Jakie efekty daje mycie włosów odżywką?

Mycie włosów odżywką to alternatywny sposób na łagodne oczyszczenie skóry głowy. Ten rodzaj pielęgnacji polecany jest szczególnie dla suchych, zniszczonych i łamliwych kosmyków oraz po zabiegach fryzjerskich, takich jak farbowanie czy trwała ondulacja. Mycie odżywką nie jest natomiast rekomendowane w przypadku włosów ze skłonnością do przetłuszczania się, ponieważ może doprowadzić do pogłębienia problemu.

Wiele drogeryjnych szamponów zawiera substancje myjące o działaniu silnie drażniącym i przesuszającym. Głównym celem mycia włosów odżywką jest ich ochrona przed negatywnym działaniem tych substancji. Do tego rodzaju oczyszczania wykorzystywane są bowiem łagodne substancje myjące, które nie powodują podrażnienia skóry głowy.

Głównym efektem takiej pielęgnacji są zdrowsze, bardziej lśniące i mocniejsze włosy. Mycie włosów odżywką ułatwia również ich rozczesywanie oraz stylizację. Z tego powodu metoda ta polecana jest do codziennej pielęgnacji naturalnie kręconych włosów.

Jak myć włosy odżywką?

Mycie włosów odżywką to forma pielęgnacji, która wspomaga regenerację zniszczonych włosów oraz chroni je przed dalszym przesuszaniem. Zamiana szamponu na odżywkę poprawia ich sprężystość, zwiększa blask i ułatwia rozczesywanie. Mycie włosów odżywką nie jest skomplikowane, natomiast w zależności od wybranej metody może być bardziej lub mniej czasochłonne.

Metoda OMO, czyli odżywka-mycie-odżywka łączy w sobie zalety oczyszczania włosów szamponem i ochrony, jaką daje im nałożenie odżywki. Mimo iż ten sposób jest dość prosty, jego wykonanie pochłania dość sporo czasu. Metoda OMO daje efekty w postaci zadbanych, wypielęgnowanych i dobrze umytych włosów.

Pierwszym krokiem w metodzie OMO jest nałożenie odżywki przed myciem włosów. Istotne jest to, by nakładać kosmetyk na zwilżone pasma na całej ich długości, a zwłaszcza na końcówkach. Następnie nie spłukując poprzedniej warstwy, należy zaaplikować szampon bezpośrednio na skórę głowy i wcierać go w nią okrężnymi ruchami. Kolejnym krokiem jest dokładne zmycie obu substancji z włosów oraz ponowne nałożenie odżywki lub maski. Kosmetyk należy trzymać na włosach przez czas podany na opakowaniu, po czym również dokładnie spłukać.

Druga z metod mycia włosów odżywką jest o wiele prostsza i mniej czasochłonna, bo wymaga użycia tylko jednego rodzaju kosmetyku. Standardowe mycie włosów odżywką polega na zastąpieniu nią szamponu w codziennej pielęgnacji kosmyków.

Pierwszym krokiem jest zmoczenie włosów, najlepiej pod strumieniem bieżącej, letniej wody. Następnie należy delikatnie wmasować odżywkę w skórę głowy tak, jakby był to szampon. Kosmetyk można pozostawić na 5-10 minut na włosach, choć nie jest to koniecznością. Po umyciu i ewentualnym pozostawieniu na chwilę odżywki na włosach całość należy dokładnie spłukać.

Jaką odżywką myć włosy?

Mycie włosów odżywką to zabieg, przynoszący korzyści zwłaszcza naturalnie kręconym oraz zniszczonym kosmykom. Warto jednak wiedzieć, że nie każda odżywka może zastąpić szampon w procesie ich codziennego oczyszczania. Właściwy kosmetyk musi zawierać w sobie łagodne substancje myjące i jednocześnie być pozbawiony silikonów i parabenów.

Co więc powinna zawierać dobra odżywka do mycia włosów? Warto zwrócić uwagę na to, by wysoko w składzie znajdowały się substancje, takie jak:

  • Behentrimonium Chloride,
  • Benzalkonium Chloride,
  • Cetrimonium Chloride.

Czy można myć włosy tylko odżywką?

Mycie włosów odżywką bez wątpienia przynosi kosmykom bardzo wiele korzyści. Czy jednak można oprzeć ich codzienną pielęgnację wyłącznie na oczyszczaniu odżywkami? Co zrobić w przypadku, gdy włosy zaczną się przetłuszczać?

Mycie włosów wyłącznie odżywką jest oczywiście możliwe, choć z czasem do dobrego oczyszczenia może być potrzebna coraz większa ilość kosmetyku. W celu oczyszczenia cebulek włosów warto raz w tygodniu przeprowadzić pielęgnację OMO lub po prostu umyć je szamponem.