Seks-telefon Katarzyny Figury 

Katarzyna Figura na stałe wpisała się do kanonu polskiej popkultury za sprawą roli w komedii „Killer” i jej kontynuacji pod tytułem „Killer-ów 2-óch”. Ekstrawaganckiej Rysi Siarzewskiej nie mógł zagrać nikt inny - aktorka znana jest ze swojego braki zbędnej pruderii również poza planem filmowym. Szczególnym zainteresowaniem w latach 90 cieszył się seks-telefon sygnowany nazwiskiem Figury, którego reklama pojawiła się nawet w jednej ze scen kultowej produkcji Juliusza Machulskiego - numer rozpoczynający się od charakterystycznych liczb 0-700 był stale oblegany przez fanów aktorki. Po dodzwonieniu się, ze słuchawki płynęły erotyczne opowieści czytane głosem samej gwiazdy. Twórczyni „gorącej linii” mocno tłumaczyła się z nowego przedsięwzięcia podkreślając, że zostało opatrznie odebrane przez opinię publiczną. „Seks-telefon” miał być tylko inną formą jej działalności artystycznej, „eksperymentem”:

Pisałam opowiadania, które potem nagrywałam w studio radiowym, czyli dokładnie tak, jakbym nagrywała audycję. Nie traktowałam tego jak dorabiania. Ludzie słuchali moich wynurzeń, mojego głosu nagranego na sekretarkę. Chcieli dowiedzieć się czegoś na mój temat. Moi fani nie dzwonili pod numer sekstelefonu. A jeśli zdarzali się tacy, byli zawiedzeni - powiedziała w wywiadzie dla portalu kafeteria.pl 

Wokół tego nietypowego zajęcia aktorki narosło wiele teorii, na przykład ta, że jest to dla niej po prostu dodatkowa forma zarobku. Choć Katarzyna Figura wyraźnie podkreśla, że był to wyraz ekspresji artystycznej o charakterze komediowym, w książce „Kobiety przełomu" Katarzyny Kościelak i Katarzyny Jurkowskiej przyznała, że chęć zdobycia środków na „rachunki” była tu dużą motywacją. 

Zobacz też: To ona została najseksowniejszą Polką ostatniego stulecia: o kim mowa?

Katarzyna Figura - kariera

Choć kojarzymy ją głównie z rolą Ryszardy, której wiecznie brakowało „na waciki”, Katarzyna Figura z aktorstwem związana jest już od wczesnej młodości. Ukończyła studia na PWST w Warszawie, początkowo grała epizody w filmach Krzystofa Kieślowskiego i Wojciecha Jerzego Hasa, jednak role w „Pociągu do Hollywood” i komedii „Kingsajz” sprawiły, że jej kariera nabrała dużego tempa. Katarzyna Figura jest dwukrotną laureatką „Złotych Lwów” dla najlepszej aktorki (1999 i 2003 r.), a także „Orła” (2004 r.), od 1985 roku występuje na deskach największych, polskich teatrów. Trzykrotnie pozowała do polskiej edycji „Playboya”, a także uczestniczyła w siódmej edycji programu „Taniec z Gwiazdami”.