Dlaczego zęby przestają być białe?

Uzębienie to najważniejsza część naszej twarzy, którego wyglądu nie da się ukryć. Oczywiste jest jednak to, że nikt z nas nie ma idealnie śnieżnobiałego uśmiechu jak w reklamie. W ciągu naszego życia zęby podatne są na wiele czynników, które sprawiają, że z czasem ulegają one zażółceniu.

Oprócz nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, powodów przebarwień uzębienia jest wiele. Ten problem często wynika więc ze zbyt dużej ilości barwników, które gromadzą się na powierzchni szkliwa, jak i w środku zęba – w tkankach twardych. Spowodowane jest to niewłaściwą dietą, częstym piciem napojów sprzyjającym powstawaniu przebarwień jak np. kawa czy herbata, przyjmowaniem niektórych leków oraz paleniem papierosów. Kolor uzębienia zmienia się również wraz z wiekiem przez naturalne zużywanie się szkliwa, co powoduje jego ciemnienie.

Wybielanie zębów – na czym to polega?

Piękne białe zęby to efekt wybielania powstałych przebarwień oraz zapobieganie powstawaniu nowych. Te zanieczyszczenia są usuwane są przez dentystów z zewnętrznej powierzchni zęba, a także spod warstwy szkliwa. W tym celu stomatolog stosuje technikę ścierania i przy pomocy chemicznej substancji rozbija przebarwienia, w wyniku czego uzębienie ulega rozjaśnieniu.

Usuwanie zażółceń, które powstają pod szkliwem, odbywa się natomiast poprzez wybielenie powierzchni uzębienia. To chemiczny proces polegający na utlenianiu się cząsteczek barwników, które prowadzą do przebarwień zębów. Stopień wybielenia, jaki chcemy osiągnąć, jest zależny od wykorzystanego podczas zabiegu stężenia nadtlenku wodoru.

Zobacz też: Ile kosztują licówki na zęby?

Jak wybielić zęby? – metody stosowane w gabinetach dentystycznych

Rozwiązania, które proponują nam lekarze specjaliści są bezpieczne, nie powodują skutków ubocznych i gwarantują to, że możemy się długo cieszyć efektem białych zębów. Wadą tych metod jest jednak wysoka cena, jaką musimy za nie zapłacić. Przyjrzyjmy się jednak najpopularniejszym z nich.

Nakładki na zęby

Rozwiązanie, którego można spróbować w gabinecie u stomatologa, jak i w domowym zaciszu to specjalne nakładki na zęby, w środku których umieszczany jest żel o działaniu wybielającym.

Nasadki należy trzymać na zębach codziennie przez 2-4 godziny. Aby w pełni rozjaśnić uzębienie nawet o 4 tony, zazwyczaj wystarcza 14-28 dni, a sam efekt może utrzymać się nawet do 3 lat.

Nakładki na zęby, zakładane pacjentom w gabinecie dentystycznym, są specjalnie uformowane, ponieważ dana osoba zostawia na nich odcisk swojego uzębienia. Dzięki temu osłonki doskonale przylegają do uzębienia, a rezultat wybielenia jest bardziej ujednolicony niż ten uzyskany w domu. Poza tym mamy możliwość zdecydowania, jaki końcowy odcień bieli nas interesuje. Podczas wizyty u specjalisty mamy także pewność, że nakładki zostaną dobrane do stopnia wrażliwości naszych zębów, tak by uniknąć ich ewentualnej nadwrażliwości po kuracji.

Inaczej jest z nakładkami przeznaczonymi do wykonywania wybielania zębów w domu, ponieważ nie gwarantują nam one tak dobrych rezultatów, jak te założone u dentysty. Przez mniejsze dopasowanie nasadek, które uprzednio formowane są przy pomocy ciepłej wody, końcowy efekt wybielania nigdy nie jest do końca równomierny. Żelowy preparat dołączony do produktu może także podrażnić nasze dziąsła.

Wybielanie zębów lampą

Decydując się na sesję z lampą, niewątpliwie zyskamy śnieżnobiały uśmiech. Ta metoda skutecznie rozjaśnia szkliwo, ponieważ zastosowane podczas niej światło, podbija działanie zaaplikowanego wcześniej preparatu wybielającego. Dlatego zadowalające efekty uzyskamy już po pierwszym naświetleniu zębów, a efekt leczenia lampą utrzyma się około 2-3 lat.

Na początku tego zabiegu stomatolog ocenia stan naszego uzębienia, a przede wszystkim jego kolor. Następnie przygotowuje pacjenta do bezpiecznego procesu wybielania zębów, nakładając mu specjalne okulary, mające chronić oczy oraz tzw. rozwierak, który osłania usta i dziąsła przed działaniem substancji wybielającej.

Po takim przygotowaniu lekarz przechodzi do właściwego wybielania zębów, poprzez trzykrotne nałożenie żelu na zęby oraz naświetlanie ich. W czasie 60-minutowego zabiegu na ich powierzchni uwalniane są substancje aktywne. Po wykonanej sesji uzębienie zostaje dokładnie oczyszczone z preparatu wybielającego, po czym na zęby zostaje zaaplikowana pasta mineralizująca lub lakier fluorowy, który zminimalizuje nadwrażliwość uzębienia tuż po wizycie u dentysty.

Laserowe wybielanie zębów

W tym przypadku biel zębów przywracana jest dzięki wiązkom lasera, które rozkładają barwniki będące przyczyną powstawania przebarwień. Lekarz stomatolog już na początku zabiegu decyduje, ile sesji laserowych wystarczy, by uzyskać właściwe wybielenie zębów.

