Trądzik u dorosłych – jakie są przyczyny?

Trądzik u dorosłych najczęściej dotyka kobiet. Wypryski pojawiają się przede wszystkim w okolicach żuchwy, szyi i klatki piersiowej. Dzielimy go na dwa rodzaje: trądzik trwały i trądzik późny. Trądzik trwały występuje u osób, które zmagają się z wypryskami od lat nastoletnich. Z kolei trądzik późny najczęściej spotyka osoby, które za młodu cieszyły się zdrową lub względnie zdrową cerą. 

Trądzik u dorosłych wywoływany jest przez bakterie Propionibacterium acnes, które naturalnie występują w skórze każdej z nas. U osób, które zmagają się z tym problemem, jest ich jednak znacznie więcej niż powinno. Źródło tej sytuacji może tkwić w predyspozycjach genetycznych, wahaniach hormonalnych, niewłaściwej diecie czy życiu w stresie.  

Trądzik u dorosłych – jak go leczyć?

Leczenie trądziku u dorosłych jest sprawą bardzo indywidualną. Jednak za najbardziej skuteczną metodę uważa się połączenie regularnego złuszczania z wyciszającym nawadnianiem skóry. Jeśli chodzi o złuszczanie zdecydowanie odradza się peelingi mechaniczne, które mogą nasilać powstawanie nowych zmian. Lepiej sprawdzą się w tym przypadku złuszczanie chemiczne (peelingi enzymatyczne i kwasowe), kawitacyjne, laserowe lub mezoterapię igłową. Ostatni z tych zabiegów jest też świetnym sposobem na redukowanie blizn potrądzikowych.

Oprócz złuszczania i nawilżania kluczowa w leczeniu trądziku u dorosłych jest także kontrola namnażania się wspomnianych wcześniej bakterii. Świetnym środowiskiem do ich rozwoju jest tłusta skóra, stąd też warto stosować produkty i zabiegi, które ograniczają jego produkcję. 

Zobacz też: Tłusta cera – jak sobie z nią poradzić? 5 zasad pielęgnacji

Trądzik u dorosłych – jakie kosmetyki wybierać? 

Trądzik u dorosłych to schorzenie, które wymaga stosowania kosmetyków: oczyszczających skórę i leczących zmiany. Trzeba jednak pamiętać, aby we wszystkim zachować umiar. Zbyt intensywna “walka” z wypryskami to prosta droga do przesuszenia skóry, które powoduje zwiększenie produkcji sebum, czyli efekt odwrotny od zamierzonego. Dlatego substancje złuszczające i antybakteryjne, takie jak kwas salicylowy czy nadtlenek benzoilu, muszą być używane naprzemiennie z lekkimi substancjami nawilżającymi, na przykład kwasem hialuronowym czy gliceryną.  

Trądzik u dorosłych – czego unikać?

Ważnym aspektem w leczeniu trądziku u dorosłych jest unikanie produktów komedogennych, czyli zapychających. Chociaż ogólnie blokowanie porów jest zjawiskiem bardzo indywidualnym i każda skóra może mieć nieco inne preferencje kosmetyczne, z reguły osoby z trądzikiem powinny unikać tłustych kremów i podkładów. Przede wszystkim niewskazane są składniki takie jak: parafina, lanolina, oleje oraz masła. Pełną listę tego zapychających substancji z łatwością można znaleźć na wielu kosmetycznych blogach. 

Bakterie Propionibacterium acnes umierają w zetknięciu z tlenem, dlatego podczas leczenia trądziku u dorosłych ważne jest, aby skóra mogła oddychać. Nasilenie objawów powoduje nakładanie na nią wielu warstw ciężkich kremów, pudrów i podkładów. Tłusty filtr w połączeniu ze zbrylającymi się kosmetykami kolorowymi to wprost wymarzone środowisko do powstania stanów zapalnych. Im mniej produktów na twarzy – tym lepiej. 

Trądzik u dorosłych – jak pozbyć się blizn potrądzikowych?

Trądzik u dorosłych może być ciężkim emocjonalnie doświadczeniem. Nawet gdy stany zapalne już ustąpiły, przypominają o nich blizny potrądzikowe. Zazwyczaj znajdują się one głęboko w skórze właściwej, dlatego bez specjalistycznej ingerencji tkanka nie jest w stanie zadowalająco się zregenerować. Trzeba wiedzieć, że dużą rolę odgrywa w tym wypadku czas – warto zacząć działać jak najszybciej po zagojeniu się rany. 

Zdecydowanie najskuteczniejsze są profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej, takie jak mezoterapia igłowa, laser frakcyjny czy mocne peelingi kwasowe. Więcej o tych metodach przeczytasz w artykule: Blizny po trądziku – 5 sposobów, by się ich pozbyć