Życiorys świętego Tarsycjusza

Nie tak wiele wiadomo o świętym Tarsycjuszu. Młodzieniec urodził się w III wieku po Jezusie Chrystusie, miał około 10 lat i zbliżył się do Boga jako akolita Kościoła Rzymskiego. W obecnych czasach jednakową funkcję pełnią ministranci. Tarsycjusz należał do otoczenia papieża Stefana I.

Młodzieniec znany jest jako męczennik Eucharystii, ponieważ potajemnie roznosił Komunię Świętą do zamkniętych w więzieniu chrześcijan, wyznawców Jezusa Chrystusa, męczenników za wiarę. Każdy, kto podejmował próby dostarczenia sakramentu, narażał swoje życie.

Pewnego dnia na placu rzymskim bawiły się dzieci, które zachęcały Tarsycjusza do wspólnej zabawy. Chrześcijanin nie dołączył do pogan i zaczął uciekać przed siebie, co pobudziło grupę rówieśników. Odważny Tarsycjusz najpierw ukrył, a następnie bronił przy piersi Najświętszy Sakrament, za co został pobity i kamieniowany.

Dopiero po dłuższym czasie młodych katów zauważył i przegonił żołnierz wyznania chrześcijańskiego. Wojskowy zaniósł Tarsycjusza do domu, niestety było już za późno. Chłopiec zmarł śmiercią męczeńską około 250 roku (za panowania cesarza Decjusza w Rzymie). Umarł na skutek ran odniesionych w obronie Eucharystii.

Kogo i czego patronem jest św. Tarsycjusz?

Święty Tarsycjusz czuwa nad ministrantami i całą służbą liturgiczną. Akolita został uznany za patrona włoskiej Akcji Katolickiej. Ponadto św. Tarsycjusz to również patron Pierwszej Komunii Świętej, dlatego znany jest nawet najmłodszym chrześcijanom.

We Włoszech męczennikowi przypisuje się troskę za kółka eucharystyczne.

Zobacz także:

Dzień św. Tarsycjusza w Polsce

Wspomnienie liturgiczne św. Tarsycjusza odprawiane jest 15 sierpnia w Kościele katolickim. W tym dniu bardzo często kandydaci do służby liturgicznej otrzymują swoje komże (szaty używane przez ministrantów). W niektórych miejscach w Polsce Dzień św. Tarsycjusza został przeniesiony na 21 listopada ze względu na Uroczystość Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia).

Krótka Modlitwa do św. Tarsycjusz

Święty Tarsycjuszu, Patronie i wzorze nasz, Ty niosłeś Jezusa na sercu i w sercu jako największy swój skarb. Cześć i miłość Jezusa promieniowały z Twego oblicza i dla Niego oddałeś radośnie swe młode życie. I my zawsze chcemy nosić Jezusa w swym sercu, chcemy ze skupieniem, z czcią i miłością chodzić wokół Jego ołtarza. Chcemy nieść Jezusa do domu, do szkoły i wszędzie przez dobry przykład. Pomóż nam i spraw, abyśmy całym życiem tylko Jemu służyli i do Niego należeli teraz i na wieki. Amen.

Relikwie akolita Tarsycjusza

Ciało małego świętego zostało pochowane na cmentarzu św. Kaliksta. W tym samym miejscu spoczął św. Stefan I. W 1675 roku relikwie przeniesiono do bazyliki św. Dominika (Neapol). Obecnie do relikwiarza św. Tarsycjusza można pomodlić się również w Rzymie przy via Appia Antica i w Bazylice św. Wawrzyńca. 

Zobacz też:

Ikonografia chrześcijańska – św. Tarsycjusz

W ikonografii chrześcijańskiej św. Tarsycjusz przedstawiany jest jako około dziesięcioletni chłopiec, który chroni na piersi Najświętszy Sakrament. Nierzadko święty trzyma w ręku palmę męczeńską lub krzyż.


fot. Święty męczennik Tarsycjusz / AdobeStock, zatletic