Na czym polega terapia LED?

Terapia LED (Light Emiting Diod) wykorzystuje energię światła widzialnego. Różne długości fal światła, penetrują skórę na innych głębokościach, dzięki czemu są efektywne w terapii szerokiego spektrum problemów. Energia otrzymywana z wiązki światła LED działa na komórki skóry na podobnej zasadzie, co laser, z tym że jest znacznie mniejsza. Zastosowanie terapii LED w dermatologii ma swoje początki w NASA, gdzie naukowcy opracowywali sposób na szybkie gojenie się ran astronautów w przestrzeni kosmicznej.

Fototerapia na zmarszczki

Zastosowanie terapii światłem w anti-aging to wykorzystanie fali światła czerwonego, o długości 640-700 nanometrów. Umożliwia to fali penetrację skóry właściwej, gdzie dociera do komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu (fibroblastów) , poprawia cyrkulację krwi, oraz stymuluje komórki skóry do regeneracji. Terapia czerwonym światłem pozwala spłycić zmarszczki i ujędrnić skórę, wykorzystywana jest również do przyspieszenia procesu gojenia się ran po różnych zabiegach. Energia, wyzwalana przez światło czerwone, jest wykorzystywana również w walce z rozstępami i cellulitem. W terapii przeciwstarzeniowej wykorzystywane jest także światło żółte.  

Terapia LED w leczeniu trądziku i przebarwień 

Leczenie trądziku światłem, wykorzystuje działaniu fali barwy niebieskiej, o długości 450nm, która ma właściwości przeciwzapalne. Bakterie, odpowiedzialne za trądzik i stany zapalne z nim związane, czyli P. acnes, jest wrażliwa na ten rodzaj światła, dlatego dzięki fototerapii możemy się jej pozbyć. Fototerapia na trądzik jest jednak zalecana jako zabieg dodatkowy do innej kuracji, gdyż dzięki niej w pewnym stopniu wyciszymy stany zapalne, ale nie pozbędziemy się na przykład grudek i wągrów. Połączenie światła czerwonego i niebieskiego spowoduje również uspokojenie pracy gruczołów łojowych, a w efekcie regulację wydzielania sebum, co również ma znaczenie w walce z trądzikiem i wypryskami. Fototerapia wspomaga również redukcję przebarwień, a to za sprawą światła zielonego, które hamuje wydzielanie melaniny, ma działanie kojące i likwiduje obrzęki.

Terapia LED na dobry nastrój

Niekiedy jesienno – zimowe miesiące wpływają negatywnie na nasz nastrój, a w niektórych przypadkach może dojść nawet do depresji sezonowej, której sprzymierzeńcem jest brak światła słonecznego i syntezowania odpowiedniej ilości witaminy D w organizmie. Terapia światłem może przynieść pozytywne skutki jeśli chodzi o poprawę nastroju, ale raczej wybieralibyśmy wizytę w gabinecie terapeutycznym, aniżeli ufali skuteczności urządzeń do użytku domowego. 

Maska LED - fototerapia w domu

Na rynku jest dostępnych kilka modeli kosmicznie wyglądających masek na twarz z diodami LED, które zostały zaprojektowanie w tak, aby możliwe było ustawianie odpowiedniej barwy światła, w zależności na jaki problem chcemy zadziałać. Jeśli pochodzą z pewnego źródła, nie wyrządzą krzywdy, ale nie będą tak efektywne, jak urządzenia stosowane w profesjonalnych gabinetach, jak na przykład aparat SmartLux, Dermalux, które emitują światło o potwierdzonej klinicznie długości fal, która ma wpływ na efektywność zabiegu.