Sól Epsom: skąd wzięła się w kosmetyce?

Sól Epsom, inaczej nazywana gorzką, lub angielską, zarówno w medycynie jak i kosmetyce jest stosowana od wieków. Dosłownie, bo jej kryształ odkryty został już w XVII wieku. Sól ta jest związkiem chemicznym o nazwie siarczan magnezu, wyglądem przypomina naszą tradycyjną sól kuchenną i w lecznictwie stosowana jest głównie jako dodatek do kąpieli. Dzięki zawartości siarki, miedzi i magnezu, ciepłe kąpiele solankowe przynoszą ulgę w artretyzmie, chorobach zwyrodnieniowych stawów, a także mają działanie odprężające. Sól Epsom znajdziemy też w popularnych ostatnio kapsułach floatingowych, inaczej deprywacyjnych, które służą do głębokiej relaksacji, poprzez odcięcie od bodźców zewnętrznych. 

Sól Epsom na łupież

Sól gorzka znalazła również zastosowanie w kosmetyce - nie tylko w pielęgnacji problematycznej skóry, ale również włosów. Dzięki właściwościom antybakteryjnym, antyseptycznym i wyciszającym stany zapalne, doskonale nadaje się jako kuracja pomocnicza przy leczeniu łupieżu. Odświeża skórę głowy, usuwa nadbudowane pozostałości produktów do stylizacji, nie podrażniając przy tym skóry głowy. 

Sól Epsom na przetłuszczanie się włosów 

Dowiedziono, że sól Epsom wpływa na pracę gruczołów łojowych - reguluje wydzielanie sebum. Nadmierna ilość łoju wydzielanego przez gruczoły znajdujące się w skórze głowy, powoduje przetłuszczanie się włosów, które jest nie tylko defektem estetycznym, ale również może źle wpływać na stan skalpu. Martwy naskórek, sebum i pot to idealne środowisko życia dla grzybów, bakterii i innych mikroorganizmów, które powodują łupież, swędzenie, a nawet wypadanie włosów. 

Jak stosować sól Epsom?

Sól Epsom najlepiej łączyć z ulubionymi kosmetykami do pielęgnacji. Można dodać odrobinę produktu do szamponu, lub odżywki i taką mieszanką umyć włosy jak zwykle. Zyskamy delikatne oczyszczenie skóry głowy, oraz przywrócenie jej naturalnego pH. Nie zapominajmy o bardzo dokładnym spłukaniu kosmyków letnią wodą. Kurację z solą Epsom na włosy warto stosować co 4 mycia - w przeciwnym wypadku możemy narazić się na ich zbytnie wysuszenie, a nawet nadwrażliwość skóry głowy.  

Gdzie kupić sól Epsom?

Sól Epsom bez problemu kupisz w aptekach, sklepach z ekologiczną żywnością, lub przez internet. Pamiętaj, że oprócz wykorzystania jej do pielęgnacji włosów, możesz dodawać ją do kąpieli. Na jedno mycie kosmyków wystarczy ilość soli równa jednej łyżeczce do herbaty.