Symbol miłości to wyrażenie uczuć bez użycia słów. Jest to umowny znak, który posiada dosłowne oraz ukryte znaczenie. To właśnie w tym, co niewypowiedziane wprost zawarte są emocje oraz głębsze przesłanie. Symbol, który jest obrazowym przedstawieniem czegoś abstrakcyjnego, odbierany jest za pomocą odczuć i zmysłów. Jego wieloznaczność odwołuje się do pewnych przedmiotów, czynności lub pojęć. W przypadku symbolu miłości odnosi się on do najważniejszego uczucia, które jest głębokie i trwałe. 

Co to jest symbol miłości?

Jest to wyrażenie głębokich uczuć w sposób niebezpośredni. Symbole miłości mogą funkcjonować jako znaki o określonym kształcie bądź być zapisem graficznym utrwalonym na pewnym nośniku, na przykład kartce papieru, kamieniu lub innej materii. Tak jak każdy inny, również symbol miłości czerpie z pewnego systemu znaczeń, ale nie odnosi się do niego w sposób bezpośredni. Nadaje pewnemu pojęciu nowe przesłanie. Na przykład czerwona róża oznacza nie tylko gatunek kwiatu, ale również romantyczne uczucia. Symbol miłości jest więc czymś, co wymaga odszyfrowania

Zobacz także: 

Najpopularniejsze symbole miłości i ich znaczenie

Wśród miłosnych symboli, które funkcjonują w zbiorowej świadomości i są wykorzystywane na szeroką skalę, znajdują się odniesienia do otaczającego świata. Pewne przedmioty, rośliny bądź zwierzęta otrzymują drugi, ukryty sens. Stają się częścią uniwersalnego języka symbolicznego.

Symbol miłości przedstawia coś, czym sam nie jest, ale dzięki znajomości kodów kultury, jego znaczenie staje się jasne. Symbole miłości pełnią niezwykle ważną funkcję - reprezentują te obszary życia, których nie da się ująć w sposób bezpośredni. 

Do najpopularniejszych symboli miłości można zaliczyć: 

Zobacz także:

Serce symbol miłości 

Do powszechnych i najbardziej rozpoznawalnych symboli reprezentujących miłość zalicza się czerwone serce. Najczęściej funkcjonuje w odniesieniu do romantycznych uczuć, ale może odnosić się również do innych odsłon miłości, na przykład rodzicielskiej i rodzinnej. Może także wskazywać na bliską zażyłość i przyjaźń. Czerwone serce to symbol miłości, ale również przywiązania, wierności, namiętności i szczerych zamiarów. Prawdopodobnie kształt serca znany z tekstów kultury nie jest powiązany z biologią i anatomią człowieka. Jedna z tez głosi, że jego pojawienie się związane jest z tajemniczą rośliną o nazwie silphium. W starożytnych czasach przypisywano jej właściwości przyciągające miłosne uczucia. 

Czerwone serce jest szczególnie popularnym wyrazem miłości. Pojawia się w kontekście osób zakochanych. Jest silnie powiązane z walentynkami, czyli corocznym świętem przypadającym na 14 lutego.

Zobacz także: 

Czerwona róża symbol miłości 

Czerwona róża jest symbolem miłości, namiętności i pożądania. Według mitologii greckiej wraz z narodzinami bogini Afrodyty na świecie pojawił się ten piękny kwiat. Gdy bogini piękna, płodności i kwiatów zraniła się w nogę różanym kolcem, jej krew wsiąkła w płatki i nadała im tę intensywną barwę - tak powstała czerwona róża. 

Symbol czerwonej róży przekazuje gorące uczucia. Jest też wyrazem piękna i doskonałości. Z kolei biała róża również kojarzona jest z miłością. W takim przypadku sygnalizuje niewinną, czystą miłość oraz odnosi się do jej duchowego aspektu

Gołąb symbol miłości 

Symbolem miłości jest gołąb. Jest to związane z tym, że ptaki te dobierają się w pary na całe życie. Jest to zatem symbol wierności i trwałości uczuć. Szczególnie gołębie o białym kolorze są kojarzone z dobrymi odczuciami. Nawiązują do szczęścia w związku, dobrych relacji i czystych oraz szczerych intencji. 

