Iwona Morawiecka: wraca głośna sprawa sprzedaży działek

W grudniu 2021 roku wyszło na jaw, że Iwona Morawiecka, żona premiera Mateusza Morawieckiego zarobiła ponad 14 milionów złotych na sprzedaży działek we Wrocławiu, które razem z mężem kupili w 2002 roku za 700 tysięcy złotych.

Dwa lata temu żona premiera obiecywała, że jeśli miasto będzie chciało wybudować na tym gruncie drogę, odsprzeda potrzebną część po cenie zakupu wynikającej z aktów notarialnych z uwzględnieniem inflacji, a otrzymaną kwotę przeznaczy na cele charytatywne. Nieruchomość za 14,9 mln zł kupiła spółka, która powstała 10 miesięcy przed transakcją - podał portal tvn24.pl.

Stacja powołała się na akt notarialny, do którego dotarł tvn24.pl. Wynika z niego, że "20 sierpnia 2021 roku Iwona Morawiecka sprzedała działki w sumie za 14,9 mln zł." Akt został wydany przez jedną z wrocławskich kancelarii notarialnych.

Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej odniósł się do tych informacji mówiąc:

Aby móc dysponować całą działką, mniej więcej po 10 latach, czyli ok. 10 lat temu wykupione zostało 25 proc. całej tej działki. W związku z tym łączna suma, to ok. 3 mln, a więc nie 20-krotność, tylko łatwo sobie policzyć, jaka była wartość tej transakcji.

Jednocześnie trzeba też podkreślić, że i wówczas zakup odbył się po cenie rynkowej, na co są stosowne dokumenty, wyceny biegłych. Jak również i sprzedaż odbyła się po cenie rynkowej, co także jest potwierdzone wyceną biegłych - dodał premier.

Iwona Morawiecka: oświadczenie w sprawie działek we Wrocławiu

Iwona Morawiecka po publikacji wydała oświadczenie w sprawie sprzedaży działek we Wrocławiu. Żona premiera Morawieckiego poprosiła o nierozpowszechnianie nieprawdziwych informacji dot. sprzedaży ziemi na Oporowie. Poniżej znajduje się jego całość:

"W związku z pojawiającymi się informacjami medialnymi na temat podjętej przeze mnie decyzji o sprzedaży należącej do mnie ziemi (działek) na wrocławskim Oporowie, informuję, że:

  1. Zakup ziemi odbył się w 2002 roku, po cenach rynkowych, bez preferencji cenowych i w pełni w zgodzie z obowiązującymi przepisami i zasadami obrotu nieruchomościami. Rynkowy poziom ceny został potwierdzony dwoma operatami szacunkowymi wykonanymi przez dwóch różnych biegłych z zakresu obrotu nieruchomościami.
  2. W 2012 roku wykupiony został właściciel 25% w/w ziemi. Bez tego wykupu samodzielne dysponowanie nieruchomością było niemożliwe. W związku z powyższym łączna cena zakupu (rok 2002 oraz 2012) oraz koszty (PCC, notarialne, inne) wyniosła około 2,6 mln złotych.
  3. Zgodnie ze składanymi przeze mnie wcześniej deklaracjami, w podpisanej przeze mnie umowie sprzedaży, kupujący zostali zobowiązani do nieodpłatnego przekazania miastu Wrocław części działki potrzebnej do przeprowadzenia inwestycji publicznej polegającej na budowie dróg i chodników na tym terenie, co potwierdza następujący zapis w akcie notarialnym: „Sprzedająca zobowiązuje Stronę Kupującą, aby w chwili uchwalenia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przekazała, na żądanie i na warunkach określonych przez Urząd Miejski we Wrocławiu (w tym nieodpłatnie) części nabywanych Nieruchomości, które zgodnie z zapisami nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczone będą pod budowę pasa jezdni oraz chodnika. Kupujący zobowiązują się wykonać powyższy zapis.”
  4. Cena sprzedaży wyniosła 14,9 mln złotych. Ostatnia wycena wykonana około 2 lata temu, także przez biegłego, określała wartość nieruchomości na około 14 mln złotych.
  5. Na przestrzeni blisko dwudziestu lat cena nieruchomości w Polsce uległa zmianie. Zarówno w momencie zakupu jak i obecnie podczas sprzedaży, ceny transakcji odpowiadają wartościom rynkowym.

