówki zarówno w przedszkolu jak i szkole. 

Minister Rafalska podkreśla, jak ważne jest wsparcie rodzin w tym trudnym czasie, kiedy musimy kupić przed rozpoczęciem roku szkolnego wyprawkę dla dziecka. "Kontynuujemy ten ważny element polityki rodzinnej, wzmacniania, wspierania rodziny w trudnym okresie skumulowanych wydatków, kiedy wyposażamy uczniów do szkoły. Chcemy tę regulację mieć w formie ustawowej i wtedy mamy gwarancję, że przez te wszystkie lata będzie zapewnione finansowanie tego programu" - dodała minister Rafalska mówiąc o 300 plus na wyprawkę dla dziecka.

300 plus wyprawka dla dziecka: kiedy złożyć wniosek?

Wniosek o 300 plus na wyprawkę dla ucznia na rok szkolny 2019/2020 będzie można składać na dwa sposoby: drogą elektroniczną i i tradycyjny sposób.

Wniosek o 300 plus będzie można składać już od 1 lipca 2019 r. drogą elektroniczną, natomiast od 1 sierpnia 2019 r. w formie tradycyjnej, czyli papierowej.

Wypłaty 300 plus na wyprawkę dla dziecka najszybciej można spodziewać się już we wrześniu (a nawet jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego), pod warunkiem, że złożymy wniosek w lipcu lub w sierpniu. W przypadku wniosków złożonych w późniejszym terminie, pieniądze będą wypłacone do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku. Dlatego jeśli zależy nam na szybkim otrzymaniu pieniędzy z programu wyprawka 300 plus, lepiej nie zwlekać ze złożeniem wniosku, zwłaszcza, że jak zapowiadają urzędnicy procedura będzie naprawdę szybka.

Jak zapowiada minister Elżbieta Rafalska z rządowego programu 300 plus na wyprawkę dla ucznia skorzysta 4,5 mln polskich uczniów, a koszt programu to 1,4 mld zł.

Czy będziecie korzystać z 300 plus na wyprawkę dla dziecka?