Żona Marka Kuchcińskiego: Dorota Mech-Kuchcińska

Dorota Kuchcińska to druga towarzyszka życia byłego marszałka Sejmu; jego poprzednie małżeństwo zostało unieważnione przez sąd biskupi. Poznali się w niezwykle istotnym dla Polski roku 1989, kiedy Dorota zbierała podpisy pod listą poparcia kandydatów Przemyskiego Komitetu Obywatelskiego.

Kobieta od wczesnej młodości interesowała się polityką, więc bez trudu znajdowała z przyszłym mężem wspólne tematy do rozmowy. Ostatecznie pobrali się w 1997 roku, a rok później przyszła na świat ich pierwsza córka, Julia. Po kolejnych dwóch latach urodziły się im jeszcze bliźniaki - Szymon i Ignacy. Obecnie cała trójka młodych Kuchcińskich studiuje w Warszawie. 

Dorota jest z wykształcenia polonistką, ukończyła specjalność logopedyczną. Pracuje jako nauczyciel-konsultant w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli, gdzie zajmuje się głównie zaburzeniami komunikacji językowej. Że względu na miłość do wykonywanej pracy nie zdecydowała się przenieść wraz z mężem do stolicy. Kobieta twierdzi ponadto, że nie potrafiłaby mieszkać w zgiełku wielkiego miasta, z dala od natury i zieleni. 

Przeczytaj także: Joanna Klimek: kim jest żona Jacka Kurskiego, z którą były prezes TVP wziął drugi ślub kościelny?

Dorota Kuchcińska w mediach

Marek Kuchciński i Dorota Kuchcińska stali się w połowie 2019 roku bohaterami burzy medialnej, która ostatecznie doprowadziła do dymisji polityka PiS z funkcji marszałka Sejmu. Jedna z ogólnokrajowych rozgłośni radiowych ujawniła bowiem dokumenty, z których wynikało, że Kuchciński wykorzystywał rządowe samoloty do rodzinnych podróży na trasie Rzeszów - Warszawa i Warszawa - Rzeszów. Takich lotów dziennikarze naliczyli łącznie 23 w ciągu kilkunastu miesięcy. 

Polityk usiłował tłumaczyć, że duża liczba jego rejsów lotniczych wynika z modelu pracy, jaki przyjął, zostając marszałkiem Sejmu. Ponieważ odbywał kilkadziesiąt spotkań służbowych w miesiącu, uznał podróże samolotem za najbardziej efektywną metodę przemieszczania się po kraju (i nie tylko). Od czasu do czasu rzeczywiście towarzyszyli mu na pokładzie członkowie rodziny albo partyjni koledzy, lecz osoby te " nie miały możliwości opłacenia swojego lotu". 

Podobne wyjaśnienia, zamiast uspokoić sytuację, jeszcze mocniej ją zaogniły. Korzystanie z państwowych maszyn przez żonę i dzieci Kuchcińskiego spotkało się ze zdecydowanym potępieniem nawet w szeregach PiS-u. Poirytowany Jarosław Kaczyński wymógł na przemyskim polityku rezygnację z funkcji marszałka. Pod presją mediów zdecydował się on także wpłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych na cele charytatywne. 

Zobacz także:

Żona Marka Kuchcińskiego musiała przełknąć również inną, zapewne jeszcze bardziej gorzką pigułkę. W pierwszej połowie 2019 roku media ujawniły kulisy głośnego skandalu obyczajowego, znanego później jako seksafera podkarpacka. W ręce dziennikarzy trafiło nagranie wykonane w lokalnym domu publicznym. Widać na nim, jak Marek Kuchciński uprawia seks z nieletnią prostytutką z Ukrainy. 

Sprawa ta wywoływała oburzenie przede wszystkim dlatego, że zarejestrowana przez kamerę dziewczyna miała podobno zaledwie 14 lat. Co więcej, sam lokal należał do dwóch znanych w branży gangsterów, braci R. Kuchciński z kolei bynajmniej nie protestował przeciwko uwiecznieniu swojego "wyczynu" na taśmie. Wręcz przeciwnie - ochoczo wziął udział w nagraniu. 

Podkarpacki skandal obyczajowy mocno nadszarpnął wizerunek marszałka Sejmu, już wcześniej wielokrotnie krytykowanego za kontrowersyjne decyzje w czasie prowadzenia obrad. Potrzeba było jednak jeszcze afery samolotowej, by usunąć Kuchcińskiego z zajmowanego stanowiska. 

To Cię również zainteresuje: Żona Michała Dworczyka poznała przyszłego męża w ... harcerstwie. Kim jest Agnieszka Dworczyk?

Marek Kuchciński: pochodzenie, życiorys, rodzina

Od czasu ujawnienia obu bulwersujących spraw Marek Kuchciński nie może już raczej liczyć na sympatię opinii publicznej. Patrząc na przeszłość polityka, odkrywamy jednak pewne dość zaskakujące fakty. Okazuje się, że w młodości Kuchciński był zupełnie innym człowiekiem niż ten, którego dziś obserwujemy. 

Urodził się 9 sierpnia 1955 roku w Przemyślu. Jego rodzice zajmowali się niewielkim gospodarstwem ogrodniczym. Młody Marek zapragnął dla siebie całkiem innego życia, podjął więc decyzję o studiowaniu historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Studiów jednak nie ukończył, zaś względy finansowe skłoniły go do powrotu w rodzinne strony. Aby przejąć zajęcie po rodzicach, uzyskał dyplom Pomaturalnego Studium Ogrodnictwa. 

Przerwanie edukacji nie oznaczało dla Marka utraty zainteresowania sztuką czy działalnością kulturalną. Na strychu swojego podprzemyskiego domu organizował cykliczne imprezy z udziałem artystów. Owa inicjatywa dala początek kwartalnikowi literackiemu "Strych Kulturalny", którego Kuchciński był pomysłodawcą i redaktorem. 

W tamtym okresie przyszły polityk mocno utożsamiał się z subkulturą hippisów: nosił długie włosy i dzwony, a nawet grał na perkusji. Nie stronił też od rozmaitych używek, znacznie mocniejszych niż alkohol. Jak jednak zapewniał wiele lat później w wywiadach, nigdy nie był uzależniony. 

Fama głosi, że to właśnie podczas jednego z tamtych kulturalnych spotkań na strychu Kuchciński poznał Jarosława Kaczyńskiego - człowieka, który miał odegrać decydującą rolę w jego późniejszej politycznej karierze. 

W latach osiemdziesiątych przemyślanin angażował się w działalność opozycyjną; już wówczas można było dostrzec u niego żywe zainteresowanie sferą publiczną. Tuż po transformacji ustrojowej, w l. 1989-1992, sprawował funkcję wiceprezesa oddziału rzeszowskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W tym samym czasie był też związany z Polskim Radiem Rzeszów i Radiem Lwów (na stanowisku korespondenta). 

W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych Kuchciński zajął się już na stałe polityką. Zaowocowało to zdobyciem mandatu poselskiego w wyborach parlamentarnych w 2001 r. Od tamtej pory nieprzerwanie pełni funkcje publiczne, będąc jednym z najbardziej znanych przedstawicieli prawej strony sceny politycznej. 

Przeczytaj również: Mateusz Morawiecki i Iwona Morawiecka poznali się już w podstawówce. Kim jest żona polskiego premiera?