Rytuał Hammam - na czym to polega?

Rytuał Hammam to tradycyjny zabieg oczyszczająco-relaksujący, który od wieków wykonuje się w łaźniach tureckich i marokańskich. Terminem „hammam” określa się łaźnię parową, a w języku arabskim oznacza on po prostu „ciepłą wodę”. Tradycja korzystania z łaźni została zaczerpnięta jeszcze z czasów Imperium Rzymskiego, jednak to turecki wariant został najbardziej rozpowszechniony – i w nieco uwspółcześnionej formie przetrwał do dziś, stając się jednym z najpopularniejszych zabiegów spa.

Rytuał Hammam - jak działa łaźnia turecka?

Tradycyjna łaźnia turecka charakteryzuje się wysoką temperaturą i wilgotnością powietrza. To ciepłe środowisko pomaga nam się odprężyć i odpocząć, ale ma również korzystny wpływ na skórę. Pod wpływem pary pory skóry rozszerzają się, dzięki czemu organizm szybciej pozbywa się toksyn. Oprócz kąpieli i eksfoliacji, częścią rytuału Hammam jest także masaż. Cały rytuał jest podzielony na cztery etapy, z których każdy odbywa się w innym pomieszczeniu. W tradycyjnej łaźni tureckiej istniały dwie osobne, oddzielone od siebie części dla kobiet i mężczyzn.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez BloggerNupur Singh (@socialnupur) Wrz 8, 2019 o 2:07 PDT

Rytuał Hammam - etapy

Rytuał Hammam zaczyna się od krótkiej sesji w saunie parowej. Pod wpływem ciepła pory skóry rozszerzają się, co ułatwia pozbycie się z organizmu toksyn. Celem tego etapu jest jednak przede wszystkim nawilżenie i zmiękczenie skóry, aby następujący po saunie peeling mechaniczny był łatwiejszy do wykonania.

Krok drugi to eksfoliacja za pomocą specjalnej, szorstkiej rękawicy Kessa. Jej zadaniem jest usunięcie martwego naskórka. wykonuje zdecydowane, okrężne ruchy od zewnętrznych punktów ciała w kierunku serca. Masaż jest bardziej intensywny w miejscach, w których mamy skłonność do cellulitu – oraz tam, gdzie skóra jest grubsza. Oczyszczający masaż pobudza krążenie i sprawia, że komórki skóry są lepiej dotlenione. Na końcu spłukujemy ciało.

Kolejny krok to dokładne oczyszczenie. Ta część rytuału Hammam również rządzi się swoimi prawami i wymaga użycia tradycyjnych metod. Służy do tego specjalne czarne mydło z oliwek, które pod wpływem wody tworzy charakterystyczną, delikatną pianę. To najbardziej widowiskowa (i chyba najprzyjemniejsza) część rytuału Hammam. Po nałożeniu piany na skórę, rozpoczyna się delikatny masaż. Na końcu spłukujemy skórę letnią wodą.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez l'Oriental Hammam (@lorientalhammam86) Sty 14, 2020 o 8:33 PST

Ostatni etap rytuału Hammam to namaszczenie olejem. Tradycyjnie wykorzystywany był do tego olej arganowy, znany ze swoich doskonałych właściwości odżywczych, regenerujących i nawilżających. W kulturze arabskiej olej arganowy jest często określany mianem „płynnego złota” (również ze względu na swój kolor) i jest uważany za eliksir młodości. W niektórych łaźniach częścią rytuału Hammam jest także maska oczyszczająca z marokańskiej glinki Rhassoul. Po wymieszaniu z wodą tworzy ona charakterystyczną maź, którą nakładamy na całe ciało i czekamy aż wyschnie. Glinka ma właściwości ujędrniające i oczyszczające, może też działać przeciwzapalnie.