Eustoma: odmiany

Eustoma bywa nazywana dzwonkiem prerii, bo pochodzi z trawiastych terenów Ameryki Północnej i Meksyku. Ale to japońscy ogrodnicy rozsławili ją na cały świat (stąd nazwa róża japońska). Dziś eustomy należą do najbardziej lubianych roślin. Kochają je właściciele ogródków, panny młode i ci, którzy nie wyobrażają sobie domu bez bukietu kwiatów na stole czy ozdobnej doniczki na parapecie.

Większość odmian eustomy to rośliny smukłe i dość wysokie (średnio ok. 60 cm, ale są i wyższe nawet 90 cm). Najbardziej popularną z nich jest eustoma wielokwiatowa (Eustoma grandiflorum). Nazwa wzięła się stąd, że na jednej roślinie rozwija się od kilku, do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu kwiatów. Jej niezwykłą urodę uzupełniają owalne i gładkie liście.

Kielichowate kwiaty eustomy są najczęściej białe, fioletowe, różowe, niebieskie. Istnieją także odmiany wielobarwne, a nawet zielone. Kwiaty mają też bardzo wiele różnych form: pełne i pojedyncze, duże i małe, a nawet z postrzępionymi płatkami.

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się karłowate odmiany eustomy. Dzięki temu, że są niższe (łodyga ma średnio 30 cm), świetnie nadają się do uprawy w doniczkach i skrzynkach balkonowych.

Kwiaty eustomy wyglądają na bardzo delikatne. Ale to tylko pozory. W rzeczywistości są bardzo trwałe i wytrzymałe. W wazonie wytrwają nawet dwa tygodnie. Aby tak się stało, należy, przed wstawieniem do wody, przyciąć pod kątem łodygi i usunąć dolne liście (jeśli tego nie zrobimy - będą gnić).

Ze względu na swoją trwałość i urodę eustoma ma szerokie zastosowanie we florystyce. Jest idealna do bukietów okazjonalnych i wszelkiego rodzaju kwiatowych ozdób. Te kwiaty idealnie sprawdzają się w romantycznych czy też rustykalnych wiązankach ślubnych. Można ją wręczać pojedynczo, a także wraz z innymi kwiatami (szczególnie korzystnie, eustoma współgra z hortensjami, goździkami oraz różami czy peoniami). Najbardziej popularna jest w tym przypadku oczywiście eustoma biała lub wszystkie barwne odmiany, na przykład takie z delikatnie wybarwionymi brzegami. Niektóre panny młode decydują się także na eustomę fioletową, która ładnie kontrastuje z wszędobylską bielą wesel.

Eustoma: pielęgnacja w ogrodzie

Eustoma jest rośliną wymagającą i niezbyt łatwą w uprawie. Nie toleruje zimna ani upałów, zbyt dużego nasłonecznienia i cienia, suszy ani nadmiaru wody. Nie znosi kwaśnej, zasolonej gleby, jest także wrażliwa na choroby, przede wszystkim grzybicze. Niezwykle ciężko się też rozmnaża. Dlatego, zamiast próbować samodzielnie wyhodować rośliny z nasion, lepiej kupić sadzonki u producenta lub w centrum ogrodniczym. 

Zobacz także:

Eustomy sadzimy najwcześniej w czerwcu, gdy po nocnych przymrozkach nie ma już śladu. Najlepiej zrobić to wieczorem, aby ostre słońce nie poparzyło osłabionej rośliny. Warto pamiętać także o tym, aby w gruncie posadzić eustomę nieco głębiej, niż wcześniej rosła w pojemniku. 

Sadzonki, o przynajmniej 3-4 dobrze rozwiniętych liściach (im więcej, tym lepiej), wsadzamy do żyznej, próchniczej gleby o zasadowych odczynie pH, zachowując co najmniej 15 cm odstępy. Rabata powinna znajdować się w ciepłym, osłoniętym od wiatru, strug deszczu i południowego słońca, lekko pół cienistym miejscu. Można je sadzić np. pod drzewami lub krzewami o luźnych, ażurowych koronach. W pierwszym okresie po wysadzeniu do ogrodu warto zastosować szklane lub plastikowe osłonki, które pomogą delikatnym roślinom zaaklimatyzować się w naturalnych warunkach.

