Zastrzyk na wypryski – na czym to polega?

Kortyzol i adrenalina, to hormony, które nasz organizm wydziela w trakcie doświadczania stresu. Dokładnie za proces ten odpowiedzialna jest kora nadnerczy, a wydzielane przez nią substancje mają spowodować zdolność do ucieczki, lub ataku w niebezpiecznej sytuacji. Tak nasz organizm został "zaprogramowany" jeszcze z myślą o czasach, w których nasi przodkowie musieli bronić się przed drapieżnikami. Medycyna, mając na uwadze to, że hormony stresu działają między innymi przeciwbólowo i przeciwzapalnie, wykorzystuje sztucznie syntezowane kortykosteroidy do złagodzenia objawów między innymi zapaleń w obrębie układu kostno-stawowego, czy chorób skóry. 

Jak szybko usunąć wypryski u dermatologa?

Bolesny wyprysk pod skórą, który dodatkowo powoduje obrzęk na dużej części twarzy, to wynik stanu zapalnego pod skórą. Czasem jest to pryszcz, czasem może okazać się, że w zaczerwienionym miejscu tworzy się cysta. Jeśli chcemy szybko pozbyć się tworzącego się pod skórą "wulkanu", warto wybrać się do dermatologa. Jednym z rozwiązań zaproponowanych przez lekarza, może być zastrzyk z kortyzonu w zmienione chorobowo miejsce. Taki zabieg sprawi, że stan zapalny wyciszy się, a obrzęk i zaczerwienienie zniknie w kilka godzin. Na co dzień kortykosteroidy używane są przez dermatologów do leczenia objawów wysypek alergicznych, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, lub ciężkiej postaci trądziku.

Zastrzyk na wypryski - gdzie wykonać?

Zastrzyk z kortyzonem może być wykonywany wyłącznie przez wykwalifikowanego lekarza, w gabinecie dermatologicznym. Jest to substancja lecznicza, więc tylko specjalista, po przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu z pacjentem, może zadecydować, czy taka kuracja jest dla niego odpowiednia. Oprócz tego, fakt że iniekcja zostanie wykonywana przez profesjonalistę, da nam pewność, że zabieg zostanie wykonany sprawnie i nie doprowadzi do powstania blizn, czy przebarwień w miejscu wkłucia. 

Zastrzyk na wypryski - czy każdy może skorzystać z tej metody?

Tak jak każdy lek, kortyzol może wywołać działania niepożądane. W przypadku podania miejscowego, ważne jest, aby nie wykonywać zabiegu często, w przeciwnym wypadku możemy narazić się na upośledzenie syntezy kolagenu w skórze, rozstępy, nasilenie trądziku, a nawet stopniowy zanik skóry w miejscu objętym kuracją! Przeciwwskazaniem do wykonania zastrzyku jest cukrzyca, nadciśnienie, oraz trwające zakażenia, dlatego jeśli borykasz się z którymś z nich, koniecznie poinformuj o tym swojego dermatologa