Najlepsze kosmetyki i staranny make -up na nic się zdadzą, jeśli skóra jest zmęczona, szara i nierówna. A taka właśnie się staje bez dokładnego demakijażu. Zabieg ten usuwa z twarzy nie tylko warstwę kosmetyków, ale także kurz, spaliny, dym papierosowy, pot i wydzielinę łojową, które zatykają pory i utrudniają skórze normalne funkcjonowanie – nie może wtedy swobodnie oddychać ani sprawnie się regenerować. Efektem tego są podrażnienia, wypryski, zaskórniki. Ilekroć więc jesteś tak zmęczona, że najchętniej zrezygnowałabyś z demakijażu, pomyśl, że to jedna z najbardziej wartościowych czynności, jakie możesz zrobić dla swojej skóry. Zajmuje tylko kilka minut, a w zamian daje ci promienny wygląd i pozwala uniknąć problemów z cerą i... wydatków na walkę z nimi. Poznaj więc bliżej zasady właściwego demakijażu poszczególnych partii twarzy.

Oczy i usta

Demakijaż zacznij od oczu. Wymagają szczególnego traktowania, bo skóra wokół nich jest wyjątkowo podatna na podrażnienia, wysuszenie i powstawanie zmarszczek. Poza tym nieoczyszczone z tuszu rzęsy stają się kruche, mogą się łamać i wypadać. Jeżeli nie używasz tuszu wodoodpornego czy supertrwałej szminki, do demakijażu oczu oraz ust możesz stosować ten sam preparat, co do oczyszczania twarzy. Jeśli jednak twoje oczy są bardzo wrażliwe, sięgnij po kosmetyk specjalnie przeznaczony do tych okolic.

Jak to zrobić

■ Na wacik kosmetyczny nałóż wybrany produkt do demakijażu. Połóż go na zamkniętej górnej powiece.
■ Policz do 30 (kosmetyk rozpuści makijaż; to pozwoli ci uniknąć tarcia powodującego powstawanie zmarszczek).
■ Delikatnie zmywaj (ruchem w dół) tusz z górnych rzęs.
■ Drugim płatkiem zmyj teraz tusz z dolnych rzęs: od zewnętrznego, do wewnętrznego kącika oka.
■ Następnie przetrzyj brwi, a na koniec również całą powiekę – zawsze od zewnętrznego kącika oka w kierunku nosa.
■ Na ustach delikatnie rozsmaruj kilka kropli kosmetyku (wybierz preparat do demakijażu wodoodpornego, jeżeli umalowałaś się szminką o przedłużonej trwałości). Odczekaj chwilę i wacikiem zetrzyj pomadkę z ust.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ:

Alternatywą dla popularnych preparatów do demakijażu mogą być wazelina kosmetyczna, oliwka dla dzieci oraz olejki hydrofilowe – złożone z naturalnych składników i emulgatora zmyją nawet kosmetyki wodoodporne
(do kupienia na: www.zrobsobiekrem.pl).