Czy dzieci będą odrabiać strajk nauczycieli?

To już kolejny dzień strajku nauczycieli i nie zanosi się na to, żeby rząd szybko spełnił oczekiwania strajkujących. Chociaż strajk nauczycieli jest utrudnieniem dla rodziców, którzy na ten czas muszą zapewnić opiekę swoim dzieciom, to z każdej strony płyną słowa wsparcia w kierunku pedagogów. 

W mediach społecznościowych powstało wiele akcji społecznych popierających nauczycieli. Akcje te solidarnie wspierają osoby publiczne: Anja Rubik, Maja Ostaszewska, Magdalena Boczarska, Maciej Stuhr, Dawid Podsiadło, Karolina Korwin-Piotrowska, Olga Tokarczuk. Głosów wsparcia wciąż przybywa.

Niestety do tej pory takiego poparcia nauczyciele nie otrzymali od Agaty Dudy, która zanim została Pierwszą Damą była nauczycielką języka niemieckiego w krakowskim liceum. Nauczyciele są rozgoryczeni taką postawą Agaty Dudy i napisali nawet do niej otwarty list, w którym wprost wyrazili, co czują: "Czujemy wstyd i upokorzenie będąc zmuszonymi do tłumaczenia się, w jaki sposób traktujesz całe środowisko nauczycielskie. Zwracamy się do ciebie pragnąc wyrazić swój żal, rozczarowanie i narastający gniew."

W związku ze strajkiem nauczycieli rodzice zastanawiają się, czy przypadkiem ich dzieci nie będą musiały odrabiać dni strajku w weekendy, czy wakacje. 

"Dziennik Zachodni" na swoim profilu na Facebooku postanowił zapytać Internautów, co myślą na temat odrabiania strajku nauczycieli. Odzew czytelników był ogromny. Oto niektóre komentarze:

"Oczywiście, że nie. Służba zdrowia jak strajkuje to nie odchodzi od łóżek pacjentów. Nie dzwonią, że rodzina ma przyjść i zabrać sobie chorego do domu, bo oni strajkują",

"NIE! Ponieważ dzieci nie mają wpływu na swoją przymusową nieobecność w szkole",

" Ja wyjeżdżam z początkiem lipca. Ludzie mają już zabukowane wyjazdy, loty. Odda ktoś za to kasę?".

Jak widać pomysł odrabiania przez dzieci dni strajkowych zdecydowanie nie spodobał się rodzicom, którzy mają nadzieję, że do tego nie dojdzie.

Czy dzieci będą odrabiać strajk nauczycieli? Kuratorium odpowiada

Głos w tej sprawie postanowiła zabrać Anna Kij, dyrektor Wydziału Jakości Edukacji w Kuratorium Oświaty w Katowicach. W rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" powiedziała:

Termin zakończenia roku szkolnego jest uregulowany przez rozporządzenie ministra edukacji narodowej o organizacji roku szkolnego. Przesunięcie tego terminu jest możliwe jedynie w trybie zmiany tego rozporządzenia - mówi Anna Kij.

To oznacza, że wszystko zależy od minister edukacji Anny Zalewskiej, która może przesunąć termin zakończenia roku szkolnego. Anna Kij dodała, że kiedy strajk się zakończy, to dyrektorzy szkół "dokonają analizy poziomu realizacji podstawy programowej i podejmą odpowiednie działania".

A Wy co myślicie o pomyśle odrabiania dni wolnych z powodu strajku w weekendy czy wakacje?