500 plus na pierwsze dziecko

500 plus na pierwsze dziecko jest na jak najlepszej drodze. We wtorek (17 kwietnia) rząd przyjął projekt ustawy rozszerzającej 500 plus na pierwsze dziecko, która teraz trafia do Sejmu.

"To ważny krok dotyczący zmian w programie Rodzina 500 Plus" - mówiła minister Elżbieta Rafalska w wywiadzie dla Radiowej Jedynki. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśliła o ważnej zmianie w programie 500 plus: "Najważniejsza zmiana to zniesienie kryterium dochodowego".

Dodatkowo premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że "najprawdopodobniej" nie będzie trzeba nowelizować tegorocznego budżetu, ponieważ pieniądze na program są zarezerwowane.

500 plus na pierwsze dziecko: kiedy złożyć wniosek?

Wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko będzie można składać już od 1 lipca 2019 r. Minister Elżbieta Rafalska przypomniała, że świadczenie nie jest przyznawane z automatu i rodzice chcąc otrzymać pieniądze muszą złożyć wniosek. "Wnioski w formie elektronicznej można składać od 1 lipca. Będzie to wniosek uproszczony, bo część danych wypada z tego wniosku, znika kryterium dochodowe."

Rafalska zdradziła również sposób, jak szybciej uzyskać pieniądze 500 plus na pierwsze dziecko:

Jak złożymy wniosek internetowy, będzie on szybciej dostarczony i jest szansa, że szybciej rozpatrzony - podpowiada minister

Wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko w formie papierowej będzie można złożyć dopiero od sierpnia. Od tego czasu samorządy mają trzy miesiące na ich rozpatrzenie. Rodzice nie muszą się martwić, ponieważ dostaną wyrównanie za ten okres.

Świadczenie 500 plus na pierwsze dziecko obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia. 

Zobacz także:

500 plus na pierwsze dziecko: nowy okres świadczeniowy

Warto pamiętać, że zmiany w programie 500 plus na pierwsze dziecko będą dotyczyły również nowego okresu świadczeniowego. Aktualnie okres świadczeniowy na 500 plus rozpoczyna się od 1 października i trwa do 30 września następnego roku.

Nowy okres świadczeniowy na 500 plus na pierwsze dziecko będzie rozpoczynał się 1 czerwca i potrwa do 31 maja następnego roku.

Zmiana ta jest ukłonem w stronę gmin, które w tym czasie przyjmują wnioski z innych programów - dobry start, świadczenia rodzinne czy świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Czy będziecie składać wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko.