Kamala Harris stała się rozpoznawalna na całym świecie za sprawą niezwykle głośnej kampanii prezydenckiej w 2020 roku, kiedy w ramię w ramię z Joe Bidenem walczyła przeciwko poprzedniemu, kontrowersyjnemu prezydentowi – Donaldowi Trumpowi. Wygrywający niewielką przewagą kandydat demokratów na prezydenta Joe Biden sprawił, że Kamala Harris stała się pierwszą w historii kobietą, w dodatku ciemnoskórą, na stanowisku wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. "Mogę być pierwszą kobietą na tym stanowisku, ale nie będę ostatnią. Każda mała dziewczynka, oglądająca dzisiejszy wieczór wie, że jest to kraj możliwości" – powiedziała Kamala w swojej zwycięskiej przemowie 7 listopada 2020 roku. 

Kamala Harris – urodzona polityczka

Kamala Harris urodziła się w 1964 roku Oakland w Kalifornii w rodzinie jamajskich i indyjskich imigrantów. Jej matka Shyamala Gopalan Harris przybyła do USA z Indii w wieku 19 lat. Jest specjalistką od raka piersi – jej prace nad genem receptora progesteronu przyczyniły się do zdecydowanego progresu w badaniach piersi. Ojciec, Donald Harris, urodzony na Jamajce został profesorem ekonomii m.in. na prestiżowym uniwersytecie Stanforda. Rodzice przyszłej wiceprezydentki USA, gdy ich córka miała zaledwie 7 lat. 

Można powiedzieć, że Harris wychowywała się w rodzinie aktywistów – oboje rodzice byli aktywistami Ruchu Praw Obywatelskich, tam zresztą się poznali. Mówi się, że to właśnie matka Kamali miała na nią największy wpływ.

Shyamala Harris postawiła sobie za cel, by córki dowiedziały się o ruchu na rzecz praw człowieka w Ameryce. Żeby zrozumiały tę kartę z naszej przeszłości, która opisuje niewolnictwo i potomków niewolników. Można powiedzieć, że to ona sprowadziła córkę na właściwe tory - powiedział Dan Morain

Rodzice przyszłej wiceprezydentki USA, gdy ich córka miała zaledwie 7 lat

Harris ma także młodszą siostrę, Mayę – prawniczkę i rzeczniczkę polityki publicznej, która w 2020 roku była przewodniczącą kampanii prezydenckiej Kamali. Wcześniej Maya była jednym z trzech starszych doradców politycznych podczas kampanii prezydenckiej Hilary Clinton w 2016 roku. Siostry łączy bardzo bliska więź, przez wielu uważana za silniejszą, niż ta z mężem Kamali.

Maya była pierwszą osobą, z którą Kamala rozmawiała rano i ostatnią, z którą rozmawiała w nocy w trakcie kampanii prezydenckiej – powiedział Dan Morain.

 Kamala skończyła prawo w Hastings College of the Law, wcześniej studiowała także na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie. "Była to uczelnia przekonująca, że możemy być kimkolwiek chcemy, jesteśmy młodzi, utalentowani i czarnoskórzy, i nie powinniśmy pozwolić, aby cokolwiek stanęło nam na drodze do sukcesu" – powiedziała Harris w jednej ze swoich wypowiedzi. Kamala planowała karierę w organach ścigania, argumentując to faktem, że "świat potrzebuje więcej prokuratorów, którzy są świadomi społecznie".

W 1990 roku Kamala Harris została zatrudniona jako zastępca prokuratora okręgowego w hrabstwie Almeda w Kalifornii, gdzie nazwano ją "bardzo obiecującą prokuratorką na dobrej drodze". Początkowo specjalizowała się w sprawach dotyczących napastowania seksualnego dzieci. Od 2004 roku pełniła funkcję prokurator okręgowej San Francisco, aż do 2011 roku, kiedy otrzymała stanowisko prokuratora generalnego stanu Kalifornia.

W tamtym czasie blisko współpracowała z Beau Bidenem, zmarłym w 2015 roku na raka mózgu synem Joe Bidena, który w tamtym czasie obejmowała stanowisko prokuratora generalnego stanie Delaware. "Patrzyłem, jak rozprawiają się z wielkimi bankami, wspierają ludzi pracy i chronią kobiety i dzieci przed wykorzystywaniem. Byłem wtedy dumny i teraz jestem dumny, że mam ją jako partnerkę w tej kampanii" - pisał Joe Biden po ogłoszeniu Kamali Harris jego kandydatką na stanowisko wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

Kamala Harris, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych prywatnie

Prywatnie Kamala Harris jest baptystką, a od niemal ośmiu lat szczęśliwą mężatką. W 2014 roku powiedziała "tak" Douglasowi Emhoffowi, który jest adwokatem. Harris poznała swojego męża przez wspólnego przyjaciela, który zoraganizował Harris i Emhoffowi randkę w ciemno w 2013 roku. Kmala jest macochą dwójki dzieci Emhoffa, Cole'a i Elli, z poprzedniego małżeństwa z producentką filmową Kerstin Emhoff. W sierpieniu 2019 r. majątek Harris i jej męża szacowano na wartość netto 5,8 miliona dolarów.

Harris jest dobrze znana z charakterystycznego noszenia naszyjników z pereł. Chociaż podczas kampanii prezydenckiej w 2020 roku pojawiły się spekulacje, że zaczęła je nosić jako hołd dla jej stowarzyszenia Howard University, a nawet dla sędziego zastępcy Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg, znanej z noszenia charakterystycznego kołnierza podczas wydawania sprzeciw w sądzie, w swojej biografii z 2019 r. The Truths We Hold Harris wyjaśniła, że ​​zaczęła to robić po tym, jak mentor jej matki, Howard, podarował jej naszyjnik z pereł.