W związku z powyższym zwracam się z prośbą o nierozpowszechnianie nieprawdziwych informacji oraz rzetelność w podawaniu szczegółów przeprowadzonej przeze mnie sprzedaży oraz o nienaruszenie moich dóbr osobistych."

Kim jest żona Mateusza Morawieckiego, Iwona Morawiecka?

Mateusz Morawiecki objął stanowisko premiera RP w grudniu 2017 roku. Wywodzi się z rodziny o bogatych tradycjach patriotycznych, toteż powołanie go na tak odpowiedzialną funkcję nie budziło sprzeciwu nawet w szeregach parlamentarnej opozycji. W swoim exposé Mateusz Morawiecki dziękował przede wszystkim żonie, doceniając wsparcie, jakim obdarzała go od początku ich związku. Kim jest zatem Iwona Morawiecka?

Historia ich relacji nie mogłaby raczej służyć za materiał do filmu: poznali się już w szkole podstawowej, pobrali tuż po ukończeniu przez Mateusza Morawieckiego studiów. Przyjaciele pary twierdzą, że Morawieccy tworzą dobre, udane małżeństwo, a ich codzienność nie kryje w sobie nic, co mogłoby kogokolwiek zaszokować czy oburzyć. Mieszkają w jednej z najbardziej ekskluzywnych dzielnic Warszawy, w luksusowej 300-metrowej willi. 

Mateusz i Iwona mają czworo dzieci. Najstarsza córka, Aleksandra, właśnie kończy studia z zakresu finansów i zarządzania, które podjęła w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej. Jej młodszy o rok brat Jeremiasz wyjechał do Wielkiej Brytanii, by tam zgłębiać międzynarodowe stosunki gospodarcze w London School od Economics. Z kolei dwójka młodszych dzieci, siedmioletni Ignacy oraz sześcioletnia Magda, dopiero rozpoczynają swoją edukację.

Photo: East News

Mateusz Morawiecki i Iwona Morawiecka - majątek

40 mln złotych - taka jest szacunkowa wartość majątku państwa Morawieckich, wynika z ustaleń Wirtualnej Polski. W artykule wskazano, że w skład majątku wchodzą m.in.: 5 mieszkań, 3 domy oraz kilkanaście hektarów ziemi.

Jak podaje dalej Wirtualna Polska, Mateusz Morawiecki i jego żona w grudniu 2013 roku zawarli umowę o podziale majątku. W skutek tego podziału, polski premier nie musi wykazywać w oświadczeniach majątkowych nieruchomości, które od tego czasu należą do jego żony Iwony Morawieckiej.

We wspomnianym artykule czytamy, że wśród nieruchomości, które posiada żona Mateusza Morawieckiego - oprócz mieszkań we Wrocławiu czy Warszawie, jest także działka rekreacyjna nad Bzurą oraz 100-metrowa posiadłość letnia, umiejscowiona blisko plaży na Dębkach.

Iwona Morawiecka w mediach

Żona premiera Morawieckiego zdaje się być osobą bardzo tajemniczą. Wyraźnie unika rozgłosu, jaki mógłby się wiązać z życiem u boku jednego z najważniejszych ludzi w państwie. Mogliśmy zobaczyć ją ostatnio tylko podczas wyborów.

Sam Mateusz Morawiecki zapewnia przy każdej okazji, że Iwona Morawiecka jest jego podporą, ofiarowując mu spokój domowego ogniska. Z relacji ich przyjaciół wiadomo natomiast, że to głównie na żonie spoczywa obowiązek troszczenia się o sprawy dnia codziennego w domu państwa Morawieckich. Pani Iwona Morawiecka odwozi rano dzieci do szkoły, dba o regulowanie rachunków, rozwiązuje bieżące problemy. W prywatnych rozmowach zwierza się ponoć, że wolała czasy, gdy Mateusz nie był jeszcze szefem Rady Ministrów. Ogrom spoczywających na nim zadań z pewnością nie sprzyja budowaniu głębokich relacji rodzinnych. 