W sezonie wegetacyjnym eustomę warto zasilić (ale nie nadmiernie) mieszankami nawozowymi z przewagą potasu. Rośliny dobrze też reagują na nawożenie na przykład - kompostem., biohumusem. W ciepłych miesiącach eustomę należy systematycznie podlewać.

Jeżeli posadziliśmy eustomy o długich łodygach i nie zamierzamy ich ściąć, trzeba koniecznie podeprzeć pędy. Inaczej mogą nie utrzymać dużych kwiatów i będą się pokładać lub łamać. Dużo mniej problemów sprawiają te rośliny które cechują się odmianą karłowatą. Ta odmiana eustomy doskonale sprawdza się zwłaszcza w kompozycjach rabatowych wszelkiego typu.

Eustoma: pielęgnacja w doniczce

Pięknem eustomy możemy cieszyć się nie tylko w ogrodzie, ale także w domu. W wielu sklepach ogrodniczych można je bowiem kupić w doniczkach, gotowe do kwitnięcia. I to nie tylko wiosną czy latem, ale także jesienią czy zimą. Jeśli kupujemy eustomę w doniczce, przesadźmy ją nowej ziemi. Można do niej dodać bardzo drobno rozbite skorupki jajek ,które skutecznie wzbogacą glebę w niezbędne dla wzrostu rośliny minerały.  Pamiętajmy też aby doniczka miała odpływ, a na dno warto wysypać warstwę kamyczków, dzięki którym odpłynie nadmiar wody. 

Doniczkę z eustomą należy postawić w ciepłym miejscu (najbardziej odpowiada jej temperatura 18-22 st. C) i dobrze oświetlonym, ale nie narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Roślinę należy podlewać regularnie ale w sposób umiarkowany, tylko kiedy ziemia w doniczce będzie wyraźne sucha, czyli wtedy gdy warstwa sucha ma minimum dwa centymetry. Nie należy także jej zraszać. Przynajmniej raz w tygodniu należy dorzucić do ziemi nawóz do kwitnących roślin. Eustoma jest podatna na ataki grzybów. Te powodują obumieranie pędów i więdnięcie. Dlatego należy włożyć do doniczki pałeczkę grzybobójczą.

Gdy na dworze zrobi się ciepło, warto wystawić doniczkę z eustomą na balkon lub przesadzić ją do skrzynek.

Eustoma: kiedy kwitnie?

Eustoma jest rośliną jednoroczną (w sprzyjających warunkach dwuletnią), a więc kwietnie tylko raz. Potem trzeba ją po prostu wykopać z rabaty lub wyrzucić z doniczki i zastąpić nowym egzemplarzem. Na szczęście eustomy kwitną bardzo długo, bo kwiaty rozwijają się kolejno po sobie. Właściwie pielęgnowana eustoma kwitnie do czerwca do nawet września. Jeśli będziemy regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany, roślina zawiąże więcej pąków i wydłuży czas kwitnienia. 

Eustoma: znaczenie

Nazwa eustoma pochodzi z greki. Przedrostek „eu” oznacza piękne, a „stoma” odnosi się do kształtu ust. W wolnym tłumaczeniu oznacza więc piękne usta.

Kwiaty eustomy mają mocną symbolikę. Rdzenni mieszkańcy Ameryki wierzyli, że eustoma to dusza młodej córki jednego z indiańskich wodzów. Dziewczyna nie chciała wyjść za mąż, za którego wojownika nie kochała i popełniła samobójstwo. Następnego ran-ka w miejscu, gdzie umarła, wyrósł ten przepiękny kwiatek. Dla Indian eustoma, to dzwonek prerii z duszą młodej dziewczyny.

Z kolei Meksykanie uważają, że wiosna przychodzi właśnie tego dnia, kiedy zakwita eustoma. Dla nich białe kwiaty symbolizują wesele, a ciemne - żałobę.

Każdy kolor kwiatów eustomy niesie specjalne przesłanie: Biel - czułość, otwartość, niewinność, związek na całe życie. Róż - zachwyt, sympatię, elegancję. Fiolet - luksus, hojność, sukces. Błękit - rozpacz, pasję, namiętność. Żółty - szczęście, radość i pozytywna energia.