Strajk nauczycieli 2019

W związku ze zbliżającym się rozpoczęciem roku szkolnego, rodzice zastanawiają się, czy z dniem 1 września zostanie wznowiony strajk nauczycieli.

W tej sprawie wypowiedział się szef Związku Nauczycielstwa Polskiego - Sławomir Broniarz.

W rozmowie z Radiem Tok FM Broniarz powiedział, że jest gorącym zwolennikiem "radykalnej akcji strajkowej" - Środowisko nauczycielskie, mimo ogromnych strat i wyrzeczeń, jakie ponieśliśmy w kwietniu, nie ma innego wyjścia. Musi być też świadomość środowiska.

Sławomir Broniarz dodał, że związek nie zgadza się na warunki, jakie zaproponował rząd: "Nie zgadzamy się na to, co zostało nam zaproponowane. Uważam, że szkoła powinna się zmieniać na lepsze."

Strajk nauczycieli 2019: ten sondaż wszystko pokaże

Jak zapowiada Sławomir Broniarz między 1 a 15 września Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadzi sondaż, w którym nauczyciele zdecydują, czy chcą protestu. Nauczyciele będą mogli dodatkowo wypowiedzieć się, w jakiej formie ma on się odbyć.

Dziś nauczyciele mówią "chcemy protestować, zamierzamy protestować, ale jednocześnie chcemy pokazać rodzicom, że to nie jest walka z dzieckiem, że my nie chcemy tylko walczyć o swoje". Stąd pytanie o różne formy protestu - mówił Broniarz Tok FM

Sławomir Broniarz dodał, że "każda forma protestu, która uzyska jak największy poziom akceptacji w sondażu, będzie proponowana, jako ta, która powinna zafunkcjonować w obecnym stanie rzeczy".

Sławomir Broniarz: "nie godzimy się na to, co dzieje się w edukacji"

Szef ZNP podkreślił, że nauczycieli nie zadowala podwyżka zaproponowana przez rząd. Mowa o kwocie 200-300 zł, jaką mają dostać od 1 września. "W dalszym ciągu chcemy pokazywać, że nie godzimy się na to, co się dzieje w edukacji. Nie akceptujemy tych zmian. Podwyżka nikogo nie zadowala, nie rozwiązuje problemów nauczycielskich. Nikt nie chce pracować w dużym mieście za pieniądze, które nie pozwolą mu nawet wynająć mieszkania" - dodaje Broniarz

Najnowszy sondaż "Rzeczpospolitej" pokazał, że Polacy nie chcą strajku nauczycieli. Ponad 60% badanych uważa, że nauczyciele nie powinni wznawiać strajku, 26% jest zdecydowanie przeciwko protestowi. Ich zdaniem nauczyciele wiosną dostali wystarczające podwyżki. Z kolei 34% Polaków uważa, że nauczyciele dalej powinni negocjować z rządem.

Wszystko wskazuje na to, że pierwsze dwa tygodnie września dadzą nam odpowiedź w sprawie strajku nauczycieli. Tymczasem rodzice mogą spokojnie szykować swoim dzieciom wyprawkę do szkoły

 

Źródło: Radio Tok FM, Rzeczpospolita