Łabędź symbol miłości 

Łabędzie symbolizują prawdziwą miłość, która trwa przez całe życie. Niezwykle popularnym przedstawieniem jest para łabędzi, których szyje są do siebie zbliżone i tworzą znak serca. Jest to nawiązanie do uczuć romantycznych i odnalezienia bratniej duszy. Łabędzie są także symbolem harmonii i piękna. Pojawiają się w mitologii greckiej jako zwierzęta, które ciągnęły powóz bogini miłości Afrodyty.

Turkawka symbol miłości 

Symbolem miłości, oddania i więzi pomiędzy dwoma osobami jest turkawka. W przyrodzie ptaki te łączą się w stałe pary, dlatego też stały się symbolem wierności, niewinności i stałości uczuć. Turkawki są niezwykle opiekuńcze i łagodne, przez co często są wyrazem dobrych odczuć. Są także związane z przyjaźnią i rodziną. 

Zobacz także: 

Symbol wiecznej miłości

Do znanych i często wykorzystywanych symboli wiecznej miłości należą: 

Obrączki 

Są symbolem zawarcia związku małżeńskiego. Złote obrączki symbolizują trwałość relacji i niegasnące uczucia. Ich okrągła forma wskazuje na to, że miłość trwa wiecznie, nie ma początku ani końca. Są noszone przez męża i żonę na serdecznym palcu lewej dłoni. W starożytnym Rzymie obrączki były wykonane z żelaza. Noszono je na serdecznym palcu, ponieważ wierzono, że właśnie z tego miejsca poprowadzona jest żyła miłości vena amoris. Obrączki wskazywały na jedność i scalenie uczuć. 

Znak nieskończoności 

Symbol nieskończoności również jest traktowany jako wyraz wiecznej miłości. Oznacza stałość uczuć oraz ich intensywność. Znak nieskończoności to symbol, który bardzo często jest obecny w branży biżuteryjnej. Pojawia się w formie kolczyków, bransoletek oraz wisiorków. Może wskazywać na romantyczną relację, ale nie tylko. Jest to także symbol siostrzanej miłości i powiązany jest z uczuciem przyjaźni i oddaniem. Symbol nieskończoności przypomina cyfrę osiem w pozycji poziomej. Jest wyrazem relacji i dobrych uczuć jednej osoby wobec drugiej. 

Kupidyn

Aby wyrazić uczucie miłości, można posłużyć się symbolem Kupidyna. Jest to rzymski bóg miłości, który był synem bogini miłości Wenus i boga wojny Marsa. Współcześnie jest przedstawiany jako dziecięca postać ze skrzydłami, która trzyma w ręku łuk i strzały. 

Zobacz także: 

Symbol nieszczęśliwej miłości

Miłość ma wiele oblicz i nie zawsze jest związana ze szczęściem i spełnieniem. Wśród symboli nieszczęśliwej miłości znajduje się ciernista róża. Symbol miłości nieszczęśliwej jest zawarty przede wszystkim w kolcach. To one kojarzą się z przeciwnościami, cierpieniem oraz bolesnymi doświadczeniami. 

W symbolice roślin również nagietek oznacza niespełnioną miłość. Jest więc wyrazem nieodwzajemnionych uczuć i odrzucenia.  

Symbole miłości w różnych kulturach

Symbole miłości są powiązane z kulturą. Funkcjonowanie w jej obrębie pozwala na odczytanie ukrytych znaczeń. Mogą być zawarte w tekstach literackich i sztuce. Odwołują się także do historii i niejednokrotnie są skorelowane z dawnymi systemami wierzeń. Oto najciekawsze symbole miłości w różnych kulturach: 

Słowiański symbol miłości 

Jednym ze słowiańskich bóstw była Łada. Uznawana za boginię życia, piękna oraz miłości była czczona głównie podczas odprawianych obrzędów wiosennych. Krzyż Łady znany również jako Ładziniec jest traktowany jako słowiański symbol miłości i szczęścia rodzinnego. 

Celtycki symbol miłości 

Celtycki węzeł miłości jest uznawany za symbol głębokich uczuć oraz ich wiecznego trwania. Często jest wykorzystywany jako talizman miłości. Wówczas jego zadaniem jest przywołanie miłości i jej wzmocnienie. 

Źródła: polskieradio.pl, wikipedia.org, imperiumromanum.pl, akropolis.edu.pl, wilanow-palac.pl, informacjekulturalne.pl, Anna Walczak "O symbolu w kulturze i jego rozumieniu", greenharmony.pl