300 plus wyprawka na dziecko

Rządowy projekt "Dobry Start", przyznający 300 plus na wyprawkę dla dziecka, o którym mówił w kwietniu premier Mateusz Morawiecki został już uruchomiony. Premier 1 czerwca podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

Wyprawka 300 plus ma wspomóc budżet rodzinny w zakupie podręczników i przedmiotów potrzebnych do szkoły.

Wyprawka 300 plus na dziecko będzie zwolniona z podatku oraz nie będzie wliczana do dochodu w przypadku ubiegania się o inne świadczenia, na przykład 500 plus na dziecko.

300 plus wyprawka na dziecko: dla kogo?

Wyprawka 300 plus dla dziecka w ramach programu "Dobry Start" będzie przyznawana na dzieci w wieku szkolnym, niezależnie od kryterium dochodowego. Oznacza to, że każda rodzina mająca dziecko lub dzieci w wieku szkolnym, niezależnie od kryterium dochodowego otrzyma 300 złotych na każde dziecko. 300 plus na dziecko będzie przyznawane raz w roku z dniem 1 września.

300 plus na dziecko będzie przysługiwać każdemu dziecku od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ukończenia 18 roku życia. Jeśli dziecko po ukończeniu 18. lat nadal będzie kontynuowało naukę, wyprawka 300 plus nadal będzie mu przyznawane, maksymalnie do ukończenia 20. roku życia. Aby otrzymać 300 plus na dziecko, musi być spełniony jeden warunek: dziecko musi rozpocząć naukę przed 18. rokiem życia i nadal ją kontynuować.

Jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne, wyprawka 300 plus będzie przyznawana do 24. roku życia.

Wyprawka 300 plus na dziecko nie będzie przyznawana na dzieci, które uczęszczają do przedszkola oraz do zerówki zarówno w przedszkolu jak i szkole. 

Zobacz także:

300 plus wyprawka na dziecko: od kiedy i jak złożyć wniosek?

Już od 1 lipca 2018, rodzice będą mogli starać się o przyznanie wyprawki 300 plus na dziecko. Aby otrzymać 300 złotych na dziecko należy złożyć wniosek elektroniczny, przez rządowy portal informacyjno-usługowy Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl) i za pośrednictwem banków krajowych. 

Jeśli rodzice ubiegający się o 300 plus na dziecko chcą złożył wniosek w formie tradycyjnej, czyli wniosek papierowy, będę to mogli zrobić od 1 sierpnia w urzędzie miasta, gminy lub ośrodku pomocy społecznej.

Wniosek o 300 plus na dziecko można składać tylko do końca listopada. Konkretnie wnioski o 300 złotych na dziecko przyjmowane są od 1.lipca do 30.listopada 2018 roku. Po tym terminie nie uda otrzymać się 300 złotych na dziecko.

Świadczenia będą wypłacane w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, nie później jednak niż do 30 września danego roku.

300 plus wyprawka na dziecko: jak złożyć wniosek?

Wniosek elektroniczny należy złożyć za pośrednictwem strony empatia.mpips.gov.pl, natomiast wniosek w formie papierowej składamy w urzędzie miasta, gminy lub ośrodku pomocy społecznej. Oprócz wniosku, należy złożyć oświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły oraz oświadczenie o legitymowaniu się przez dziecko orzeczeniem o niepełnosprawności (oświadczenia te będą częścią wniosku). Może być również konieczne dołączenie dodatkowych dokumentów, takich jak wyrok zasądzający opiekę nad dzieckiem lub ustalającego opiekę naprzemienną, dokumenty związane z pobytem cudzoziemca na terenie RP, orzeczenie sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego.

Komu przysługuje 300 plus?

Ważne, żeby zdać sobie sprawę, że pieniądze na wyprawkę szkolną 300 plus przysługują wyłącznie dzieciom uczącym się w:

  • szkole podstawowej
  • dotychczasowym gimnazjum
  • ponadpodstawowej i dotychczasowej szkole ponadgimnazjalną (z wyjątkiem szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych)
  • szkole artystycznej
  • młodzieżowym ośrodku socjoterapii
  • specjalnym ośrodku szkolno - wychowawczym
  • ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym

Przeczytaj również: emerytury dla matek, o co chodzi w nowym rządowym pomyśle?