Co oznacza symbol lunula?

Lunula to symbol wywodzący się z odległych czasów, który symbolizował kobiecość oraz płodność. Nawiązywał także do cyklu menstruacyjnego, macierzyństwa, zmysłowości oraz był odzwierciedleniem żeńskiej energii. W dawnych czasach Srebrny Glob był przypisany kobiecym cechom. Był również odbiciem życiodajnej mocy i miał wpływ na zjawiska przyrodnicze, zachowania zwierząt oraz życie ludzi. W jego poszczególnych fazach przeprowadzano magiczne rytuały, wysiewano nasiona i wykonywano prace w polu i ogrodzie, ponieważ wierzono w to, że Luna okaże swoją dobroć i zapewni obfitość, urodzaj i pomnożenie plonów. 

Lunula to odwrócony półksiężyc z rogami skierowanymi w dół. Jest to odbicie jednej z księżycowych faz. Nasi przodkowie szybko dostrzegli, że przemiany zachodzące na Ziemi są powiązane z wędrówką Księżyca po niebie. Kobiecy cykl menstruacyjny, nazywany miesiączką, ma swoje konotacje z księżycową energią. Ziemski satelita dawniej pełnił funkcję określnika czasu i był sposobem na zmierzenie jego upływu. Od nowiu aż do pełni upływał miesiąc, stąd też dawne ludy ochrzciły Księżyc właśnie mianem Miesiąca. 

Zobacz także: 

Półksiężyc lunuli symbolizuje także połowę cyklu menstruacyjnego – jest to jednocześnie moment, kiedy wzrasta kobieca płodność. W niektórych interpretacjach lunula ma przypominać swym kształtem kobiece narządy rodne. 

Skąd pochodzi lunula?

Trudno ustalić dokładne pochodzenie lunuli. Symbol odwróconego półksiężyca jest znanym elementem słowiańskiej biżuterii. Na polskich ziemiach znalezione zawieszki z półksiężycem pochodzą jeszcze z IX wieku. Nie tylko kobiety z tego kręgu kulturowego nosiły lunulę. Znaczenie jej magicznych mocy odkryła także ludność germańska i pochodzący z półwyspu skandynawskiego Wikingowie. Księżyc lunula był też znany w starożytnym Rzymie. Świadczy to o tym, że jego magiczna moc i bogata symbolika rozprzestrzeniała się na różne obszary geograficzne. 

Dawne zawieszki z lunulą były wykonywane ze srebra bądź metalu. Kolor użytego kruszcu miał nawiązywać do księżycowej poświaty. Lunula jako amulety była wykonywana techniką odlewu. Jej kształt odwróconego Księżyca mógł być też wycinany z blachy. 

Zobacz także:

Zobacz także: 

Jakie funkcje pełni lunula?

Lunula to odwrócony półksiężyc i element dawnej biżuterii. Noszony przez kobiety miał spełniać nie tylko funkcje dekoracyjne. Lunula była traktowana jako talizman. Oto, co oznaczał dla jego posiadaczek: 

 • pełnił funkcje ochrony przed złymi mocami; 
 • wspierał płodność; 
 • rozświetlał mroki duszy; 
 • wzmacniał kobiecą moc; 
 • umacniał intuicję;
 • dodawał odwagi; 
 • strzegł przed klątwą złego oka. 

Zobacz także: 

Co oznacza odwrócony Księżyc? Słowiańska lunula współcześnie

Symbole magiczne i ich znaczenie nadal są ważną częścią współczesności. Symbol Księżyca przypomina o starożytnym kulcie, w którym cześć oddawana była siłom przyrody. W astrologii odnosi się do sfery emocji i tego, co intuicyjne i tajemnicze. Luna nadal fascynuje i przyciąga uwagę. Jest źródłem inspiracji dla artystów i obiektem badawczym naukowców. Odwrócony półksiężyc – znak kobiecej siły, cielesności i płodności, do dziś jest wykorzystywany w przemyśle biżuteryjnym. Pochodzący od czasów starożytnych, nie stracił na popularności. Najczęściej występuje jako: 

 • Lunula naszyjnik;  
 • Lunula zawieszka; 
 • Kolczyki lunula;
 • Lunula bransoletka.