Czy rośliny reagują na dźwięki? Jaką muzykę puszczać roślinom?

Czy rośliny reagują na dźwięki? Jedni naukowcy twierdzą, że nasi zieloni przyjaciele nie są melomaniami i jeśli reagują, to na konkretne dźwięki a nie melodie czy style muzyczne. Istnieje szereg badań, które potwierdzają te przypuszczenia. Z drugiej strony wystarczy wspomnieć chociażby o Eugene Canby, kanadyjskiego inżyniera, który regularnie puszczał na swoim polu pszenicy sonaty Jana Sebastiana Bacha. Plantator zaobserwował wzrost plonu o 66 proc.! Przypuszczenia te potwierdza również moja monstera, która rosła jak szalona, stojąc na ogromnym głośniku do radia. Radio ostatnio się popsuło, a monstera dziwnym zbiegiem okoliczności zaczęła wyznawać zasady ruchu #slowlife…

Niezależnie od tego mam wrażenie, że ziemska flora i muzyka idą w parze, oddziałując na siebie w bardzo pozytywny sposób. Zresztą, na kogo muzyka nie działa pozytywnie?!

Koncert dla roślin w Barcelonie

Jednym z najnowszym projektów, który połączył świat muzyki i roślin, jest koncert, który odbył się 22 czerwca w legendarnej operze Gran Teatre del Liceu w Barcelonie. „Concert for The Biocene” odbył się dokładnie dzień po zniesieniu restrykcyjnych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa w Hiszpanii, a melomanów z pewnością zaskoczył fakt, że na widowni zasiedli nie ludzie, a rośliny!

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Gran Teatre del Liceu (@liceu_opera_barcelona) Cze 22, 2020 o 8:12 PDT

Przyroda na koronawirus

2,292 to liczba roślinek, które zasiadły w fotelach opery El Liceu, a na niezwykłe muzyczne i artystyczne wydarzenie zaprosiła je barcelońska opera. Pomysłodawcą koncertu dla roślin był artysta konceptualny Eugenio Ampudia, który – tworząc projekt – chciał nawiązać do tego, jak odżyła matka natura w czasie pandemii Covid-19.

- Obserwowałem, jak zachowuje się przyroda przez ten cały czas. Słyszałem o wiele więcej ptaków niż wcześniej. Rośliny w moim ogrodzie, ale też poza nim rosły znacznie szybciej. I wtedy pomyślałem, że może teraz, gdy jesteśmy doświadczeniu tym trudnym czasem, ludzkość jest w stanie nawiązać nową, znacznie intymniejszą, relację z naturą komentował Eugenio Ampudia.

 

Zobacz także:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Gran Teatre del Liceu (@liceu_opera_barcelona) Cze 22, 2020 o 5:16 PDT

Współorganizatorem koncertu była galeria Max Estrella, a kuratorką Blanca de la Torre. Koncert dla „zielonych melomanów” zagrał kwartet UceLi, który przedstawił elegię „Chryzantemy” Giacomo Pucciniego. Widownia w zadumie „wysłuchała” ośmiominutowego koncertu, a muzycy w nagrodę zamiast braw otrzymali od widowni równie wspaniały szum liści i gałęzi. Całe wydarzenie transmitowane było na żywo, a całość można obejrzeć na Youtube’ie.

Rośliny w hołdzie służbie zdrowia walczącej z Covid-19

Co ciekawe, roślinna widownia barcelońskiej opery pochodziła z lokalnych szkółek ogrodniczych i zostanie w całości przekazana lokalnym pracownikom służby zdrowia w ramach podziękowań za ich ofiarną pracę podczas pandemii.

Warto dodać, że koncert dla roślin w El Liceu to nie pierwsza tego typu inicjatywa na świecie. Kilka lat temu brytyjska Królewska Orkiestra Symfoniczna również wzięła udział w takim przedsięwzięciu. Dla stu gatunków różnych roślin zagrano wówczas 40. Symfonię Mozarta.

Zobacz też: 6 roślin doniczkowych, które pozytywnie wpływają na człowieka i jego zdrowie