Czego potrzebujemy do obcięcia włosów w domu?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez (@madireimer)

Podstawą do obcięcia, podcięcia czy cieniowania włosów są oczywiście nożyczki. Warto jednak już na wstępie zaznaczyć, że zdecydowanie nie powinny to być nożyczki zabrane z kuchni czy biurka dziecka. Do podcinania włosów zawsze należy używać wyłącznie nożyczek fryzjerskich. Jaka jest różnica między zwykłymi nożyczkami a tymi fryzjerskimi? Zasadnicza! Chodzi przede wszystkim o ich ostrość. "Zwykłe" nożyczki, choć doskonale tną papier czy tkaniny, są jednak zbyt słabe dla włosów. W efekcie, choć nie widać tego gołym okiem, miażdżą miejsce cięcia włosów. Z tego powodu końcówki są bardziej narażone na zniszczenia. Nożyczki fryzjerskie są o wiele ostrzejsze, dlatego ucinają końcówki równo, bez miażdżenia ich. 

Oprócz nożyczek przydadzą Ci się również:

 • szczotka do włosów/grzebień - do rozczesywania włosów;
 • grzebień z wąskim rozstawem zębów - do dokładnego rozczesywania poszczególnych pasemek;
 • prostownica (jeśli chcesz podciąć włosy na prosto);
 • dwa lusterka - jeśli włosy podcinasz bez pomocy drugiej osoby, musisz mieć wygodny podgląd na to, co dzieje się z tyłu głowy;
 • odżywka w sprayu ułatwiająca rozczesywanie włosów lub przynajmniej woda w pojemniku z atomizerem;
 • spinki lub klipsy fryzjerskie do podpinania pasemek;
 • gumki do włosów.

Obcinanie włosów samej nie jest tak trudne, jak może wydawać się przed pierwszym razem. Pamiętaj jednak, by do samodzielnego ścinania włosów podejść spokojnie i z rozwagą. Jednym, nieprzemyślanym ruchem można narobić sporych szkód. 

Jak samej podciąć końcówki włosów?

 

Suche, rozdwajające się i puszące się końcówki to najczęstszy powód, dla którego podcinamy włosy. Pamiętaj o tym, że rozdwojone końcówki włosów pną się w górę, dlatego najlepiej podcinać je regularnie. Nie obawiaj się, że przez to nie uda Ci się zapuścić włosów. Regularnie podcinane będą paradoksalnie rosnąć szybciej, bo nie będą się wykruszać. 

Jak podciąć włosy samodzielnie w domu? Sposobem, który sprawdza się najlepiej, jest:

Zobacz także:

 • zebranie włosów w kucyk, tuż przy linii czoła;
 • rozczesanie kucyka;
 • złapanie włosów między palec wskazujący a środkowy;
 • ścięcie włosów o pożądaną długość.

W ten sposób skrócisz długie włosy, a także włosy do ramion. To sposób na to, jak ściąć włosy samodzielnie. Jeśli do pomocy masz drugą osobę, sprawa wygląda jeszcze łatwiej. Punktem wyjścia jest wyprostowanie ich prostownicą lub spryskanie odżywką/wodą, by były wyprostowane i dociążone. 

Jak obciąć włosy na prosto?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez(@lenaluudwig)

 

Powyższy sposób na obcięcie włosów sprawdzi się zarówno wówczas, gdy chcesz je tylko delikatnie podciąć, jak i wtedy, gdy chcesz dokonać radykalnego cięcia włosów na prosto. Chcąc uzyskać idealnie proste włosy po cięciu, musisz pamiętać o kilku kwestiach:

 • przed cięciem zwilż włosy - dzięki temu ich długość będzie wyrównana, a one same będą dociążone i nie będą uciekać spod nożyczek tak, jak suche;
 • mokre włosy są nieco dłuższe - dlatego jeśli tniesz zwilżone kosmyki, pamiętaj o tym, by nie przesadzić ze skracaniem ich. Gdy wyschną, będą nieco krótsze - nie zapominaj o tym!
 • podziel włosy na pasma - jeśli masz bardzo gęste włosy, obcięcie ich jednym ruchem może być trudne, a nawet niemożliwe do wykonania. Inna możliwość to ta, że cięcie wyjdzie krzywo, ponieważ włosy będą uciekać spod nożyczek. W takim przypadku kucyk podziel na co najmniej dwa pasma;
 • wyprostuj włosy - jeśli Twoje kosmyki są dość niesforne i lubią wykręcać się oraz puszyć pod wpływem wilgoci, lepiej ich nie mocz przed cięciem. Alternatywą jest staranne wyprostowanie ich prostownicą.

Włosy możesz ściąć na dwa sposoby. Pierwszy z nich zakłada spięcie włosów w niski kucyk, tuż przy karku, a dodatkowo rozczesanie go. Następnie na samym dole, tuż przed długością, jaką chcesz osiągnąć, zepnij je ciasno drugą gumką. Wystarczy, że zetniesz włosy tuż pod drugą gumką. Drugi sposób to użycie maszynki do strzyżenia zamiast nożyczek i "odcięcie" końcówki spod gumki. 

Jeśli zastanawiasz się, jak samej podciąć włosy, a do pomocy masz drugą osobę, sprawa jest jeszcze łatwiejsza - bo kucyka nie musisz przerzucać do przodu ani do góry. Jeśli włosy będzie Ci obcinać druga osoba, nie musicie także ich spinać. Zwilżone/wyprostowane włosy wystarczy dobrze rozczesać, a następnie przeczesać grzebieniem o wąsko rozstawionych zębach - z tym, że przed końcówkami należy go zatrzymać, a następnie ściąć tę część włosów, która się pod nim znajduje. 

Jak cieniować włosy w domu?

 

Podcięłaś już włosy, a teraz chcesz je wycieniować, lub zależy Ci po prostu na dodaniu fryzurze lekkości i objętości bez skracania kosmyków? Samodzielne cieniowanie włosów także nie należy do najtrudniejszych zadań. W tym przypadku metody są co najmniej dwie, a to, która sprawdzi się lepiej, zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać. 

Pierwszy sposób zakłada dokładne zaczesanie włosów do przodu, przy pochylonej głowie. Włosy zepnij na wysokości czoła, a następnie ponownie bardzo dokładnie je rozczesz. Czas na drugą gumkę - nałóż ją tuż pod pierwszą, a następnie zsuń w kierunku końcówki kucyka na długość, jaką chcesz uzyskać. Włosy z tyłu będą dłuższe i będą skracać się w kierunku czoła - dlatego po cięciu ułożą się rewelacyjnie!

Drugi sposób to opcja dla tych, którzy chcą wycieniować tylko pasma przy twarzy. Dokładnie rozczesz włosy i pozostaw je rozpuszczone. Wydziel dwa równe pasemka po obu stronach twarzy, a resztę włosów zepnij. Cięcie rozpocznij mniej więcej od połowy twarzy. Najlepiej przyłóż nożyczki do pasemka i po prostu przesuwaj je w dół.

Jak obciąć włosy na krótko w domu?

 

Jak obciąć włosy na krótko w domu? Krótkie włosy to wyzwanie nawet dla niektórych fryzjerów, więc jeśli nie masz doświadczenia w strzyżeniu, zwłaszcza zaś bardzo krótkich włosów, lepiej nie porywaj się na radykalne cięcie "na chłopaka". Efekt może być daleki od zamierzonego, a wszelkie niedociągnięcia i błędy trudno ukryć na krótkich pasmach. 

Sprawa jest łatwiejsza wówczas, gdy masz proste włosy i chcesz je obciąć również na prosto, z tym, że docelowo mają być krótkie. Przy cięciu na krótko precyzja jest wyjątkowo istotna. Dlatego przed cięciem umyj włosy i zastosuj odżywkę. Najlepiej obcina się włosy wilgotne i zmiękczone. Cięcie zacznij od tyłu, kierując się w stronę przodu głowy. W tym przypadku lepiej ciąć pasmo po paśmie na włosach rozpuszczonych, każdorazowo je przeczesując i wyciągając poszczególne pasemka na grzebieniu. 

 

 

 

Jak obciąć kręcone włosy?

Dla jednych pielęgnacja i strzyżenie kręconych włosów to wyzwanie, inni zaś w pewnym chaosie na głowie widzą spore pole do działania. Wbrew pozorom samodzielne skracanie kręconych włosów nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Istotna jest technika cięcia - jeśli będzie poprawna, efekt będzie rewelacyjny. 

Jak obciąć kręcone włosy? 

 • podziel włosy na dwie partie: górną i dolną;
 • górną partię zwiąż w wysoki kucyk;
 • dolną partię podziel na kilka części (im więcej masz włosów, tym więcej powinno być partii);
 • złap pasemko włosów między palec wskazujący a środkowy i przesuń je do pożądanej długości;
 • zetnij końcówki wystające spomiędzy palców.

Postępuj tak z każdym pasemkiem z dolnej partii włosów, porównując, czy po cięciu są sobie równe pod względem długości. Czynności powtarzaj z każdym pasmem z dolnej partii, a gdy będzie już gotowa, zepnij ją w kucyk, a potem rozpuść górną warstwę włosów i rób dokładnie tak samo. 

Uwaga - kręcone włosy są wyjątkiem i przed cięciem nie prostuj ich ani nie zwilżaj. Włosy kręcone należy podcinać na sucho.