Życiorys Januarego z Benewentu

January urodził się około 270 roku. Z kanonu synodu w Sardyce dowiadujemy się, że był biskupem Neapolu albo Benewentu. Święty żył za czasów prześladowania cesarza Dioklecjana. Kiedy jeden z jego diakonów (Sozjusz) został uwięziony, biskup wraz z innymi diakonami wyruszyli pocieszyć aresztowanego. Pasterz czuł ogromną potrzebę wspierania podległych mu duchownych. Ten wyraz chrześcijańskiej odwagi spotkał się z rozgoryczeniem cesarza i nakazem pozbawienia wolności wyznawców Jezusa Chrystusa.

Zatrzymani otrzymali szansę, aby ocalić swoje życie. Duchownym nakazano złożyć ofiarę pogańskim bożkom. Gdy chrześcijanie zaprotestowali, usłyszeli karę śmierci. Rozkazem namiestnika Drakoncjusza święty January i diakoni zostali rzuceni niedźwiedziom na pożarcie w amfiteatrze.

Przeciwko okrutnej karze śmierci zaprotestowali: św. Prokul, św. Eutyches, św. Akucjusz, za co również zostali skazani na śmierć, ale przez ścięcie.

Kogo i czego patronem jest św. January?

Św. January został uznany za patrona Neapolu. Biskup czuwa nad złotnikami, a także dawcami krwi.  Święty niejednokrotnie był wzywany przez wiernych podczas zagrożenia wulkanicznego. 

Jak i kiedy zginął święty January?

Tradycja Kościoła podaje, że św. January zmarł 19 września 305 roku w mieście Benewent. Nie wiadomo jednak, jak dokładnie przebiegał wyrok śmierci. Według legendy niedźwiedzie w amfiteatrze nie rzuciły się, aby pożreć biskupa, dlatego ostatecznie męczennik otrzymał wyrok przez ścięcie mieczem.

Inna legenda głosi, że poskutkowały protesty obywateli rzymskich przeciwko karze śmierci poprzez rzucenie chrześcijan na pożarcie dzikim zwierzętom. Święty January został natychmiast skazany na publiczne ścięcie. Tego samego dnia zginęli: św. January, św. Festus, św. Dezyderiusz, Sozjusz, św. Prokul, św. Eutyches i św. Akucjusz.

Zobacz także:

Dzień i cud świętego Januarego

Wspomnienie liturgiczne św. Januarego odprawiane jest 4 maja w Kościele prawosławnym i 19 września w Kościele katolickim. W Neapolu szczególne święto religijne obchodzone jest w dzień śmierci męczeńskiej biskupa (19 września) o nazwie „Cud Świętego Januarego” lub „Cud krwi św. Januarego”.

Co roku dochodzi do cudu niepotwierdzonego oficjalnie przez Kościół. Skrzepnięta krew w ampułkach zmienia swoją postać na płynną. Papież Benedykt XIV opisał relikwie słowami:

Istnieje w Neapolu krew, która nie może doczekać się zmartwychwstania.

Modlitwa do św. Januarego

Boże, który nas pocieszasz doroczną uroczystością świętych Męczenników Twoich, Januarego i towarzyszy jego, spraw miłościwie, abyśmy uciekając się do ich pośrednictwa, przykładem cnót ich do wiernej Tobie służby się pobudzili. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, który króluje w Niebie i na ziemi. Amen.

Sprawdź też:

Relikwie Januarego z Benewentu

Prawdopodobnie po wykonaniu wyroku śmierci na Januarym, ciało męczennika krwawiło. Pewna kobieta przekonana o świętości biskupa, umieściła krople krwi do flakoników. Relikwie świętego wędrowały przez różne miejsca:

  • katakumby neapolitańskie w pobliżu Puteoli,
  • grobowiec znanego obywatela Włoch,
  • kościół Matki Bożej Jerozolimskiej w Benewencie,
  • Monte Vergine – ołtarz główny,

zanim od 1497 roku spoczęły w katedrze w Neapolu.

Ikonografia chrześcijańska – święty January

W ikonografii chrześcijańskiej św. January przedstawiany jest dwojako. Jako zwierzchnik Kościoła święty prezentuje się w stroju biskupim z paliuszem lub w tunice i płaszczu. Nierzadko duchowny trzyma w ręku pastorał albo Ewangelię. Artyści ukazują również św. Januarego jako męczennika w trakcie ścięcia głowy mieczem.

Ponadto do głównych atrybutów biskupa Benewentu można zaliczyć:

  • koronę,
  • ampułki z krwią,
  • uległe lwy,
  • gałązkę palmową,
  • krzyż biskupi trzymany przez anioła,
  • miecz – narzędzie śmierci męczeńskiej.

Przeczytaj także: