Kim była święta Maria Małgorzata Alacoque?

Małgorzata znana jako „święta od Serca Jezusowego" urodziła się 22 lipca 1647 roku w mieście Verosvres (Francja). Dziewczynka była córką Klaudiusza – szanowanego sędziego królewskiego. Małgorzata już w wieku 4 lat złożyła śluby dozgonnej czystości. W wieku 8 lat, po śmierci swojego ojca, dołączyła do kolegium w Charolles prowadzonego przez siostry zakonne. Jednak z powodu ciężkiej choroby została zmuszona do porzucenia nauki i do powrotu w rodzinne strony.

Małgorzata trafiła pod opiekę surowych krewnych, którym musiała służyć, opiekując się np. domem. Po 4 latach choroba dziewczynki ustała i chrześcijanka zapragnęła wstąpić do zakonu. To nie spodobało się jej opiekunom, dlatego dopiero w wieku 24 lat została zakonnicą. W otoczeniu Sióstr Nawiedzenia w Paray-le-Monial nareszcie poczuła spełnienie.  

Małgorzata jako wizytka dwukrotnie obejmowała urząd asystentki przełożonej, a także została ogłoszona mistrzynią nowicjuszek. Jednak nie to stanowiło o jej wyjątkowości. Zakonnica okazała się mistyczką już od pierwszych dni wstąpienia do zakonu. Małgorzata doświadczała osobistych spotkań z Jezusem Chrystusem, w których Syn Boży niejednokrotnie ukazywał jej swoje serce nie tylko kochające, ale również spragnione miłości ludzi.

Z zapisanych przez Małgorzatę objawień można dowiedzieć się, że Jezus wziął jej serce, aby włożyć do swojego, a potem oddać wypełnione płomieniem miłości. Chrystus powiedział również:

Moje Boskie Serce tak płonie miłością ku ludziom, że nie może dłużej utrzymać tych płomieni gorejących zamkniętych w moim łonie. Ono pragnie rozlać je za twoim pośrednictwem i wzbogacić ludzi swymi Bożymi skarbami. W nim znajdą wszystko czegokolwiek będzie im potrzeba dla ratowania swych dusz z przepaści zguby — Autobiografii św. Małgorzaty Marii Alacoque.

Mistycyzm Małgorzaty i objawienia Jezusa Chrystusa

Tradycja Kościoła głosi, że św. Małgorzata Maria Alacoque doświadczała objawień Jezusa Chrystusa przez ponad 18 miesięcy od 21 grudnia 1674 roku. Najczęściej widzenia miały miejsce, podczas gdy zakonnica adorowała Najświętszy Sakrament lub przyjmowała Komunię świętą. Siostry zakonne nie od razu uwierzyły w mistycyzm Małgorzaty.

Jezus Chrystus podczas spotkań opowiadał świętej o swoim miłosierdziu i o 12 darach, których doświadczą zwracający się do jego serca (np. zgoda i spokój w rodzinie, pocieszenie w utrapieniach, błogosławieństwo w zamiarach, potrzebne łaski, żar gorliwości). Ponadto Zbawiciel prosił, aby wizytka:

Zobacz także:

  • oznajmiła ludziom, że Jezus bardzo ich kocha;
  • nawoływała wiernych do czci Chrystusa;
  • często przyjmowała Komunię świętą, a przede wszystkim w pierwsze piątki miesiąca;
  • zainicjowała nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca;
  • uczestniczyła duchowo w nocy z czwartku na pierwszy piątek miesiąca między godziną 23 a 24 w konaniu Jezusa w Ogrójcu.

Nagle uczułam, jak ogarnia mnie głębokie skupienie i równocześnie ukazało mi się Serce mojego umiłowanego Jezusa bardziej jaśniejące niż słońce. Znajdowało się ono wśród płomieni swej przeczystej miłości otoczone Serafinami” (…) Aniołowie ci śpiewali: „Miłość triumfuje, Miłość się raduje, Miłość Najświętszego Serca radością nas napełnia — Autobiografii św. Małgorzaty Marii Alacoque.

Kogo i czego patronką jest św. Małgorzata Alacoque?

Św. Małgorzata Maria Alacoque uważana jest za patronkę wszystkich osób potrzebujących, wypraszających za jej wstawiennictwem łaski od Serca Jezusowego. Mistyczka czuwa nad wizytkami i zgromadzeniem kontemplacyjnym Nawiedzenia NMP.

Ponadto święta Małgorzata Alacoque to również patronka:

  • matek,
  • niewidomych,
  • chorych na serce,
  • Straży Honorowej NSPJ.

Jak i kiedy zmarła Małgorzata Maria Alacoque?

