Komunia Święta 2019: ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta?

Maj to sezon Komunii Świętych, który jest szczególnie trudny dla rodziców jeśli chodzi o wydatki. Organizacja Komunii Świętej to duży wydatek z budżetu rodzinnego, o czym przekonali się rodzice dzieci, które w tym roku przystępują do tego sakramentu. Ile zatem kosztuje Pierwsza Komunia Święta?

"Badanie wskazuje, że na organizację przyjęcia, prezenty i wszystko, co jest z tym związane, wydamy średnio około 3600 złotych. Jest to kwota zaledwie o 45 złotych wyższa niż w ubiegłym roku" – powiedziała w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji wewnętrznej w Provident Polska.

Jak pokazują najnowsze statystyki Providenta 44% Polaków jest w stanie zapłacić za Komunię Świętą z bieżących dochodów, bez konieczności naruszania oszczędności, 

Komunia Święta 2019: gdzie przyjęcie komunijne?

Organizując przyjęcie komunijne rodzice zdecydowanie stawiają na wygodę i wybierają lokale i restauracje "W tym roku będziemy stawiać przede wszystkim na wygodę, więc zwykle przyjęcia komunijne, które organizujemy sami, jak i te, w których bierzemy udział, odbywają się w restauracjach, lokalach, poza domem, gdzie w zasadzie nie interesuje nas cała organizacja i wszystko mamy zapewnione. 30 procent badanych wskazuje właśnie na miejsca poza domem" – mówi Karolina Łuczak. Ten trend obowiązuje już od kilku lat.

Przy organizacji przyjęcia komunijnego w restauracji to koszt około 100 - 250 zł za osobę. To ceny bardzo zbliżony do cen za talerzyk na wesele, z tym, że podczas komunii rodzice najczęściej rezygnują z alkoholu.

"W najpopularniejszych lokalach terminy rezerwowane są z rocznym wyprzedzeniem, a koszty są niemal weselne. Ponieważ większość rezygnuje z podawania alkoholu, to dla lokali zyski są większe, bo w podobnej cenie oferują tylko posiłki, których koszt jest niższy" – mówi menedżer jednego z gdańskich lokali.

Komunia Święta 2019: co na prezent komunijny?

Oprócz organizacji przyjęcia i wydatków związanych ze strojem komunijnym, czy fryzjerem, dużym obciążeniem dla budżetu domowego jest prezent na komunię dla dziecka. 

Zobacz także:

Najczęstszym prezentem na Pierwszą Komunię Świętą są pieniądze. Taką właśnie formę prezentu wybierze w tym roku około 60% Polaków. W drugiej kolejności na liście prezentów na komunię znalazł się sprzęt elektroniczny. "Najbardziej popularnym prezentem jest gotówka. Prawie 60 proc. respondentów mówi, że podaruje dzieciom właśnie pieniądze. Tuż za nimi w zestawieniu są sprzęty technologiczne – laptopy i smartfony. Około 40 proc. respondentów wskazuje właśnie na te dobra" - podkreśla Łuczak.

W tym roku mniejszym zainteresowaniem na prezent komunijny cieszą się rowery. Tylko 29% badanych zadeklarowało że wybierze taki produkt na prezent na komunię (w ubiegłym roku zainteresowanych rowerami było 37% Polaków).

Popularny jeszcze jakiś czas temu łańcuszek da tylko 14% respondentów, zaś zegarek - 9%. Książki jako prezent komunijny to pomysł zaledwie 2% badanych.

Komunia Święta 2019: jaki prezent od rodziców chrzestnych?

Pierwsza Komunia Święta to również duży wydatek dla rodziców chrzestnych, którzy na prezent przeznaczają średnio 1200 zł., zaś pozostali goście 600 zł.

"Rodzice chrzestni najczęściej decydują się na zakup komputera, smartfona lub wręczenie pieniędzy. Z kolei rodzice, w związku z tym, że organizują przyjęcie, zazwyczaj wybierają nieco skromniejsze prezenty, np. rower" – mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska.

 

Źródło: Wprost, Rzeczpospolita