Wyprawka szkolna 2019: ile kosztuje?

Chociaż część rodzin korzysta jeszcze z wakacyjnego wypoczynku, to sierpień jest miesiącem, kiedy nie sposób nie myśleć o zakupach związanych z wyprawkę szkolną. Sklepowe półki pękają od rzeczy potrzebnych, żeby skompletować wyprawkę, która jest naprawdę sporym wydatkiem dla rodziców.

Z najnowszego raportu przygotowanego przez firmę Deloitte wynika, że przeciętna polska rodzina przeznaczy na wyprawkę szkolną średnio 1 718 zł. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem będzie to wydatek około 1 388 zł, z dwojgiem 1 898 zł (949 zł na każde dziecko), a z trojgiem 2 742 zł (po 849 zł). 

Ponad połowa rodziców (51 %) zamierza przeznaczyć na wyprawkę szkolną tyle samo pieniędzy, co w ubiegłym roku. W przypadku jednej trzeciej będzie to więcej, a 18 % zamierza wydać mniej niż przed rokiem.

Wyprawka szkolna 2019: na co wydajemy najwięcej?

Kompletując wyprawkę szkolną najwięcej wydajemy na artykuły takie jak: zeszyty, bloki, długopisy i ołówki (tak deklaruje 90% ankietowanych). W następnej kolejności są ubrania i buty (86 %), dalej podręczniki i książki (80 %). Niewiele mniej, bo 79% Polaków zamierza kupić dzieciom nowe tornistry i plecaki, a 42 % mundurek. Znacznie rzadziej będziemy inwestować w urządzenia komputerowe (skanery czy drukarki – 18 %), tablety (16 %) czy subskrypcje cyfrowe (15 %).

Jak wynika z badania za zakup wyprawek szkolnych odpowiedzialne są głównie kobiety. "I to do nich sieci handlowe powinny kierować swoją ofertę. Dotyczy to przede wszystkim ubrań i obuwia, ale też plecaków i tornistrów. Jedyną kategorią, w którą bardziej angażują się mężczyźni są pakiety danych do urządzeń cyfrowych, w tym abonamenty sieci komórkowych bądź dostęp do Internetu" – mówi Patrycja Venulet, dyrektor w dziale strategii Deloitte. 

Dwie trzecie badanych deklaruje, że podczas zakupów związanych z wyprawką szkolną będą towarzyszyć im dzieci, co pokazuje jak ważną grupą konsumentów w tym przypadku są najmłodsi.

Wyprawka szkolna 2019: "Polacy są łowcami okazji"

Okazuje się, że Polacy mocno angażują się przygotowując wyprawkę szkolną. "Aby znaleźć odpowiednie artykuły szkolne i ubrania, odwiedzimy średnio cztery sklepy stacjonarne i trzy internetowe. W tych pierwszych spędzimy średnio 7,4 godzin, a w drugich 4,4 godzin" – piszą autorzy raportu.

"Potwierdzają się informacje z innych naszych badań, że Polacy są łowcami okazji. Najczęściej wskazywanym czynnikiem (78 %), który skłoni nas do zrobienia zakupów w konkretnym miejscu są najniższe ceny. Aż trzy czwarte ankietowanych w poszukiwaniu najlepszych cen zamierza zrobić zakupy w kilku różnych miejscach" – mówi Jan Kisielewski, dyrektor w dziale strategii Deloitte.

Rodzice robiąc zakupy szkolne mają w planach odwiedzać księgarnie, dyskonty, sieciówki odzieżowe i hipermarkety (to deklaracja ponad połowy rodziców). Największą część budżetu zamierzamy zostawić w hipermarketach (16 %), sieciówkach odzieżowych (14 %) i dyskontach (11 %).

Około połowa ankietowanych planuje wydać na wyprawkę szkolną dla dzieci tyle samo, co w 2018 roku. Jedna trzecia zamierza jednak zwiększyć wydatki na ten cel. Główne powody wyższych wydatków Polacy upatrują we wzroście cen i rosnących potrzebach dzieci. Z kolei w grupie, która planuje wydać mniej (takich rodziców jest 17 %), jako główne powody niższych budżetów szkolnych wymieniane są malejące potrzeby dzieci.

Czy rodzice skorzystają z programu "wyprawka 300 plus"?

Wielu rodziców zamierza skorzystać z rządowego programu na wyprawkę dla ucznia "Dobry Start". Podobnie jak w ubiegłym roku rodzice, którzy złożyli wniosek dostaną 300 złotych na wyprawkę szkolną dla dziecka. Dziewięciu na dziesięciu badanych zamierza wnioskować o pieniądze z rządowego programu. Z kolei 94 %  rodziców deklaruje, że pomoc przeznaczy właśnie na zakup artykułów szkolnych.

Wnioski o 300 plus na wyprawkę dla ucznia na rok szkolny 2019/2020 można składać już od lipca drogą elektroniczną, natomiast od sierpnia w formie tradycyjnej, czyli papierowej.

Wypłaty 300 plus na wyprawkę dla dziecka najszybciej można spodziewać się już we wrześniu (a nawet jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego), pod warunkiem, że złożymy wniosek w lipcu lub w sierpniu. W przypadku wniosków złożonych w późniejszym terminie, pieniądze będą wypłacone do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku. Dlatego jeśli zależy nam na szybkim otrzymaniu pieniędzy z programu wyprawka 300 plus, lepiej nie zwlekać ze złożeniem wniosku, zwłaszcza, że jak zapowiadają urzędnicy procedura będzie naprawdę szybka.

Od tego roku rząd rozszerzył program wyprawka 300 plus dla dorosłych, czyli uczniów szkół dla dorosłych, a także szkół policealnych.