Mycie pędzli do makijażu i dezynfekcja

Mycie pędzli i innych akcesoriów do makijażu to podstawa dla każdej osoby, której zależy na zdrowej cerze. Po każdym makijażu, na pędzlach zostaje jakaś część kosmetyku, czasem w miejscach, których nie widać na pierwszy rzut oka. Zwłaszcza podkłady i inne wodno-tłuste formuły stanowią idealne środowisko do rozwoju bakterii, roztoczy i innych mikroorganizmów, które później przenosimy na skórę. Posiadając cerę trądzikową, regularnie zostawiamy na sebum i bakterie, które ten trądzik powodują. Makijaż brudnymi pędzlami prędzej czy później da o sobie znać, najczęściej "niespodziankami" w okolicach kości policzkowych. Wiemy, że codzienna kąpiel pędzli może być dla Ciebie zbyt czasochłonna, dlatego warto mieć w kosmetyczce odkażający płyn do pędzli, lub preparat antybakteryjny preparat apteczny - codzienna dezynfekcja pędzli zajmie kilkanaście sekund. 

Jak myć pędzle do makijażu?

Nawet jeśli postanowiłaś codziennie dezynfekować pędzle do makijażu, raz na kilka dni powinnaś je porządnie wyczyścić. Jak to zrobić aby nie zniszczyć ich włosia? Po pierwsze, do mycia pędzli potrzebujemy ciepłej wody, która rozpuści brud i tłuste zanieczyszczenia. Najlepszym detergentem do czyszczenia pędzli będzie zwykłe, szare mydło, lub delikatny szampon dla dzieci. Możesz oczywiście kupić też specjalny środek do czyszczenia pędzli, który w swojej ofercie ma większość marek makijażowych. Kolejną ważną kwestią jest technika mycia. Żeby nie odkształcić i nie powyrywać włosów z pędzla, resztki kosmetyków trzeba usuwać bardzo delikatnie. Na płaską powierzchnię wylej szampon, a następnie pocieraj wilgotnym pędzlem - jeśli jego kształt jest okrągły, zataczaj kółka tak, jakbyś blendowała cienie. Jeśli myjesz pędzel płaski - pocieraj raz jedną, raz drugą stroną pędzla, tak jakbyś smarowała kromkę chleba masłem (albo nutellą...). Możesz użyć wnętrza swojej dłoni, lub skorzystać z gotowych mat do czyszczenia pędzli, które mają specjalne wypustki, ułatwiające usunięcie brudu z włosia. Po całkowitym domyciu pędzla, czyli kiedy zobaczysz, że po odciśnięciu leci z niego już czysta woda, należy go dokładnie wypłukać. W tym celu najlepiej "pomieszać" pędzlem w misce z czystą wodą, lub spłukać pod strumieniem wody kierując włosie w dół. 

Suszenie pędzli do makijażu

Od tego, w jaki sposób będziemy suszyć pędzle, zależeć będzie ich kondycja. Nie należy pocierać włosia ręcznikiem, czy papierem, nadmiar wody trzeba delikatnie odcisnąć. Pędzle suszymy zawsze włosiem w dół, aby ściekająca woda nie powodowała zniszczenia drewnianej rączki. Pędzle należy suszyć w przewiewnym pomieszczeniu, ale z dala od źródła ciepła (kaloryfer, suszarka). Ważne jest, aby na pędzlach nie została wilgoć, która może spowodować gnicie i rozwijanie się bakterii i grzybów we włosiu. 

Czym myć pędzel i gąbkę do podkładu?

Dokładne wyczyszczenie pędzla, czy gąbeczki do podkładu to nie lada wyzwanie. Tłuste formuły bardzo ciężko zmyć, szczególnie z zakamarków pędzla, dlatego znów wracamy do lekcji chemii i stosujemy zasadę "podobne rozpuszcza się w podobnym". Z usunięciem płynnych kosmetyków z włosia świetnie poradzi sobie mieszanka olejku do twarzy z mydłem. Jeśli dobrze wypłuczesz pędzel, możesz użyć też zwykłej oliwy z oliwek, lub np. oleju kokosowego.  

Jak myć pędzle z naturalnego włosia?

Pędzle z naturalnego włosia, których używamy zazwyczaj do aplikacji produktów suchych, myjemy podobnie jak te syntetyczne. Z tą różnicą, że skoro włosie jest naturalne, możemy o nie zadbać, tak jak dbamy o własne kosmyki. Po dokładnym umyciu pędzli, możesz nałożyć na nie odrobinę odżywki do włosów, najlepiej delikatnej, bezzapachowej i koniecznie takiej, którą się spłukuje! Pędzle będą gładkie i zachowają kształt.