O działalności zawodowej Iwony Morawieckiej wiadomo w zasadzie tylko tyle, że zajmuje się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami. Prowadzona przez nią firma nie wyróżnia się jednak niczym szczególnym na tle lokalnego rynku. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Mateusz Morawiecki (@morawieckipl) Paź 4, 2020 o 1:14 PDT

Mateusz Morawiecki prywatnie: wiek i rodzina

Mateusz Morawiecki z rodziną zapisali niezwykle barwną kartę w powojennej historii Polski. Jego ojciec, Kornel, był jednym z liderów opozycji demokratycznej w PRL, założycielem Solidarności Walczącej - dość radykalnego odłamu niepodległościowego, którego działacze postulowali otwartą walkę z systemem na ulicach. Z powodu swojego zaangażowania Kornel Morawiecki musiał się latami ukrywać, zaś represje dotknęły całą rodzinę Morawieckich. 

Jadwiga Morawiecka, matka Mateusza, wyszła za Kornela w roku 1959. Starsza od męża o dekadę, w chwili ślubu miała już za sobą studia chemiczne. Oboje utrzymywali się w kolejnych latach że skromnych pensji nauczycielskich. Z oddaniem wychowywali jednak czworo swoich dzieci: trzy córki i syna, czyli przyszłego premiera. Czwarta dziewczynka, Magdalena, zmarła w piątym miesiącu życia. 

Mateusz urodził się 20 czerwca 1968 r. we Wrocławiu. W szkole podstawowej nie był prymusem, choć od wczesnego dzieciństwa wykazywał wiele pasji intelektualnych. Całymi dniami siedział z nosem w książce, nie zważając na panującą w rodzinnym domu ciasnotę. Kiedy pod koniec lat siedemdziesiątych jego ojciec zaczął kolportować podziemną prasę, chłopiec ochoczo służył mu pomocą. Tak właśnie rozpoczęła się jego aktywność opozycyjna.

Latem 1983 r. Mateusz Morawiecki został po raz pierwszy pobity przez ZOMO. Miało to miejsce pod kościołem, w którym brał udział we mszy w intencji ojczyzny. Wystarczyło, że zomowcy usłyszeli nazwisko Morawiecki, a natychmiast przystąpili do bicia. Po tym wydarzeniu syn Kornela Morawieckiego bardzo spoważniał i zaczął się mocno przykładać do nauki. Właśnie w edukacji dostrzegał bowiem szansę na obalenie ustroju. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Mateusz Morawiecki (@morawieckipl) Sie 23, 2020 o 1:43 PDT

 

Po maturze w 1987 r. podjął studia historyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, w trakcie których dał się poznać jako jeden z najwybitniejszych umysłów na swoim roczniku. Pracę magisterską poświęcił genezie i początkowemu okresowi działalności Solidarności Walczącej. Tekst Morawieckiego uznawany jest do dzisiaj za jedno z najciekawszych świadectw epoki, z uwagi na szereg cennych wywiadów z czołowymi przedstawicielami podziemia. 

Dyplom magistra historii nie zaspokoił głodu wiedzy młodego Mateusza Morawieckiego. Na początku lat dziewięćdziesiątych ukończył on studia MBA na wrocławskiej Akademii Ekonomicznej, następnie zaś studia podyplomowe na Uniwersytecie w Hamburgu. Podczas pobytu w Niemczech odbył również staż w Deutsche Bundesbanku. 

Od tego momentu rozpoczęła się kariera Mateusza Morawieckiego w sektorze finansowym. W 1998 r. podjął pracę w Banku Zachodnim, wspinając się po kolejnych szczeblach kariery: od doradcy prezesa zarządu, poprzez dyrektora banku, aż do prezesa zarządu nowo utworzonego Banku Zachodniego WBK. 

Nawet będąc wziętym finansistą, Mateusz Morawiecki nie zapomniał o obowiązku dbania o narodową kulturę. Z jego inspiracji BZ WBK sponsorował serię patriotycznych wystaw, filmów i innych inicjatyw dla upamiętnienia polskiej historii. Nawet środowiska niezbyt chętne Mateuszowi Morawieckiemu przyznają, że jego działalność na tym polu trudno przecenić. 

Druga dekada nowego millenium to w życiu Mateusza Morawieckiego okres rozkwitu kariery politycznej. Jako członek Prawa i Sprawiedliwości pełnił funkcję ministra rozwoju i finansów, wicepremiera, a nawet ministra sportu. Pod koniec roku 2017 zastąpił Beatę Szydło na stanowisku Prezesa Rady Ministrów. 

Zdjęcia żony premiera, Iwony Morawieckiej znajdziecie w galerii po artykułem.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: