Jakie efekty daje mycie włosów odżywką?

Zastanawiasz się jak wzmocnić włosy? Najlepiej szybko i bez wydawania dużych sum? Mycie włosów odżywką to alternatywny sposób na łagodne oczyszczenie skóry głowy. Ten rodzaj pielęgnacji polecany jest szczególnie dla suchych, zniszczonych i łamliwych kosmyków oraz po zabiegach fryzjerskich, takich jak farbowanie czy trwała ondulacja. Mycie odżywką nie jest natomiast rekomendowane w przypadku włosów ze skłonnością do przetłuszczania się, ponieważ może doprowadzić do pogłębienia problemu.

Wiele drogeryjnych szamponów zawiera substancje myjące o działaniu silnie drażniącym i przesuszającym. Głównym celem mycia włosów odżywką jest ich ochrona przed negatywnym działaniem tych substancji. Do tego rodzaju oczyszczania wykorzystywane są bowiem łagodne substancje myjące, które nie powodują podrażnienia skóry głowy.

Głównym efektem takiej pielęgnacji są zdrowsze, bardziej lśniące i mocniejsze włosy. Mycie włosów odżywką ułatwia również ich rozczesywanie oraz stylizację. Z tego powodu metoda ta polecana jest do codziennej pielęgnacji naturalnie kręconych włosów.

Jak myć włosy odżywką?

Mycie włosów odżywką to forma pielęgnacji, która wspomaga regenerację zniszczonych włosów oraz chroni je przed dalszym przesuszaniem. Zamiana szamponu na odżywkę poprawia ich sprężystość, zwiększa blask i ułatwia rozczesywanie. Mycie włosów odżywką nie jest skomplikowane, natomiast w zależności od wybranej metody może być bardziej lub mniej czasochłonne. Metoda OMO, czyli odżywka-mycie-odżywka łączy w sobie zalety oczyszczania włosów szamponem i ochrony, jaką daje im nałożenie odżywki. Mimo iż ten sposób jest dość prosty, jego wykonanie pochłania dość sporo czasu. Metoda OMO daje efekty w postaci zadbanych, wypielęgnowanych i dobrze umytych włosów.

Pierwszym krokiem w metodzie OMO jest nałożenie odżywki przed myciem włosów. Istotne jest to, by nakładać kosmetyk na zwilżone pasma na całej ich długości, a zwłaszcza na końcówkach. Następnie nie spłukując poprzedniej warstwy, należy zaaplikować szampon bezpośrednio na skórę głowy i wcierać go w nią okrężnymi ruchami. Kolejnym krokiem jest dokładne zmycie obu substancji z włosów oraz ponowne nałożenie odżywki lub maski. Kosmetyk należy trzymać na włosach przez czas podany na opakowaniu, po czym również dokładnie spłukać.

Druga z metod mycia włosów odżywką jest o wiele prostsza i mniej czasochłonna, bo wymaga użycia tylko jednego rodzaju kosmetyku. Standardowe mycie włosów odżywką polega na zastąpieniu nią szamponu w codziennej pielęgnacji kosmyków. Pierwszym krokiem jest zmoczenie włosów, najlepiej pod strumieniem bieżącej, letniej wody. Następnie należy delikatnie wmasować odżywkę w skórę głowy tak, jakby był to szampon. Kosmetyk można pozostawić na 5-10 minut na włosach, choć nie jest to koniecznością. Po umyciu i ewentualnym pozostawieniu na chwilę odżywki na włosach całość należy dokładnie spłukać.

Zobacz także:


Mycie włosów odżywką krok po kroku

Przedstawiamy krótki instruktaż wyjaśniający krok po kroku, jak należy myć włosy odżywką. Na szczęście proces nie jest skomplikowany i w dużej części przypomina tradycyjny ten z użyciem tradycyjnego szamponu. 

  1. Zmocz włosy i usuń (wyciśnij dłońmi) z nich nadmiar wody. 
  2. Nanieś na wilgotne włosy sporą ilość odżywki.
  3. Zawiń włosy ręcznikiem i trzymaj je tak na około 15-20 minut. 
  4. Po tym czasie ponownie zmocz włosy i masuj je do momentu, aż odżywka przestanie się pienić. 
  5. Opłucz dokładnie włosy i je wysusz. 
     

Jaką odżywką myć włosy?

Mycie włosów odżywką to zabieg, przynoszący korzyści zwłaszcza naturalnie kręconym oraz zniszczonym kosmykom. Warto jednak wiedzieć, że nie każda odżywka może zastąpić szampon w procesie ich codziennego oczyszczania. Właściwy kosmetyk musi zawierać w sobie łagodne substancje myjące i jednocześnie być pozbawiony silikonów i parabenów.

Co więc powinna zawierać dobra odżywka do mycia włosów? Warto zwrócić uwagę na to, by wysoko w składzie znajdowały się substancje, takie jak:

  • Behentrimonium Chloride,
  • Benzalkonium Chloride,
  • Cetrimonium Chloride.

Czy można myć włosy tylko odżywką?

Mycie włosów odżywką bez wątpienia przynosi kosmykom bardzo wiele korzyści. Czy jednak można oprzeć ich codzienną pielęgnację wyłącznie na oczyszczaniu odżywkami? Co zrobić w przypadku, gdy włosy zaczną się przetłuszczać?

Mycie włosów wyłącznie odżywką jest oczywiście możliwe, choć z czasem do dobrego oczyszczenia może być potrzebna coraz większa ilość kosmetyku. W celu oczyszczenia cebulek włosów warto raz w tygodniu przeprowadzić pielęgnację OMO lub po prostu umyć je szamponem.

ZOBACZ TAKŻE:

Mycie włosów odżywką – czy metoda OMO jest dla wszystkich?

Chociaż metoda OMO, czyli odżywka-mycie-odżywka jest bardzo popularnym i zachwalanym sposobem oczyszczania włosów, może się okazać, że nie jest dla każdego. Pomimo wielu zalet, takich jak delikatne działanie, oszczędzenie czasu, nawilżenie i zregenerowanie, ma jednak kilka wad. Kto powinien więc zrezygnować z mycia włosów odżywką? 

Metoda OMO głównie skierowana jest do posiadaczek włosów suchych, zniszczonych i puszących się. Odżywka nie podrażnia tak skóry głowy jak szampon, a dodatkowo zapewnia jednocześnie odświeżenie i nawilżenie włosów. Źle dobrany produkt może natomiast doprowadzić do szybszego przetłuszczania się skóry głowy. Odradza się więc ją posiadaczkom włosów szybko przetłuszczających się. Jeśli myjesz włosy codziennie, używanie odżywki szybciej może je obciążyć i sprawić, że będą wyglądały na nieświeże.  

Jak często można myć włosy odżywką?

Zabieg regularnie stosowany sprawia, że włosy stają się zdrowsze, bardziej lśniące, zdrowsze, bardziej nawilżone i mocniejsze. Mycie włosów odżywką pomaga później także w ich rozczesywaniu i stylizacji. Należy jednak pamiętać, że każdy z nas myje włosy z inną częstotliwością. Niektórzy muszą to robić tylko raz, dwa razy w tygodniu, a inni bardzo regularnie, nawet codziennie. Jeśli należysz do tego drugiego grona osób, metoda OMO może nie być dla ciebie.

Codzienna pielęgnacja włosów za pomocą jednego kosmetyku nigdy nie jest dobra. Źle dobrana lub oczyszczona odżywka z łatwością może obciążać włosy i przez to ostatecznie przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Dodatkowo, warto wybrać w drogerii kilka odżywek o różnych składach i używać ich naprzemiennie. Nie należy także całkowicie rezygnować z szamponu. Zawierają one bowiem silniejsze środki myjące, które pozwalają na dogłębne oczyszczenie cebulek włosów, dzięki czemu zapobiegają zapychaniu porów skóry. 

Interesują cię nowości w pielęgnacji włosów? Zobacz nasz artykuł dotyczący kontrowersyjnej metody "hair training". Co specjaliści mówią na temat nie mycia włosów przez miesiąc?