Co oznacza symbol turkawki?

Turkawka jest znana jako symbol przyjaźni i miłości. Jej wyjątkowy wygląd, charakterystyczne upierzenie i niewielki rozmiar sprawiły, że stała się tematem zainteresowania w sztuce i literaturze. Ptaki te żyją w stadach i często łączą się w stałe pary – dzięki temu stały się silnym symbolem wierności i wiecznej miłości. W niektórych kulturach są odzwierciedleniem małżeństwa i rodziny. Co jeszcze oznacza turkawka? Symbol tego ptaka jest wyjątkowy i świadczy o głębokich i szczerych uczuciach. 

Ten zwinny ptak o oryginalnym wyglądzie jest znany ze swojej towarzyskiej natury – nie boi się ludzi i chętnie towarzyszy im podczas spacerów w lasach i parkach. Z tego względu turkawki są często określane jako symbol powabu i wdzięku. Mają łagodne usposobienie, są aktywne i odznaczają się niezwykle kojącym śpiewem – dlatego też są synonimem elegancji, spokoju i piękna. Turkawki należą do ptaków z rodziny gołębiowatych, co naturalnie sprzyja skojarzeniom z łagodnością, pokojem i zgodnością. 

Zobacz także: 

Co oznaczają dwie turkawki?

Dwie turkawki są symbolem trwałości uczuć i niezwykłej więzi, która łączy dwie osoby. Jeżeli chcesz wyrazić to, co masz w sercu i pokazać, jak bardzo zależy ci na drugiej osobie – podaruj jej w prezencie symbol turkawki. Dwie takie same bransoletki, zawieszki lub dekoracyjne kartki z motywem turkawki są często wykorzystywanym pomysłem na prezent. Kiedy podarujesz jedną z nich bliskiej osobie, a drugą zachowasz dla siebie, pokażesz w ten sposób, ile znaczy dla ciebie ta relacja. Dwie turkawki są jednym z najpopularniejszych symboli przyjaźni. 

Turkawka: symbol miłości i przyjaźni. W jakich formach występuje?

Prezent dla osoby bliskiej sercu powinien być wyjątkowy i wyrażać intensywność uczuć, zaangażowanie oraz szacunek. Wszystko to odnaleźć można w turkawce. Symbol ptaka o przyjaznym usposobieniu i melodyjnym głosie jest niezwykle popularny i może objawiać się pod wieloma różnymi formami. Turkawki na prezent stanowią wyjątkowy sposób na to, aby zapewnić bliską osobę o oddaniu, trosce bądź miłości. Turkawka to symbol przyjaźni – jeden z najbardziej znanych, zaraz obok koniczyny i znaku nieskończoności.

Oto, kilka najpopularniejszych pomysłów na podarowanie upominku z motywem pięknego, dzikiego gołębia: 

Zobacz także:

  • zawieszki;
  • bransoletki; 
  • pierścionki;
  • ceramiczne i porcelanowe figurki;
  • ozdoby na choinkę; 
  • plakaty, obrazy lub kartki upominkowe. 

Turkawka to niewielkich rozmiarów dziki ptak, który słynie z pięknego upierzenia. Posiada piórka w odcieniu brązowo-szarym, jasne oczy i smukłe, czerwone nogi. Na wierzchu przybiera ciemniejszy kolor układający się w charakterystyczne wzory, zaś skrzydła pokryte są czarno-brunatnymi plamkami. Turkawka jest określana jako dziki gołąb o niezwykle pięknym wyglądzie. Z tego względu turkawki figurki okażą się być doskonałe na prezent – będą pięknie prezentowały się w domowej aranżacji i przypominał o trwałości uczuć.

Zobacz także: 

W okresie świąt Bożego Narodzenia idealnym pomysłem na upominek okażą się turkawki na choinkę. Ich połyskujące skrzydełka ozdobią świąteczne drzewko i wzbogacą jego symbolikę – upamiętnią przyjaźń, wyrażą miłość bądź zapewnią o wierności. Turkawki zawieszki, bransoletki bądź inne formy biżuteryjne są prezentem ponadczasowym. Można podarować je przyjaciółce lub ukochanemu. Ich znaczenie oddaje wszystko to, co chowasz w sercu. Turkawka jest symbolem jedności i nieskończoności uczuć. 

Turkawka: znaczenie w różnych kulturach i sztuce

Powszechnym i uniwersalnym znaczeniem turkawki jest przyjaźń i miłość. Symbolika turkawki rozszerza się, kiedy spojrzymy na nią z perspektywy różnych krajów i kultur. Oto, co jeszcze może oznaczać turkawka: 

  • W Polsce turkawka jest zwiastunem wiosny, która na dobre zagościła w kraju. Ptak ten pojawia się na polskich terenach dopiero w okolicy kwietnia i maja. 
  • W Anglii jest to symbol zgodnego i trwałego małżeństwa
  • W poezji i utworach literackich turkawka kojarzona jest z zaufaniem, troską, niewinnością i wiernością
  • William Szekspir często wykorzystywał motyw turkawki w swoich dziełach, m.in. w Królu Henryku VI. 
  • W kulturze chińskiej turkawka to symbol lojalności i miłości małżeńskiej.