Jak w przypadku rozjaśniania zębów za pomocą lampy, laserem również naświetlamy uzębienie. Natomiast przed zabiegiem stomatolog nakłada specjalny żel chroniący dziąsła przed promieniami lasera, a na zęby nakładany jest specjalny środek wybielający.

Wybielanie laserowe nie niszczy szkliwa, a efekt jego stosowania jest widoczny natychmiast. Co więcej, tą metodą można rozjaśnić uzębienie nawet o 15 tonów, a to wszystko jedynie w 30-90 minut. Taki rezultat utrzymuje się przez jakieś 2-3 lata.

Wybielanie zębów w domu

Mimo iż rozjaśnianie zębów produktami wybielającymi dostępnymi na rynku jest o wiele tańsze, to nigdy nie uzyskamy nimi tak dobrego efektu jak w gabinecie stomatologicznym. Rezultaty stosowania tych metod nie są jakieś spektakularne, ale sprawdzą się, jeśli nie zależy nam na ich długotrwałym działaniu.

Wybielanie zębów węglem aktywnym, kwaskiem cytrynowym i sodą

Węgiel aktywny na zęby to ostatnio bardzo popularna metoda wybielania. Producenci przekonują, że ten czarny proszek znakomicie poradzi sobie z usunięciem osadu z zębów i ma działanie przeciwbakteryjne. A jak jest naprawdę? W rzeczywistości ostre drobinki węgla aktywnego mają silne działanie ścierające i nie niszczą bakterii w jamie ustnej. Ten sposób wybielenia zębów może przynieść jedynie negatywne skutki, ponieważ może przyczynić się do podrażnienia nerwów i dziąseł, co najgorsze do zniszczenia szkliwa.

Podobnie jest z innym domowymi sposobami na rozjaśnienie zębów. Chodzi tu o zastosowanie kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej. Obydwie substancje nie nadają się jako środki do wybielania zębów

Cytryna nie rozjaśni naszego uzębienia, lecz może przyczynić się do pojawienia się próchnicy i ściemnienia szkliwa. Natomiast czyszczenie zębów sodą może spowodować szybsze pojawianie się ubytków i ścieranie się szkliwa.  

Wybielanie zębów – paski

Paski wybielające zęby cieszą się dużym zainteresowaniem i są dość częstym wyborem klientów. Produkty te są nasączone środkami wybielającymi i wykonane z elastycznego materiału, dlatego można je dobrze dopasować do uzębienia. Wystarczy trzymać je na zębach tylko 30 minut dziennie – zarówno rano, jak i wieczorem, by już po kilku dniach uzyskać efekt wybielenia.

Paski dają widoczne rezultaty, jednak są one krótkotrwałe i mogą utrzymać się maksymalnie do 6 miesięcy. Ich zaletą jest to, że są całkowicie bezinwazyjne, a ich stosowanie nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych.

Jak przygotować się do wybielania zębów?

Zanim udamy się na wybielanie zębów, szczególnie jeśli chodzi o zabieg z lampą lub laserem, należy wyleczyć wszystkie zęby oraz dziąsła, aby w trakcie rozjaśniania uzębienia nie doszło do zakażenia miazgi zębowej. Efekt zabiegu będzie też bardziej udany, gdy wcześniej usuniemy u stomatologa kamień nazębny i osad. Konieczne jest również uprzednie zakończenie leczenia kanałowego.

Wybielanie zębów – co robić by efekt utrzymał się jak najdłużej?

Po zastosowaniu najbardziej inwazyjnych metod wybielania zębów, należy przez jakiś czas stosować tzw. białą dietę. Oznacza to, że musimy unikać produktów i napojów, które mogą intensywnie zabarwić zęby jak np. czekolada, wino czy czerwone warzywa. Nie można też palić papierosów ani pić alkoholu. W taki sposób powinniśmy się odżywiać przez 2 do 6 tygodni.

Oprócz specjalnej diety należy wprowadzić do swojej pielęgnacji pasty i preparaty zawierające fluor. Ma on pomagać przy nadwrażliwości po zabiegach i remineralizować szkliwo.

Wybielanie zębów – przeciwwskazania

Niestety przeciwwskazań do wybielania zębów lampą oraz laserem jest dużo. Zabieg nie jest odpowiedni dla osób, które nie mają jeszcze 17 lat, a także dla kobiet w ciąży oraz tych, które karmią piersią. Na zabieg rozjaśnienia przebarwień nie mogą także iść klienci, którzy leczą się u ortodonty, nałogowo palą papierosy, mają nadwrażliwe uzębienie i mocno uszkodzone szkliwo, niewyleczoną rozległą próchnicę oraz ich korzenie i szyjki zębów znajdują się na wierzchu.

Wybielanie zębów – cena

Ceny poszczególnych metod wybielania zębów oraz produktów do tego celu przeznaczonych są bardzo różne i zależą od siły efektów, jakie dają.

Za założenie nakładek na zęby, w gabinecie u stomatologa zapłacimy około 500-1200 złotych, zaś osłonki, które kupimy we własnym zakresie, będą nas kosztowały jakieś 50-150 złotych.

Jeśli chodzi o koszt jednej sesji wybielającej zęby lampą, to wynosi on około 400-1500 złotych, ale w niektórych gabinetach za taką usługę zapłacimy nawet około 2500-3000 złotych. Cena podobnej kuracji wykorzystującej laser kosztuje około 500-3000 złotych.

Produktem najbardziej przystępnym cenowo są paski na zęby, za które zapłacimy od 50 do 200 zł oraz sproszkowany węgiel aktywny, którego koszt wynosi około 30-100 złotych.