300 plus 2019: wyprawka dla ucznia wraca

300 plus wyprawka dla ucznia to rządowy projekt pod nazwą "Dobry Start", który ma za zadanie wspomóc budżet polskich rodzin w zakupie podręczników i przedmiotów potrzebnych dziecku do szkoły. Po raz pierwszy wyprawka 300 plus dla ucznia była wypłacona w 2018 roku i mogli z niej skorzystać rodzice niezależnie od kryterium dochodowego. Wtedy nie było jeszcze wiadomo, czy program 300 plus dla ucznia będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Jak się okazuje rząd nie zapomniał o tym pomyśle i właśnie poinformował, że wyprawka 300 plus dla ucznia również i w tym roku będzie wypłacana. "Program 300 plus dla każdego ucznia będzie kontynuowany" - poinformował 1 maja 2019 r. na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

300 plus 2019: dla kogo?

Wyprawka 300 plus będzie wzorem ubiegłego roku przyznawana na każde dziecko w wieku szkolnym do ukończenia 20. roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych - do ukończenia 24. roku życia. Pieniądze będą wypłacane jednorazowo, niezależnie od kryterium dochodowego.

Wyprawka 300 plus na dziecko nie będzie przyznawana na dzieci, które uczęszczają do przedszkola oraz do zerówki zarówno w przedszkolu jak i szkole. 

300 plus wyprawka dla ucznia 2019: wniosek

Wniosek o 300 plus na wyprawkę dla ucznia w 2019 roku będzie można składać na dwa sposoby: drogą elektroniczną i i tradycyjny sposób.

Już od 1 lipca 2019 można składać wniosek o 300 plus drogą elektroniczną, zaś w formie papierowej od 1 sierpnia 2019 r. Warto pamiętać, że jeżeli złożymy wniosek w lipcu lub sierpniu, to wypłata 300 plus nastąpi nie później niż do końca września, natomiast jeśli zdecydujemy się złożyć wniosek w późniejszym terminie, to pieniądze będą wypłacone w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.

300 plus wyprawka dla ucznia 2019: czy będzie kontynuowana?

Wyprawka 300 plus do tej pory była świadczeniem, które rząd wypłacał jednorazowo na podstawie uchwały i rozporządzenia Rady Ministrów. Nie było gwarancji, że świadczenie z programu "Dobry Start" będzie kontynuowane każdego roku. Ogłoszony właśnie projekt ustawy, który rząd chce przyjąć jeszcze przed wakacjami sprawi, że pieniądze na wyprawkę szkolną rodzice będą dostawali rokrocznie. "Uregulowanie prawa do świadczenia dobry start w ustawie zapewni stabilizację tego świadczenia i da większą pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" - czytamy w uzasadnieniu.

Czy Waszym zdaniem wyprawka 300 plus dla każdego ucznia powinna być kontynuowana w kolejnych latach?