Małgorzata już jako dziewczynka zachorowała na nieznaną i nieuleczalną chorobę. Zły stan zdrowia sprawił, że musiała zrezygnować z wielu życiowych planów np. nauka w zakonnym kolegium Charolles. Święta przeczuwała bliską śmierć i z dnia na dzień czuła się coraz słabsza. Ostatnim tchem powiedziała:

Dzięki Bogu – wyszeptała – że się już zabezpieczyłam, przypuszczałam, że mnie nie uznają za zbyt chorą. Dzięki Bożej dobroci przyjęłam w ostatniej Komunii św. Zbawcę mojego jako Wiatyk… O, goreję, goreję wewnętrznie. Ach, żeby to pochodziło z miłości ku Bogu. Alem nigdy nie kochała doskonale Boga mojego. Siostry proście Go za mnie o przebaczenie i kochajcie Go z całego serca waszego, aby Mu wynagrodzić za wszystkie przeze mnie zmarnowane chwile. Kochać Boga, o cóż to za szczęście! O miłujcie Go, miłujcie! — Wydawnictwo Vox Domini.

Przed śmiercią św. Małgorzata Maria Alacoque odmówiła wspólnie ze siostrami zakonnymi litanię do Boskiego Serca Jezusa i do Matki Bożej, a także przyjęła sakrament namaszczenia.

Wizytka zmarła 17 października 1690 roku w klasztorze w miejscowości Paray-le-Monial. Wieść o śmierci „świętej od Serca Jezusowego” szybko rozeszła się po okolicy i w dniu jej pogrzebu (18 października) na ceremonię przybyło tysiące wiernych oraz duchownych. Małgorzata Alacoque zmarła w wieku 43 lat.

Przeczytaj również:

Dokonania siostry Małgorzaty Marii Alacoque

W dniu śmierci wizytki tłumy wiernych krzyczały „umarła święta!”. Jednak oficjalnie Małgorzata Maria Alacoque została beatyfikowana 18 września 1864 roku przez Piusa IX, a kanonizowana 56 lat później (13 maja 1920 rok) z rąk papieża Benedykta XV.

Świętą Małgorzatę Alacoque ogłoszono apostołką nabożeństwa ku czci Boskiego Serca. To ona zapoczątkowała w Kościele katolickim kult do Najświętszego Serca Pana Jezusa, który został oficjalnie uznane w 1765 roku przez papieża Klemensa XIII, a także tradycję dziewięciu pierwszych piątków miesiąca. Jezus w swoich objawieniach i obietnicach zaznaczył:

Przystępującym przez 9 z rzędu pierwszych piątków miesiąca do Komunii Świętej dam łaskę pokuty ostatecznej, że nie umrą w stanie niełaski ani bez sakramentów świętych, a to Serce Moje stanie się dla nich ucieczką w godzinę śmierci.

Z inicjatywy świętej od 1686 roku obchodzona jest uroczystość do Najświętszego Serca Jezusa przypadająca na piątek po drugiej niedzieli od uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Dzień św. Małgorzaty w Polsce

Do 1969 roku dzień św. Małgorzaty Marii Alacoque przypadał na 17 października. Gdy jednak w tym samym czasie wyznaczono wspomnienie liturgiczne św. Ignacego Antiocheńskiego w Kościele katolickim, wspomnienie świętej od Serca Jezusowego przeniesiono – w zależności od parafii – na 14 lub 16 października.

Krótka modlitwa do św. Małgorzaty Marii Alacoque

Panie, daj nam ducha, którym obdarzyłeś św. Małgorzatę Marię. Pomóż nam poznać miłość Chrystusa, która przewyższa miarę ludzkiego rozumu i napełnij nas swoją obecnością. Amen.

Modlitwa do św. Małgorzaty Marii Alacoque za grzeszników

Jezu, niech Twoje Serce będzie dla mnie siłą w walce, podporą w słabości, światłem i przewodnikiem w ciemności, uzupełnieniem w moich brakach, uświęceniem moich intencji i działań.  O Serce Jezusa, zniszcz we mnie wszystko to, co pochodzi ode mnie i umieść na tym miejscu to, co jest Twoje. Przemień mnie w siebie.  Pragnę żyć tylko przez Ciebie i dla Ciebie.  Bądź więc moim życiem, moją miłością. Bądź dla mnie wszystkim.

Relikwie Małgorzaty z Verosvres

Ciało świętej z Verosvres znajduje się w kościele sióstr wizytek w Paray-le Monial, czyli w miejscu, gdzie Pan Jezus objawił zakonnicy swoje serce. Trumna francuskiej mistyczki wykonana jest ze szkła i spoczywa w kaplicy św. Małgorzaty Marii Alacoque.

Szczątki świętej można odnaleźć również w Polsce np. w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tomaszowie Lubelskim.  Relikwie Małgorzaty Alacoque nawiedzają kościoły katolickie na całym świecie, nieustannie przypominając o czci do Boskiego Serca Jezusa Chrystusa.

Ikonografia chrześcijańska – św. Małgorzata Maria Alacoque

W ikonografii chrześcijańskiej święta Małgorzata Maria Alacoque przedstawiana jest w czarnym habicie zakonnicy ze zgromadzenia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Mistyczka najczęściej trzyma w rękach niewielki obraz z przebitym sercem Jezusowym albo odmawia modlitwę.


fot. Święta od Serca Jezusowego/ AdobeStock, zatletic

Artyści często przestawiają wizytkę w towarzystwie Jezusa Chrystusa podczas błogosławieństwa. Wyróżniającym elementem każdej ikonografii z wizerunkiem świętej jest tryskające światłem serce należące do Syna Boga

Sprawdź też: